A A+ A++

W obu przypadkach o mandat ubiegało się po dwóch kandydatów. W Chmielowie uprawnionych do głosowania było blisko 800 osób, a w Siedliskach niespełna 270 wyborców.

W związku z epidemią koronawirusa przygotowano odpowiednie zasady postępowania oraz środki ochrony osobistej dla komisji wyborczych i głosujących. Każdy wyborca przy wejściu do lokalu zakładał rękawice i otrzymywał jednorazowy długopis. Przestrzegano zachowania dwumetrowej odległości pomiędzy oczekującymi.

Zgodnie z zaleceniami sanepidu w lokalach wyborczych zapewnione zostały niezbędne czynności m.in. związane z dezynfekcją klamek i powierzchni oraz wietrzeniem pomieszczenia.

W niedzielę wybory uzupełniające do Rady Gminy odbyły się również w w niewielkiej gminie Wielowieś w powiecie gliwickim (Śląskie). Frekwencja w głosowaniu wyniosła 17,6 proc., a do zdobycia mandatu radnego wystarczyło tam 46 głosów.

Początkowo wybory uzupełniające do Rady Gminy Wielowieś miały odbyć się 5 kwietnia, jednak ze względu na obowiązujący stan epidemii wojewoda śląski Jarosław Wieczorek przesunął ich termin najpierw na 19, a potem 26 kwietnia.

ZOBACZ: Wszczęła śledztwo ws. wyborów prezydenckich, teraz czeka ją postępowanie dyscyplinarne

Ostatecznie wojewoda zdecydował, że wybory w niedzielę mogą się odbyć, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa epidemicznego. Członkowie komisji wyborczej pracowali w maseczkach, przyłbicach ochronnych i jednorazowych rękawiczkach, siedząc przy oddzielnych stolikach w odpowiednich odległościach od siebie. Komisję zlokalizowano w szkolnej sali gimnastycznej, do której wyborcy wchodzili jednym wejściem, a wychodzili innym. Zapewniono też środki do dezynfekcji, jednorazowe rękawiczki i długopisy dla wyborców.

O mandat radnego ubiegało się dwóch kandydatów. Uprawnionych do głosowania było 313 mieszkańców pięciu ulic wsi Świbie, należącej do gminy Wielowieś. Jak poinformował w niedzielę wieczorem przewodniczący Gminnej Komisji Wyborczej Krzysztof Kocot, głosowało 55 osób. Wygrał Piotr Kiełbasa, którego poparło 46 wyborców. Na jego kontrkandydata Piotra Solkę głosowało 9 mieszkańców.

Wybory burmistrza Aleksandrowa Kujawskiego 

W niedzielę odbyły się również przedterminowe wybory w Aleksandrowie Kujawskim (woj. kujawsko-pomorskie). Mieszkańcy miasta wybierali burmistrza. Wygrał Arkadiusz Gralak (KWW Arkadiusza Gralaka, członek PSL). Poparło go 1432 spośród 2362 głosujących.

Drugie miejsce w wyborach zajął Bogdan Wypij (KWW Niezależni Aleksandrów Kujawski) – 395 głosów, a trzecie – pełniąca obowiązki burmistrza Edyta Jaszczak (KWW Edyta Jaszczk dla Zjednoczonej Prawicy, popierana przez PiS) – 247 głosów.

ZOBACZ: Lewica i Koalicja Polska mają wspólny plan na przełożenie wyborów

Na kolejnych miejscach znaleźli się: Piotr Gajewski (KWW Razem dla Aleksandrowa Kujawskiego) – 135 głosów, Bogusław Gollus (KWW Sprawiedliwy Aleksandrów) – 99 głosów i Robert Jętczak (KWW Młodzi dla Miasta) – 54 głosy.

Rzecznik Państwowej Komisji Wyborczej Tomasz Grzelewski poinformował, że frekwencja wyniosła 24,95 proc.  

Poprzedni burmistrz Andrzej Cieśla, który zajmował to stanowisko od 2006 r., zmarł w styczniu.

Pierwotnie wybory miały się odbyć 5 kwietnia. Jednak ze względu na epidemię termin był dwukrotnie przekładany – najpierw na 19 kwietnia, a później o kolejny tydzień.

W związku ze stanem epidemii koronawirusa również tutaj wybory odbyły się z zachowaniem szczególnych środków ostrożności.

Wysoka frekwencja w Obrzycku

Burmistrza wybierali również mieszkańcy Obrzycka w Wielkopolsce. Dotychczasowy burmistrz Maciej Bieniek zrzekł się mandatu. 24 stycznia premier Mateusz Morawiecki powołał go na stanowisko II wicewojewody wielkopolskiego.

O urząd ubiegało się ośmioro kandydatów, w tym sześciu niezależnych i dwóch należących do partii politycznych.

Najwyższe poparcie uzyskali: kandydat niezależny Igor Kołoszuk (KWW Koalicja dla Obrzycka) – 301 głosów oraz działacz PiS Ryszard Paech (KWW Ryszard Paech) – 183 głosy; to oni zmierzą się w II turze wyborów.

Pozostali kandydaci uzyskali: Przemysław Nowak – 111, Ewa Huet – 82 głosy, Włodzimierz Schmidt – 65 głosów, Cezary Sakra – 15 głosów, oraz Janusz Wielgosz i Sebastian Pertek – po 9 głosów.

Obrzycko liczy 2399 mieszkańców. Uprawnionych do udziału w głosowaniu było 1879 osób. Frekwencja wyniosła 41,35 proc. 

Ze względu na epidemię koronawirusa w lokalu wyborczym obowiązywały szczególne środki ostrożności. Członkowie komisji mieli m.in. maseczki, jednorazowe rękawiczki. Lokal był dezynfekowany, dostępne były jednorazowe długopisy. Dezynfekcja rąk odbywała się także przed wejściem do lokalu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDron sfilmował ryzykowną metodę polowania garbogrzbietów: żerowanie związane z wypływaniem na brzeg
Następny artykułPowiat ufundował 80 flag na majowe święta