Wyniki wyborów są już dostępne w internecie. W wyborach do sejmików wojewódzkich wygrywa Prawo i Sprawiedliwość z 34,27 proc. głosów. To lepszy wynik niż podawano w sondażu exit poll. Koalicja Obywatelska – 30,59 proc., Trzecia Droga PSL – Polska 2050 Szymona Hołowni – 14,25 proc., Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy – 7,23 proc., Lewica – 6,32 proc., Stowarzyszanie “Bezpartyjni Samorządowcy – 3,01 proc., a Koalicja Samorządowa OK Samorząd – 1,15 proc.
Oficjalne wyniki wyborów samorządowych TOK FM/Infogram
Zagłosowało ponad 15 milionów Polaków, co daje frekwencję na poziomie niecałych 52 proc. Jak zaznaczył Sylwester Marciniak, choć frekwencja nie była rekordowa, to rekordem w tych wyborach jest szybkość ogłoszenia wyników. – Spotykamy się po 40 godzinach od zamknięcia lokali wyborczych – zwrócił uwagę szef PKW.
Przewodniczący PKW oznajmił, że łącznie wybrano 2477 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W wyborach 7 kwietnia uprawnionych do głosowania było ponad 28 milionów osób. Karty do głosowania wydano ponad 15 milionom osób. Głosów ważnych oddano ponad 14 milionów – to dokładnie 98,68 proc. ogólnej liczby oddanych głosów.
Włodarzy wybrano w 1728 gminach i miastach. Łącznie w całym kraju 5469 komitetów wyborczych zarejestrowało na te funkcje 6729 kandydatów. W 412 gminach zarejestrowano tylko jednego kandydata na włodarza.
Włodarza nie wybrano w jednej gminie, w której zarejestrowano tylko jednego kandydata. Kandydat ten w wyniku głosowania nie uzyskał więcej niż 50 proc. ważnie oddanych głosów, więc – zgodnie z Kodeksem wyborczym – wyboru wójta dokona rady gminy.
W 748 gminach i miastach odbędzie się II tura wyborów. Wybory ponownie znajdą się przy urnach w 9 miastach wojewódzkich: Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze.
Ponadto II tura wyborów odbędzie się m.in. w takich miastach, jak Bełchatów, Bielsko-Biała, Częstochowa, Elbląg, Gdynia, Gliwice, Inowrocław, Jelenia Góra, Konin, Koszalin, Ostrołęka, Piła, Przemyśl, Radom, Rybnik, Skarżysko-Kamienna, Słupsk, Suwałki, Tczew, Tychy, Wejherowo, Włocławek, czy Zamość.
Włodarza nie wybrano w jednej gminie, w której zarejestrowano tylko jednego kandydata. Kandydat ten w wyniku głosowania nie uzyskał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów i w takiej sytuacji – zgodnie z Kodeksem wyborczym – wyboru wójta dokona rada gminy.
W tych gminach i miastach, ponowne głosowanie odbędzie się 21 kwietnia.
Najwięksi wygrani wyborów samorządowych
W wielu miastach Polski wybory rozstrzygnęły się już w pierwszej turze. W Warszawie Rafał Trzaskowski po raz drugi został prezydentem stolicy. Popierana przez KO Aleksandra Dulkiewicz w pierwszej turze wygrała wybory w Gdańsku. Także w Białymstoku wygrał kandydat Koalicji – Tadeusz Truskolaski. Z kolei w Katowicach rywali zdystansował Marcin Krup, którego popierały KO, PSL i Lewica.
Jednym z największych zaskoczeń okazały się wyniki wyborów w Gdyni. Urzędujący tam od 25 lat prezydent Wojciech Szczurek tym razem nie wszedł do drugiej tury. Wyprzedzili go: Aleksandra Kosiorek z Gdyńskiego Dialogu i Tadeusz Szemiot z Koalicji Obywatelskiej, Ruchów Miejskich i Lewicy.
Posłuchaj:
To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty “taniej na zawsze”. Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS