W kwietniu, najprawdopodobniej 7 i 21 (pierwsza i druga tura), krakowianie będą wybierać nowego prezydenta Krakowa, a także swoich przedstawicieli w radzie miasta. Urzędnicy przypominają wyborcom, co powinni zrobić, by zagłosować.
W wyborach samorządowych w Krakowie może zagłosować osoba stale zameldowane na terenie miasta. Już teraz można złożyć wniosek o zameldowanie na pobyt stały albo o ujęcie w stałym obwodzie głosowania (jeśli spełnia się warunki).
W spisach wyborców w wyborach samorządowych znajdą się wyłącznie ci wyborcy, którzy są ujęci w danym obwodzie głosowania na stałe. W wyborach tych nie można jednorazowo zmienić miejsca głosowania ani pobrać zaświadczenia o prawie do głosowania. Aby zmienić komisję wyborczą, trzeba zaktualizować swój stały adres w Centralnym Rejestrze Wyborców. Można to zrobić poprzez:
– zameldowanie się na pobyt stały (w urzędzie lub online, dotyczy tylko obywateli polskich)
– złożenie wniosku o ujęcie w stałym obwodzie głosowania (w urzędzie lub online – do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające fakt stałego zamieszkiwania pod tym adresem, np. imienne rachunki za media w tym lokalu, dokumenty potwierdzające własność, pierwsza strona swojego rozliczenia podatkowego z tym adresem).
Wnioski papierowe można składać w referatach Wydziału Spraw Administracyjnych od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.40–18:
– adresy w dzielnicach I-VII (Śródmieście, Krowodrza) – aleja Powstania Warszawskiego 10
– adresy w dzielnicach VIII-XIII (Podgórze) – ul. Wielicka 28A
– adresy w dzielnicach XIV-XVIII (Nowa Huta) – os. Zgody 2.
Urząd Miasta Krakowa prosi, by nie zwlekać z tymi czynnościami do ostatniej chwili. Spodziewana jest wysoka frekwencja i duża liczba wniosków, które muszą być rozpatrzone przez urzędnika (zmiany nie zachodzą automatycznie).
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS