A A+ A++

Wybory samorządowe, wybory lokalne, to taka chwila, kiedy wielka polityka schodzi na drugi plan. Dokonując wyboru prezydenta burmistrza czy wójta, głosujemy tak naprawdę za tym, jak będzie wyglądało nasze najbliższe otoczenie. Decydujemy, co może powstać za naszym płotem lub pod oknem, jak będą działały urzędy w naszym mieście czy gminie oraz czy możemy liczyć na to, że coś się zmieni?

Wybieramy też kogoś, kto ma nas godnie reprezentować. A więc chodzi o kogoś, kto nie ma za uszami rozmaitych niewyjaśnionych spraw, czy afer, które mogą go kompromitować. A za jego pośrednictwem, kompromitować samorząd i nas wszystkich. Ważną sprawą jest też wiarygodność. Jeśli do wyborów staje ktoś, kto wielokrotnie już oszukiwał mieszkańców, należy zakładać że będzie robił to w dalszym ciągu.

Trzeba też pamiętać, że jeśli wybierzemy tych samych ludzi, którzy często przez wiele lat są przy władzy, możemy być prawie pewni, że będą oni działać tak samo jak dotychczas. Trudno aby chcieli coś zmieniać, skoro do tej pory, to co robili wystarczało, aby utrzymali władzę.

Doświadczenie uczy również, że czym dłużej wybrani ludzie zajmują dane stanowisko, tym mniej chce im się pracować, podejmować nowe wyzwania i inicjatywy. Często także, coraz mniej obchodzą takie osoby, sprawy zwykłych ludzi. Nie chcą przyjmować ich na dyżurach, nie chcą rozmawiać o problemach, nie chcą żeby zawracano im głowę, nie chcą słuchać innych ludzi, wszystko wiedzą lepiej. Nie chcą też z niczego się tłumaczyć albo odpowiadać na pytania prasy.

Poza tym, czym dłużej zajmuje ktoś dane stanowisko, tym większe pokusy oraz ryzyko wykorzystywania władzy do prywatnych interesów, tworzenia się lokalnych układów i nepotyzmu. W dodatku w niektórych przypadkach, wraz z ilością kadencji i lat na tym samym stołku, rośnie arogancja, buta i oderwanie od rzeczywistości.

Kiedy zastanowimy się, wybór wydaje się prosty…

Maciej Lerman

Komentarze

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDlaczego warto przekazać 1,5 proc. podatku?
Następny artykułПеревернет мир технологий. Новый материал сделал батареи в 19 раз лучше: как именно