fot. materiały prasowe
Na początek – dlaczego nie kula?
Mówi się o tym głośno, jednak niektórzy wciąż nie są świadomi tego, jak niewłaściwym zbiornikiem dla rybek jest tak zwana kula, czyli akwarium w kształcie kulistym. Taki zbiornik ma kilka podstawowych wad. Przede wszystkim jest za mały, by stworzyć zwierzętom odpowiednie warunki do życia. Zmieści się w nim jedna bądź dwie rybki i nie będzie to najszczęśliwsze dla nich położenie. Brak kątów sprawia też, że rybki się dezorientują, utrudnione jest dla nich pływanie w zbiorniku. Kula sprawia także, że ryby chorują, między innymi na choroby oczu i zdecydowanie szybciej umierają. Na końcu, w takim zbiorniku nie ma miejsca na filtr czy grzałkę i dobre oświetlenie, przez co zbiornik taki może i jest piękną ozdobą, ale pod żadnym względem nie nadaje się do trzymania żywych zwierząt.
Jakie akwarium zatem wybrać?
Najłatwiejsze na początek w utrzymaniu czystości i prowadzeniu będą akwaria prostokątne lub trójkątne. Te pierwsze są raczej szeroko rozpoznawalne i często znajdziemy je w domach, biurach czy innych miejscach. Z kolei trójkątne również świetnie się prezentują i będą idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy szukają akwariów do postawienia w rogu pokoju. Dzięki temu możemy łatwo wygospodarować miejsce dla zbiornika nawet, jeśli mieszkamy w małym mieszkaniu.
Przy pierwszym zbiorniku warto wybrać akwarium, którego długość boków jest równa bądź większa od jego wysokości. Wysokie zbiorniki są ciekawe wizualnie, jednak sprawiają więcej problemów przy czyszczeniu.
Akwarium duże czy małe?
W sklepach akwarystycznych znajdziemy szeroki wybór różnego rodzaju wielkości zbiorników, od Nano akwariów o pojemnościach do 50 litrów, aż po te o imponujących wymiarach i litrażu do 400 litrów. Na sam początek nie ma co szarżować i warto raczej zdecydować się na zbiornik mały lub średni. Wielu poleca wybór zbiorników o litrażu w okolicach 100 litrów. Warto przy tym pamiętać, że akwarium trzeba na czymś ustawić, a najlepiej do tego zadania nadają się specjalne szafki akwariowe, które wykonane są z takich materiałów i w taki sposób, by móc utrzymać ciężar napełnionego zbiornika, który może sięgać kilkuset kilogramów. Dzięki temu mamy pewność, że nasz zbiornik stoi na solidnym meblu, który nie załamie się pod jego ciężarem.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS