A A+ A++

Wszystko wskazuje na to, że wybory samorządowe nie odbędą się w konstytucyjnym terminie. Podczas niedzielnego spotkania z wyborcami Jarosław Kaczyński zapowiedział, że Prawo i Sprawiedliwość zaproponuje projekt ustawy, której przyjęcie usankcjonuje przedłużenie kadencji samorządów. Wybory miałyby odbyć się zatem nie jesienią 2023 r., lecz wiosną 2024 r.

Od co najmniej kilku miesięcy toczy się dyskusja na temat zasadności przedłużenia kadencji samorządów. Termin przeprowadzenia wyborów samorządowych przypada bowiem na jesień, 2023 r. kiedy to odbędą się wybory parlamentarne. Za zmianą terminu głosowania w wyborach samorządowych przemawiać ma szereg wątpliwości, w tym między innymi kwestia dotycząca sprawnej organizacji wyborów i ich rozliczenia. Wiele wskazuje na to, że Polacy wybierać będą przedstawicieli władz samorządowych wiosną 2024 r. Wczoraj, o konieczności dokonania zmian w kalendarzu wyborczym, mówił Jarosław Kaczyński, który w Mielcu spotkał się z wyborcami Prawa i Sprawiedliwości.

Mogę państwu powiedzieć, że wystąpimy z projektem przedłużenia o pół roku (kadencji władz samorządowych – przyp. red.). Będzie to pięć i pół roku. Wszystko z powodu tego, że zbiegły się wybory. To niewykonalne, żeby na raz przeprowadzić wybory samorządowe i parlamentarne. Mówi to Państwowa Komisja Wyborcza i wszyscy szefowie finansów partii politycznych. Nie da się na raz rozliczyć (pieniędzy – przyp. red.) z oby tych wyborów. Niektórzy chcieli przedłużyć o rok. Prezydent uznał, że powinno być to pół roku – tłumaczył Jarosław Kaczyński.  

W najbliższym czasie można więc spodziewać się tego, że Prawo i Sprawiedliwość skieruje do laski marszałkowskiej projekt ustawy o przedłużeniu kadencji władz samorządowych. Warto zaznaczyć, że o przyjęcie takiego właśnie rozwiązania, przed blisko dwoma miesiącami apelował między innymi Związek Samorządów Polskich. W liście do Andrzeja Dudy związek przekonywał, że „rywalizacja polityczna na szczeblu krajowym przesunie na drugi plan debatę o sprawach lokalnych”. Zaznaczono w nim również, że z uwagi na kalendarz przygotowania budżetu, samorządowcy od dawna postulują, aby wybory odbywały się wiosną.

W praktyce, zmiana terminu wyborów samorządowych oznacza, że mieszkańcy Jasła i powiatu Jasielskiego radnych rady miasta, rad poszczególnych gmin, rady powiatu i sejmiku województwa wybierać będą najwcześniej wiosną 2024 r. Dłużej potrwa tez kadencja burmistrzów i wójtów.

MD 

Napisany dnia: 05.09.2022, 13:47

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJacek Kurski nie jest już prezesem TVP. RMN wybrała następcę
Następny artykułRoland Semik i Adrian Mermer z ministerialnymi odznaczeniami za opiekę nad zabytkami