Członkiem rady uczelni będzie mogła być osoba, która nie była prawomocnie ukarana karą dyscyplinarną. Taką zmianę szykuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Prawie o szkolnictwie wyższym i nauce. Potrzebę zmiany przepisó dostrzeżono w trakcie wyborów rektora WUM.
Zmiany w ustawie o szkolnictwie wyższym. Dookreślono, kto będzie mógł zasiadać w radzie uczelni
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pracuje obecnie nad nowelizacją ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Jak poinformował Rzecznika Praw Obywatelskich Dariusz Wieczorek, szef tego resortu, jedna z planowanych zmian dotyczy osób, które mogą zasiadać w radzie uczelni. Zgodnie z projektem regulacji prawnej – członkiem rady uczelni będzie mogła być osoba, która nie była prawomocnie ukarana karą dyscyplinarną.
– Zmiana ma na celu doprecyzowanie tego przepisu w związku z pojawiającymi się wątpliwościami interpretacyjnymi, a także jego uspójnienie z wymaganiem odnoszącym się do braku skazania wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe, który również musi być prawomocny. Nieprawomocna kara dyscyplinarna nie będzie zatem wykluczać z członkostwa w radzie uczelni.
Jak dodał Dariusz Wieczorek, warunek ten będzie odnosił się również do osób pełniących funkcje lub będących członkami innych organów uczelnianych, czyli rektora, członków senatu uczelni, członków kolegium elektorów, organów statutowych uczelni, prezydenta federacji i członka zgromadzenia federacji, a także osób pełniących w uczelni funkcje kierownicze.
Zmiany w ustawie o szkolnictwie wyższym po zamieszaniu z wyborami rektora WUM
Doprecyzowaniem kwestii, kto może zasiadać w radzie uczelni, stało się ważnym dla MNiSW po zdarzeniach, jakie miały miejsce w związku z wyborami rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przypomnijmy, że kwietniu tego roku ówczesny rektor Zbigniew Gaciong ukarał dyscyplinarnie prof. Agnieszkę Cudnoch – Jędrzejewską. Przewinienie dotyczyło uchybieniu godności zawodu nauczyciela akademickiego i miało związek z zarzutami mobbingowymi.
Agnieszka Cudnoch – Jędrzejewska bez prawa do kandydowania na rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W tle zarzuty o mobbing
W wydanym komunikacie rektor WUM wskazywał, że tą decyzją prof. Cudnoch – Jędrzejewska została odwołana ze stanowiska prorektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz straciła prawo do ubiegania się o funkcję rektora WUM. Wówczas jednak Uczelniana Komisja Wyborcza uznała, że nieprawomocna kara nie jest równoznaczna z wykluczeniem ze startu w wyborach.
Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego: przychylamy się do prośby Ministerstwa Zdrowia
Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, że zgodnie z Prawem o szkolnictwie wyższym i nauce, rektorem może być osoba, która nie była karana dyscyplinarnie. Dodaje jednak, że w wielu prawników specjalizujących się w regulacjach szkolnictwa wyższego uważa, że także nieprawomocna kara dyscyplinarna wyklucza możliwość bycia rektorem. Pojawiają się jednak inne interpretacje, co było widać podczas sporu na WUM. Dlatego też Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do ministra Wieczorka o rozważenie zasadności zmian legislacyjnych.
Wybory rektora WUM odbędą się 26 września. Lista kandydatów
Po kilku nieudanych próbach, prawdopodobnie problemy z wyborem rektora WUM skończą się 26 września. Senat i Rada Uczelni WUM podały oficjalnie nazwiska nowych kandydatów. O fotel rektora ubiegać się będą:
- prof. dr hab. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska,
- prof. dr hab. Rafał Krenke,
- prof. dr hab. Marek Kuch,
- prof. dr hab. Piotr Pruszczyk,
- prof. dr hab. Marcin Wojnar,
- prof. dr hab. Bolesław Samoliński,
Wybory w WUM. Senat i Rada Uczelni wskazały kandydatów na rektora
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS