A A+ A++

Rzecznik rządu poinformował, że Merkel, która nie tylko ustępuje z urzędu kanclerza, ale również nie ubiega się już o mandat w Bundestagu, zagłosuje w wyborach korespondencyjnie.

Angela Merkel i Armin Laschet

PAP/EPA

Zdaniem prof. Thomas Pogundtke, politologa z uniwersytetu im. Heinricha Heinego z Düsseldorfu, z którym rozmawiała “Rzeczpospolita”, wielkich zmian nie należy się spodziewać. – Oba największe ugrupowania SPD oraz CDU/CSU, które mają szanse na wygraną i tym samym wpływ na kształt przyszłego rządu, nie różnią się od siebie zasadniczo – twierdzi nasz rozmówca.

Czytaj więcej

709

Tylu parlamentarzystów zasiadało w Bundestagu w latach 2017-2021

Największą liczbą parlamentarzystów – 245 – dysponowało CDU/CSU (200 – CDU, 45 – CSU). SPD miało w Bundestagu 152 miejsca (łącznie rząd dysponował więc 397 głosami). Największą partią opozycyjną było AfD, które obsadziło 87 mandatów. Liberałowie z FDP mieli 80 miejsc w Bundestagu, a Der Linke (Lewica) – 69. Zieloni obsadzili 67 mandatów. 1 mandatem dysponowała partia Liberalno-Konserwatywni Reformatorzy, jednym ugrupowanie o nazwie Partia (pełna nazwa: Partia na rzecz Pracy, Praworządności, Ochrony Zwierząt, Promocji Elit i Inicjatyw Oddolnej Demokracji). 7 mandatów przypadało na polityków bezpartyjnych.

Osoby podające się za firmę kurierską zdobyły kontrakt od skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD) na dystrybucję miliona ulotek wyborczych. Zamiast do wyborców odesłali ulotki do biur partii na dwa dni przed niedzielnymi wyborami.

Czytaj więcej

Wybory w Niemczech: AfD padła ofiarą dowcipnisiów

Poza wyborami do izby niższej parlamentu 26 września odbywają się wybory do lokalnych parlamentów w Berlinie, Turyngii i Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

Wybory w Niemczech – o co toczy się walka?

Niemcy wybierają w niedzielę skład Bundestagu – izby niższej parlamentu. Uprawnionych do głosowania jest ok. 60,4 mln obywateli Niemiec w wieku powyżej 18 lat. Lokale wyborcze będą otwarte od 8 do 18. Ok. 18 pojawią się pierwsze wyniki badań exit poll.

Niemiecki Bundestag liczy co najmniej 598 parlamentarzystów, ale liczba mandatów obsadzanych w izbie niższej parlamentu nie jest stała. Wynika to z mieszanego systemu wyborczego obowiązującego w Niemczech. Każdy wyborca oddaje dwa głosy – jeden na konkretnego kandydata, a jeden na listę wyborczą. W ten sposób 299 parlamentarzystów wyłania się w jednomandatowych okręgach wyborczych – a pozostali otrzymują mandaty rozdzielane metodą proporcjonalną w oparciu o głosy oddane na listy partii (obowiązuje 5-procentowy próg wyborczy).

Jeżeli któraś z partii uzyska w okręgach jednomandatowych więcej mandatów niż wynikałoby to z proporcjonalnego podziału mandatów w oparciu o głosy oddany na listę krajową partii, wówczas mandaty te uznawane są za mandaty “nadwyżkowe”. Zgodnie z systemem wyborczym w Niemczech oznacza to, iż pozostałe partie muszą uzyskać mandaty “wyrównawcze” – stąd liczba miejsc w Bundestagu jest płynna. W praktyce wygląda to tak, że jeżeli partia X uzyska w wyborach jednomandatowych 110 mandatów, a z listy krajowej obsadzi 100 mandatów – uzyska 10 mandatów nadwyżkowych. To z kolei oznacza, że pozostałe partie muszą uzyskać o 10 proc. mandatów więcej niż wynikało to z ich wyniku wyborczego – są to tzw. mandaty “wyrównawcze”.

W Bundestagu, który kończy kadencję zasiadało w związku z tym 709 parlamentarzystów, a w nowym Bundestagu może ich zasiąść nawet ponad 800.

W sondażu instytutu Forsa z 24 września najlepszy wynik – 25 … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTYLKO U NAS. Jakubiak: Będziemy śledzić Donalda Tuska
Następny artykułWybory w Niemczech – relacja na żywo