A A+ A++

Wybory do Parlamentu Europejskiego mamy już za sobą. Nie zakończyły się jednak dyskusje i spory pomiędzy przeciwnikami i zwolennikami Unii Europejskiej.
Polska wstąpiła do Unii 1 maja 2004 r., jednak o samym, przystąpieniu dyskutowano już klika lat wcześniej. Większość od dziesięcioleci marzyła o tym, żeby wydostać się spod jarzma Związku Radzieckiego, mieszkać w wolnym, suwerennym kraju, korzystać z osobistych wolności, mieć w domu paszport i swobodnie poruszać się po świecie. Wybór wydawał się prosty albo przyłączymy się do Zachodu, do Unii Europejskiej, albo pozostaniemy pod wpływem i kontrolą związku Radzieckiego czy później Rosji. Przy naszym położeniu geograficznym, nie było i nie ma innej alternatywy.

Pomimo to, wielu miało obawy, czy poradzimy sobie na wolnym rynku, w konkurencji z zachodnimi – europejskimi koncernami, czy nas “nie wykupią” i “nie oszukają” Dlatego długo dyskutowano o warunkach naszego przystąpienia do zachodu, o okresach przejściowych, o dostosowaniu prawa, o otwarciu dla Polaków europejskich rynków pracy, o możliwości kupowania ziemi w Polsce przez cudzoziemców, o rolnictwie itd.

Pamiętam, co w tym czasie, w latach 90-tych XX wieku, podczas wykładu powiedział jeden z profesorów od prawa międzynarodowego. A brzmiało to mniej więcej tak: “Warunki na jakich mamy przystąpić do Unii, do tej zachodniej, bardziej cywilizowanej części Europy są dla mnie drugorzędne. Ważne jest abyśmy jak najszybciej się w tej Unii znaleźli“.

Dalej przypomniał, że jak spojrzymy na dzieje tej części świata, czy Europy, to co kilkadziesiąt lat zawsze wybuchała tu jakaś zawierucha.  A po niej Europa dzieliła się na dwie części. Część zachodnią, gdzie ludzie żyli w dostatku i obowiązywały jakieś prawa oraz na część wschodnią, gdzie ludzie często żadnych praw nie mieli, gdzie była bieda, głód, gdzie eksterminowano całe narody, konfiskowano majątki, przesiedlano i zsyłano na przymusowe roboty miliony ludzi.

Na koniec Profesor wypowiedział słowa, które dzisiaj mogą wydawać się prorocze, choć wynikały zapewne tylko z wiedzy i znajomości historii: “A więc kiedy kolejny raz w Europie dojdzie do wojny czy innej zawieruchy, wolałbym abyśmy byli wtedy  po tej zachodniej – cywilizowanej, dostatniej stronie. Aby tym razem granica cywilizacji zachodniej  nie zamknęła się przed nami na Odrze albo Wiśle ale raczej na Bugu, albo gdzieś dalej na wschód…”.

ML

Komentarze

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZaginiona Natalia nie żyje. Jej mąż został zatrzymany. Przerażające szczegóły
Następny artykułZapraszamy dzieci na wakacje z Sokólskim Ośrodkiem Kultury