Kolejne festiwale też mogą być w TVP, ale mogą wyglądać zupełnie inaczej, wystarczy, że opozycja wygra jesienne wybory – uważa prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. Dyskusja o tym, że poziom festiwalu spada, a impreza praktycznie nic nowego do polskiej piosenki nie wnosi, trwa od lat. Co roku też pojawiają się głosy, że Opole powinno zerwać współpracę z TVP. 9 czerwca rozpocznie się jubileuszowa, 60. edycja festiwalu. I raczej tej dyskusji nie zakończy.
Pierwszy opolski festiwal zorganizowano w 1963 roku. W całej historii nie odbył się tylko raz w 1982 roku, z powodu stanu wojennego.
Tu swoje pierwsze nagrody zdobywali Ewa Demarczyk, Anna German, Maryla Rodowicz, Irena Jarocka, Bajm, Krzysztof Klenczon i Trzy Korony czy Marek Grechuta. W Opolu swoje największe przeboje premierowo prezentowali m.in. Czesław Niemen, Wojciech Młynarski, Skaldowie, Tadeusz Woźniak czy Dwa Plus Jeden. To w Opolu Krzysztof Krawczyk debiutował jako solista po opuszczeniu Trubadurów, a swoje największe hity wyśpiewywali Bogusław Mec, Zbigniew Wodecki, Andrzej Dąbrowski, Izabela Trojanowska z Budką Suflera czy grupa Bemibek.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS