Europa jest zdana na samą siebie
Przy tak poważnych ograniczeniach amerykańskiej potęgi militarnej Europa musi zadbać o własne bezpieczeństwo. Jednak wiodące kraje europejskie, takie jak Niemcy, nie nadążają, a Rosja wyprzedza Europę w dziedzinie produkcji zbrojeniowej. Rzeczywistość bezpieczeństwa Europy jest taka, że wyzwaniem dlań jest rosyjskie wojsko, które jest dziś liczniejsze i lepiej wyposażone niż w lutym 2022 r., kiedy rozpoczął się pełnoskalowy atak na Ukrainę.
Potrzebna wola polityczna do zwiększenia wydatków obronnych
Renesans przemysłu obronnego w Europie jest jednak możliwy. Po pierwsze, potrzebne jest finansowanie, aby umożliwić osiągnięcie odpowiedniej skali oraz efektywności kosztowej popytu i podaży. Duże kraje europejskie, zwłaszcza Niemcy, nie podejmują wiarygodnych długoterminowych zobowiązań budżetowych. Ale nie jest to problem ograniczeń finansowych, ale raczej braku woli politycznej. Budżety obronne muszą uzyskać wyższy priorytet. W celu sfinansowania drogiego sprzętu, np. do obrony powietrznej, który będzie używany przez dziesięciolecia, należy wyemitować dług, zarówno na szczeblu krajowym, jak i Unii Europejskiej.
Trzeba zaangażować Europejski Bank Inwestycyjny
Po drugie, firmy zbrojeniowe zwiększą inwestycje w zdolności produkcyjne na skalę przemysłową, jeśli będą przekonane, że budżety obronne będą odpowiednio duże. Mniejsze firmy, które często są motorem innowacji, obecnie borykają się z ograniczeniami finansowymi. Wsparcie dla projektów wyłącznie obronnych ze strony takich instytucji jak Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) byłoby więc ważnym sygnałem dla sektora finansowego, że to już czas, aby zdjąć piętno z inwestycji w obronność.
Trzeba przełamać nacjonalizm gospodarczy
Po trzecie, skala produkcji musi się zwiększyć, aby obniżyć cenę jednostkową. Jednak rozdrobnienie rynków obrony narodowej i nacjonalizm gospodarczy sprawiają, że liczba zamówień w Europie pozostaje zbyt mała, aby uzasadnić produkcję przemysłową. Jednym z kluczowych kroków mogłoby być wspieranie porozumień politycznych umożliwiających wspólne zakupy. Wojna na Ukrainie ujawniła również fragmentaryczną naturę egzekwowania standardów NATO. To zmniejsza interoperacyjność i podważa skuteczność bojową europejskich armii. UE mogłaby odegrać rolę w egzekwowaniu standardów NATO, co również obniżyłoby koszty.
Warto nawiązać współpracę z partnerami spoza UE
Po czwarte, UE nie mus … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS