A A+ A++

Czytelnicy portalu EPAinfo zadali pytania kandydatom na prezydenta Pabianic. Wybraliśmy 10 najciekawszych i dorzuciliśmy 2 własne. Odpowiedzi publikowane będą w trzech częściach. To druga z nich. 

O fotel prezydenta Pabianic ubiega się pięcioro kandydatów (w kolejności alfabetycznej): Waldemar Flajszer, Artur Komoter, Anna Łosiak, Grzegorz Mackiewicz i Renata Uznańska-Bartoszek. W takiej kolejności będziemy też publikować odpowiedzi. W pierwszej części nie ma odpowiedzi od Waldemara Flajszera, bowiem nie otrzymaliśmy ich w określonym terminie.

5. Kadencja prezydenta trwa pięć lat. Chciałbym prosić o przedstawienie najważniejszego zadania do wykonania w każdym roku kadencji. Jaki cel będzie przyświecać Pani/Panu rok po roku? Zależy mi na realnych celach, które rzeczywiście można zrealizować.

Waldemar Flajszer: W ciągu najbliższych 5 lat zrealizuję budowę basenu podobnego do kompleksu Zduńsko Wolskiego. Zrealizuję budowę przejazdu na ulicy Lutomierskiej i Wspólnej, doprowadzę do termomodernizacji wszystkich szkół i przedszkoli.

Artur Komoter: W każdym roku mojej kadencji skupię się na konkretnych celach. Pierwszy rok poświęcę na powołanie Rady Biznesowej przy urzędzie Prezydenta Miasta do której będą mogli dołączyć reprezentanci pabianickich przedsiębiorstw. Wykonam kolejne kroki w stronę utworzenia specjalnych stref ekonomicznych w Pabianicach. Następnie przystąpię do inwestycji w infrastrukturę, w tym remonty dróg i chodników, a także zwiększenie liczby miejsc parkingowych w centrum miasta i przy osiedlach. W kolejnych latach zajmę się poprawą finansów miejskich i co za tym idzie, obniżka podatków i opłat lokalnych.
Całość kadencji obejmie także długofalowy projekt geotermalny, czyli wykonanie niezbędnych odwiertów badawczych na terenie miasta i ewentualne podłączenie nowopowstałej instalacji geotermalnej do miejskiej sieci ciepłowniczej.
Realizacja tych zadań będzie zależała od stanu zadłużenia miasta, który jest wynikiem nieprzemyślanych inwestycji dokonanych przez obecne władze w ostatniej kadencji.

Anna Łosiak: W okresie całej kadencji, która trwać będzie 5 lat, zamierzam zrealizować lub rozpocząć każde zadanie zawarte w programie KWW Projekt Pabianice, gdyż zbudowany był on w oparciu o potrzeby mieszkańców Pabianic. Zacznę od posprzątania tego miasta.

Grzegorz Mackiewicz:

2024 – oddanie boiska ze sztuczną nawierzchnią oraz zakończenie inwestycji na Starym Rynku.

2024 – 2026 budowa basenu

2025 – modernizacja ulicy Widzewskiej

2026 – oddanie do użytku dwóch bloków mieszkalnych w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej

2027 – zakończenie utwardzenia wszystkich dróg gruntowych

2028 – oddanie pierwszej części zespołu szkolno przedszkolnego na Zatorzu

Wykorzystamy wszelkie możliwości aby w latach 2025-2026 GDDKiA wspólnie z PLK wykonała bezkolizyjny przejazd na ulicy Lutomierskiej.

Renata Uznańska-Bartoszek:

– Zadanie na 2024 – Uporządkowanie finansów – Uruchomienie Spółki „Czysta Przyszłość”, gospodarującą odpadami i recyklingiem, uszczelnienie podatków oraz audyt spółek miejskich, instytucji społecznych oraz kultury, wypełnienie programu amfiteatru na Strzelnicy na sezon wiosenno-letni 2025.

– Zadanie na 2025 – Dofinansowanie najpilniejszych potrzeb. Podwyżki w UM o 20% i niewielka reorganizacja Spółek Miejskich oraz powołanie spółki Targowiska Miejskie, założenie pierwszej Przestrzeni Kultury w parku na Zatorzu, uruchomienie Funduszu Grantowego z gwarantowanymi wkładami własnymi na projekty ministerialne, wdrożenie programu ożywienia Zamkowej.

– Zadanie na 2026 – Rok kultury i nauki – organizacja szlaku przyrodniczo-historycznego wzdłuż rzeki Dobrzynki, uruchomienie klas „tematycznych” – artystycznych, sportowych, historycznych, matematycznych, językowych w szkołach podstawowych we współpracy z uczelniami łódzkimi.

– Zadanie na 2027 – Inwestycje w młodych – Uruchomienie przedszkola na Zatorzu, remont bibliotek oraz fundacja kolejnych Przestrzeni Kultury (Lewityn oraz Strzelnica).

– Zadanie na 2028 – Ożywienie Miasta – rewitalizacji Starówki, początek rozwoju jednego z proponowanych klastrów gospodarczych i start budowy Aquaparku Pabianice (oczywiście wszelkie działania formalne z tym związane rozpoczną się wcześniej).

6. Co kandydaci zrobią, aby odwrócić spadkowy trend demograficzny w naszym mieście?

Waldemar Flajszer:

Sprowadzę do miasta firmy, które w perspektywie zwiększą ilość miejsc pracy.

Zapewnię dobrą i sprawną opiekę w żłobku, przedszkolach i szkołach oraz zwiększę ilość miejsc dla dzieci poniżej trzeciego roku życia w celu umożliwienia pracy dla mam.

Artur Komoter:

Zdaję sobie sprawę, że demografia to wyzwanie dla miasta. W mojej strategii odwrócenia trendu spadkowego kluczowe będzie tworzenie przyjaznych warunków dla biznesu, co przyciągnie nowych mieszkańców oraz ułatwi założenie rodziny i życie w Pabianicach.
Inwestycja w projekt geotermalny pozwoli na obniżenie kosztów życia mieszkańców, co będzie dodatkowym impulsem do zamieszkania w Pabianicach.

Anna Łosiak:

Powodem, dla którego przystąpiłam do KWW Projekt Pabianice, jest stworzenie miasta przyjaznego do życia, co zatrzyma niekorzystne tendencje demograficzne. Zapewnienie dostępu do żłobków, przedszkoli, szkół oraz miejsc do spędzania wolnego czasu i uprawiania sportu to jeden z elementów naszego programu. Długość życia mieszkańców w województwie łódzkim obecnie jest najkrótszy w kraju. Uruchomienie programów profilaktycznych dla dzieci, młodzieży ale w szczególności osób starszych będzie miało realny wpływ na poprawę stanu zdrowia, a tym samym wydłużenie życia mieszkańców. Uruchomienie miejskiego programu IN-VITRO, wspierającego krajowy program, również skutecznie zwiększy ilość urodzeń młodych pabianiczan.

Dodatkowo uruchomię tereny inwestycyjnych pod budownictwo jedno- i wielorodzinne. Zadbam o komfort życia mieszkańców.

Grzegorz Mackiewicz:

Zjawisko depopulacji miast jest w województwie łódzkim bardzo powszechne. Pabianice ze względu na stosunkowo małą powierzchnię, mają dużą gęstość zaludnienia. Poprawa jakości życia i dobrostanu mieszkańców w Pabianicach może przyczynić się do zmiany demografii miasta na wiele sposobów. Poprawa infrastruktury, komunikacji, dostępu do edukacji, dobrej jakości drogi, ścieżki rowerowe i place zabaw, może zachęcić ludzi do osiedlania się w Pabianicach. Rozwój miejsc pracy i oferowanie atrakcyjnych możliwości kariery również powinno przyciągnąć nowych mieszkańców oraz zatrzymać obecnych.

– Edukacja Zdrowotna i Profilaktyka: Prowadzenie kampanii edukacyjnych na temat zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej, przeciwdziałania uzależnieniom oraz dbania o zdrowie psychiczne, skierowane do różnych grup wiekowych. Działania te mogą być skutecznym sposobem na promowanie zdrowia psychicznego i wsparcie dla mieszkańców, co przyczyni się do poprawy jakości ich życia. Wsparcie w tych obszarach wymaga zintegrowanego podejścia i zaangażowania różnych instytucji oraz społeczności lokalnej.

– Infrastruktura dla Aktywności Fizycznej: Budowa i utrzymanie parków, ścieżek rowerowych, boisk sportowych, siłowni plenerowych  oraz innych obiektów rekreacyjnych, które zachęcają mieszkańców do aktywności fizycznej.

– Programy Promujące Sport i Rekreację: Organizacja darmowych lub tanich zajęć sportowych, treningów fitness, grup biegowych,  nordic walking czy zajęć jogi dla mieszkańców w różnym wieku i o różnym poziomie  sprawności.

– Promocja Transportu Zrównoważonego: Zachęcanie do korzystania z transportu publicznego, rowerów miejskich oraz  pieszych spacerów jako alternatywy dla samochodu, co przyczynia się do aktywności fizycznej i redukcji emisji spalin.

– Edukacja Zdrowotna i Profilaktyka: Prowadzenie kampanii edukacyjnych na temat zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej,  przeciwdziałania uzależnieniom oraz dbania o zdrowie psychiczne, skierowanych do różnych grup wiekowych.

– Programy Żywieniowe w Szkołach i Przedszkolach: Realizacja programów promujących zdrowe żywienie w placówkach oświatowych, zapewnienie wyżywienia szkolnego o odpowiedniej wartości odżywczej oraz edukacja dotycząca zdrowego stylu życia.

– Promowanie Aktywności Społecznej i Integracji Społecznej: Tworzenie platform i inicjatyw społecznych, które umożliwiają mieszkańcom spotkania i interakcje z innymi, co może przyczynić się do budowania relacji społecznych i poprawy samopoczucia psychicznego.

Drugim niezwykle ważnym elementem jest uwalnianie kolejnych miejsc dla budownictwa wielorodzinnego i jednorodzinnego. W  tym celu procedowane są zmiany w planie miejscowym obejmujące 33 tereny miasta.

Renata Uznańska-Bartoszek:

W Pabianicach w okresie rządów prezydenta Mackiewicza zauważalny jest wyraźny trend spadkowy. Według danych GUS od 2014 roku populacja miasta zmniejszyła się o ok. 7000 osób. Oczywiście nie tylko samorząd ponosi za to odpowiedzialność. Pamiętać należy, że jesteśmy po okresie pandemii, a także że trend opuszczania miast na rzecz terenów podmiejskich ma charakter ogólnopolski. Jest to też pokłosie upadku wielkoprzemysłowego charakteru regionu co przełożyło się na gorsze niż w innych częściach kraju warunki płacowe. Przy czym w innych miastach regionu jednak ta tendencja spadkowa jest słabsza. W Zgierzu to około 6% populacji, u nas 10%.

Głównym problemem i wyzwaniem Pabianic jest dodatkowo starzenie się społeczeństwa. Odpływ dotyczy głównie młodych ludzi, często z wyższym wykształceniem, którzy w Pabianicach nie znajdują perspektyw rozwoju. Jest to problem, bo pokazuje, że miasto niewiele robi by młodzi ludzie chcieli tu zostać, wyzwanie, bo nieuchronnie trzeba odpowiedzieć na pytanie jak zadbać o starszych ludzi. Moją propozycją jest stanięcie w prawdziwe i uczynienie z Pabianic najwspanialszej sypialni w Polsce, z wysoką jakością usług publicznych (zwłaszcza medycznych), czystym powietrzem, terenami zielonymi i rekreacyjnymi, bogatą ofertą kulturalną (o co mój komitet walczy w tej kampanii jako jedyny), sportową i rozrywkową. Po prostu, budową fajnego miasta, co w połączeniu z tańszymi niż w Łodzi mieszkaniami, może zachęcić do pozostania w mieście, rozwinąć małą i średnią przedsiębiorczość, a także spowodować, że jesień życia naszych seniorów będzie przyjemniejsza. Jeśli nie uda się całkowicie powstrzymać trendu spadkowego, to przynajmniej mocno go zahamuje.

7. W jaki sposób zamierza Pan/Pani zaspokoić potrzeby mieszkaniowe pabianiczan, którzy od lat czekają w kolejce na mieszkanie komunalne/socjalne?

Waldemar Flajszer:

Będę kontynuował realizacje Rządowego program budownictwa SiM podejmę rewitalizację i modernizację dostępnych zasobów mieszkaniowych. W obecnej chwili znaczna ilość zasobów komunalnych nie nadaje się do użytku i wymaga remontu. Ta inwestycja pozwoliła by potem zwiększyć dochody poprzez wynajem i sprzedaż wyremontowanych mieszkań i sciągnełaby także do nas nowych mieszkańców czego potrzebują Pabianice.

Artur Komoter: 

Plany w zakresie mieszkań komunalnych obejmują oddanie za „symboliczną złotówkę” mieszkań wymagających kapitalnych remontów nabywcom, pod warunkiem wyremontowania mieszkania oraz rewitalizację kamienic należących do miasta. Dodatkowo, zainicjuję Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową, która zajmie się remontami i budową nowych obiektów mieszkalnych pod preferencyjny najem.

Anna Łosiak:

W pierwszej kolejności dokonam oceny stanu zaawansowania budowy mieszkań komunalnych w spółce SIM Łódzkie sp. z o.o., do której miasto wniosło aport w postaci nieruchomości. Kolejnym krokiem będzie przeznaczenie środków ze sprzedaży nieruchomości gminnych do Zakładu Gospodarki Nieruchomościami, celem remontu lokali. Jednocześnie rewitalizacja Starego Miasta zwiększy pulę mieszkań pozostających w zasobach miejskich. Zmiana planów miejscowych i uruchomienie nowych terenów pod inwestycje mieszkaniowe to jeden z moich priorytetów.

Grzegorz Mackiewicz:

W wielu miastach na mieszkanie czeka się po 8-10 lat. W Pabianicach czas oczekiwania to 2-4 lata. Czas ten znacznie wydłużył się w okresie pandemii. Obecnie na mieszkanie oczekuje 169 rodzin, z czego 94 to złożone wyroki o eksmisję z prawem do zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu.
Chcemy, aby potrzeby mieszkaniowe były zabezpieczane. Między innymi dlatego Miasto Pabianice jest jednym ze wspólników w SPÓŁCE SIM ŁÓDZKIE. Niebawem rozpoczniemy budowę 2 bloków, w których będzie 58 mieszkań dla naszych mieszkańców. Aby zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nadal sukcesywnie będziemy przekazywać środki finansowe do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej na remonty lokali, które w drodze uchwały będą udostępniane mieszkańcom.
Robimy to i zamierzamy w dalszym ciągu prowadzić efektywną politykę mieszkaniową poprzez kontrolę zamieszkiwania i odzyskiwania lokali niezamieszkanych.
Będziemy również sprzedawać lokale mieszkalne na rzecz wieloletnich najemców, aby uzyskane środki przeznaczyć na remonty potrzebnych mieszkań.

Renata Uznańska-Bartoszek:

Wygodne i nowoczesne miasto to także dostęp do tanich mieszkań. Dlatego one – a nie zaspokajanie interesów deweloperów i stosowanie specustaw, które im sprzyjają – będą moim celem nadrzędnym. Inwestycje deweloperskie tylko pozornie rozwiązują problemy z mieszkaniami, co jest problemem ogólnopolskim. Zgodnie z sygnałami przesyłanymi mi przez mieszkańców, bardzo poważnym problemem są pustostany, czyli lokale komunalne, które stoją puste np. po śmierci właściciela. Pierwszym etapem działań powinien być audyt lokali na terenie miasta ze wskazaniem, które z nich są niewykorzystane. W Łodzi to np. 20% ogólnej ilości mieszkań.

Kolejnym punktem działania powinna być rewitalizacja posiadanych lokali miejskich. Zgodnie z zapisami programu rewitalizacji ok. 80 % lokali miejskich nadaje się do remontu. To może być element zwiększenia oferty dla mieszkańców zwłaszcza tych, którzy byliby w stanie przeprowadzić remonty tych mieszkań.

Ostatnim elementem jest budowanie mieszkań nowych. Miasto jest uczestnikiem Społecznych Inwestycji Mieszkaniowych Łódzkie i ten kierunek należy rozwijać. Budowa mieszkań czynszowych może być niezwykle istotnym kierunkiem działań co pokazuje przykład Elbląga, gdzie dzięki inwestycjom mieszkaniowym udaje się obniżać rynkowe ceny wynajmu. Niewątpliwie należy także naciskać na pabianickiego posła Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Haburę, a także innych parlamentarzystów z regionu, aby porzucić mrzonki o programie rządowym opartym na dopłatach do kredytu, a uruchomić, wraz z samorządami, dobrze finansowany program budownictwa czynszowego, bo tylko on wydatnie zmieni sytuację na rynku nieruchomości, zarówno jeśli chodzi o dostępność, cenę jak i standardy.

8. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem płatnej strefy parkowania w mieście. Jeśli tak, to w jakich lokalizacjach.

Waldemar Flajszer: 

Nie jestem za wprowadzeniem stref płatnego parkowania z uwagi na fakt, że po modernizacji ul Zamkowej i Warszawskiej ilość miejsc do parkowania znacznie się zmniejszyła np pod Szkołą Podstawową nr 17 mamy dostępne tylko 2 takie miejsca.

Artur Komoter:

Nie popieram wprowadzenia płatnych stref parkowania. W obecnej sytuacji, gdy mieszkańcy Pabianic mają problemy z parkowaniem, wprowadzenie płatnych stref jedynie pogorszy sytuację. Postuluję o likwidację już istniejących stref płatnego parkowania, które
zostały zawieszone do 2025 roku.

Anna Łosiak: 

Decyzję pozostawiam mieszkańcom w ramach konsultacji społecznych.

Grzegorz Mackiewicz: 

To jest bardzo dobre pytanie. Powiem więcej, zadane w dobrym czasie. Strefa płatnego parkowania w Pabianicach funkcjonowała od 2012 roku do września 2020 roku. Ideą płatnej strefy nie jest nastawianie się na osiąganie znacznych dochodów. Podstawowym celem strefy jest wymuszenie rotacji pojazdów w określonych rejonach miasta. Osiągnięcie tego celu ma służyć wygodzie i dostępności do instytucji, urzędów i obiektów użyteczności publicznej osobom mającym krótkotrwałą potrzebę załatwienia bieżących spraw w poszczególnych instytucjach.

Niemniej jednak, w dalszym ciągu sytuację parkowania w centrum będziemy monitorowali i na koniec roku 2024 ocenimy, które rozwiązanie dla mieszkańców naszego miasta i osób przyjezdnych będzie korzystniejsze: czy utrzymanie istniejącego stanu obecnego, tj. niewprowadzanie strefy, czy większe korzyści przyniesie odwieszenie strefy płatnego parkowania.

Renata Uznańska-Bartoszek: 

Nie, ani ja, ani mój komitet nie będą postulowały przywrócenia strefy płatnego parkowania. O ile jesteśmy za tym, aby zachęcać mieszkańców do korzystania z komunikacji zbiorowej o tyle stosowanie opłat za parkowanie przy charakterystyce zabudowy centrum Pabianic (długa i rozłożysta zabudowa, a nie skoncentrowany rynek) jest przeciwskuteczne i nie obniża efektywnie spadku ilości aut. Pabianickie doświadczenie strefy parkowania pokazuje też, że była ona nieopłacalna zarówno dla miasta jak i dla operatora. Z zapowiadanych dochodów na poziomie 100 000 miesięcznie, do parkomatów wpływało zaledwie około 20 tys. Po rozliczeniu z operatorem do kasy miasta wpływały grosze. Dlatego w najbliższy czasie nikt do tego pomysłu nie wróci, także ze względu na to, że żaden operator nie będzie tym zainteresowany.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSensacyjna porażka Świątek w Miami. Rosjanka gładko pokonała Polkę
Następny artykułFit placuszki z siemieniem lnianym. Doskonale smakują nie tylko na diecie