Przypomnijmy, że w wyborach na prezydenta Rzeszowa startuje czterech kandydatów. Są to:
Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, startuje z Komitetu Wyborczego Marcin Warchoł Tadeusz Ferenc – dla Rzeszowa, Ewa Leniart z komitetu Wspólny Dom Rzeszów, Konrad Fijołek z komitetu Rozwój Rzeszowa 2.0, Grzegorz Braun z komitetu Konfederacja.
Kiedy i gdzie głosować
Datę przedterminowych wyborów prezydenta miasta Rzeszowa wyznaczono na 13 czerwca 2021, ponieważ rządzący postanowili zmienić pierwotny termin, który przypadał na 9 maja. r. Głosowanie odbędzie się w 100 obwodach wyborczych w Rzeszowie w godzinach od 7 do 21. W linku poniżej można sprawdzić, który lokal wyborczy obsługuje dany obwód.
W KTÓRYM LOKALU WYBORCZYM MAM GŁOSOWAĆ? – SPRAWDŹ TUTAJ
Jeżeli żaden z kandydatów na prezydenta nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, 14 dni po terminie pierwszego głosowania przeprowadza się ponowne głosowanie. Zatem ewentualne ponowne głosowanie odbędzie się w dniu 27 czerwca 2021 r., w godzinach od 7 do 21.
Wybory prezydenckie w Rzeszowie. Kto może wziąć udział w głosowaniu?
Prawo udziału w głosowaniu w przedterminowych wyborach posiada wyborca wpisany do rejestru wyborców w mieście Rzeszowie, który:
- najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat,
- nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
- nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu,
- nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.
Wyborca jest wpisywany do spisu wyborców. Można być wpisanym tylko do jednego spisu wyborców.
Prawo do głosowania przez pełnomocnika
Wyborcy niepełnosprawni oraz wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat, mają prawo do głosowania za pośrednictwem pełnomocnika.
W celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa wyborca wpisany do rejestru wyborców miasta Rzeszowa składa wniosek do Prezydenta Miasta Rzeszowa. Wniosek należy złożyć najpóźniej w dziewiątym dniu przed dniem wyborów, tj. do dnia 4 czerwca 2021 r. Akt pełnomocnictwa sporządzony przed pierwszym głosowaniem dotyczy również ponownego głosowania, jeżeli będzie ono przeprowadzane.
W imieniu prezydenta wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa przyjmuje Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Rzeszowa przy ul. Okrzei 1, w dniach: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek w godzinach od 7.30 do 15.30, środa od godziny 7.30 do 17.00, adres e-mail: [email protected] telefon: (17) 875 43 81, (17) 875 43 89, (17) 875 43 91, (17) 875 43 93.
Szczegółowe informacje na temat głosowania przez pełnomocnika można znaleźć TUTAJ.
Wzór wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa
Do wniosku należy dołączyć:
- pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem na przyjęcie pełnomocnictwa, która jest dostępna do pobrania TUTAJ
- kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności, jeżeli wyborca udzielający pełnomocnictwa w dniu głosowania nie będzie miał ukończonych 60 lat.
Wyborca ma prawo cofnięcia udzielonego pełnomocnictwa. Cofnięcie pełnomocnictwa następuje przez:
- złożenie najpóźniej na dwa dni przed dniem wyborów stosownego oświadczenia Prezydentowi Miasta Rzeszowa lub
- doręczenie takiego oświadczenia właściwej obwodowej komisji wyborczej w dniu głosowania.
Oświadczenia o cofnięciu pełnomocnictwa przyjmuje Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Rzeszowa przy ul. Okrzei 1, w dniach: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek w godzinach od 7.30 do 15.30, środa od godziny 7.30 do 17.00, adres e-mail: [email protected] telefon: (17) 875 43 81, (17) 875 43 89, (17) 875 43 91, (17) 875 43 93.
Wyborca, który udzielił pełnomocnictwa, może głosować osobiście w lokalu wyborczym, pod warunkiem że wcześniej nie oddał głosu jego pełnomocnik. Głosowanie osobiste przez wyborcę powoduje wygaśnięcie pełnomocnictwa.
Głosowania przez pełnomocnika nie przeprowadza się w obwodach głosowania utworzonych w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych.
Pełnomocnictwa do głosowania nie może udzielić osoba, która zgłosiła zamiar głosownia korespondencyjnego.
Głosowanie w wybranym przez siebie lokalu obwodowej komisji wyborczej
Każdy wyborca, w tym wyborca niepełnosprawny, może głosować osobiście w lokalu wyborczym w obwodzie głosowania właściwym dla jego miejsca zamieszkania na obszarze miasta Rzeszowa. Może także głosować w wybranym przez siebie lokalu wyborczym, w tym także w lokalu dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych. W tym celu powinien on złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania na obszarze miasta Rzeszowa.
Wniosek składa się w Urzędzie Miasta Rzeszowa najpóźniej w dniu 8 czerwca 2021 r. Wniosek dotyczy również ewentualnego ponownego głosowania. Po jego złożeniu wyborca zostanie skreślony ze spisu wyborców w obwodzie właściwym dla miejsca stałego zamieszkania.
Wzór wniosku o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie lokalu obwodowej komisji wyborczej jest dostępny TUTAJ.
Wnioski składa się w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Rzeszowa przy ul. Okrzei 1, w dniach: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek w godzinach od 7.30 do 15.30, środa od godziny 7.30 do 17.00, adres e-mail: [email protected] telefon: (17) 875 43 81, (17) 875 43 89, (17) 875 43 91, (17) 875 43 93.
Wybory prezydenckie w Rzeszowie. Kto ma prawo do głosowania korespondencyjnego?
Zamiar głosowania korespondencyjnego mogą zgłosić Komisarzowi Wyborczemu w Rzeszowie I wyłącznie wyborcy podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych.
Zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony przez takiego wyborcę do piątego dnia przed dniem wyborów, czyli do 8 czerwca. Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego dotyczy również ewentualnego ponownego głosowania. Poniżej wzór tego wniosku:
Wzór wniosku – Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego
Zgłoszenie może być dokonane:
- za pośrednictwem platformy e-PUAP lub e-mail: [email protected]
- papierowo – poprzez dostarczenie (przez osoby trzecie lub operatora pocztowego) formularza zgłoszenia do Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Rzeszowa przy ul. Okrzei 1 w dniach: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek w godzinach od 7.30 do 15.30, środa od godziny 7.30 do 17.00.
Informacje ogólne dot. głosowania korespondencyjnego są udzielane pod nr. telefonu (17) 875 49 61.
Zgłoszenie powinno zawierać:
- nazwisko i imię (imiona),
- imię ojca,
- datę urodzenia,
- numer ewidencyjny PESEL wyborcy,
- oświadczenie o wpisaniu tego wyborcy do rejestru wyborców w mieście Rzeszowie,
- oznaczenie wyborów, których dotyczy zgłoszenie,
- wskazanie adresu na obszarze miasta Rzeszowa, na który ma być wysłany pakiet wyborczy.
Wyborca głosujący korespondencyjnie będzie ujęty w spisie wyborców w obwodzie głosowania właściwym dla jego stałego miejsca zamieszkania na obszarze Rzeszowa. Wyborca podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych otrzymuje pakiet wyborczy nie później niż dwa dni przed dniem wyborów, który dostarczy przedstawiciel Poczty Polskiej.
INSTRUKCJA GŁOSOWANIA KORESPONDENCYJNEGO
Jak zaznacza Miejska Komisja Wyborcza, o dotrzymaniu terminów, decyduje data otrzymania dokumentu przez Urząd Miasta Rzeszowa, nie zaś data stempla pocztowego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS