A A+ A++

Ceremonia wręczenia nagrody odbyła się wczoraj w Londynie. O tym, że nagrodzona została więźniarka polityczna, jedna z liderek białoruskiej opozycji Maryja Kalesnikawa poinformował dyrektor artystyczny Białoruskiego Wolnego Teatru Mikałaj Chalezin.

– Odznaczamy ją za pryncypialne i śmiałe stanowisko, które przyjęła w obronie swojego kraju, występując przeciwko reżimowi Łukaszenki. Fakt, że mogła wyjechać, ale okazała siłę zostając i płacąc za to tak dramatyczną cenę, dotknął wszystkich członków komitetu. Uznaliśmy, że jej siła i ofiara muszą zostać uznane i docenione – czytamy w uzasadnieniu do nagrody.

Ceremonia wręczenia Nagrody Magnickiego. Zdjęcie: Władimir Kara-Murza/Twitter

Maryję Kalesnikawą podczas ceremonii represjentowali Natalla Kalada i Białoruski Wolny Teatr, którzy w 2020 roku otrzymali Nagrodę Magnickiego w kategorii “Męstwo pod ostrzałem”. Nagrodę wręczył przewodniczący Fundacji Borysa Niemcowa, rosyjskie dziennikarz Władimir Kara-Murza.

Maryja Kalesnikawa była flecistką i promotorką przedsięwzięć artystycznych finansowanych przez Biełgazprombank. W 2020 roku weszła w skład sztabu wyborczego kandydującego na prezydenta Białorusi Wiktara Babaryki, byłego prezesa Biełgazprombanku. Po jego aresztowaniu stanęła na czele sztabu wyborczego i wsparła opozycyjną kandydatkę Swiatłanę Cichanouską. Po sfałszowanych wyborach prezydenckich weszła do prezydium Rady Koordynacyjnej, która miała negocjować w reżimem przekazanie władzy.

Maryja Kalesnikawa już osiem miesięcy spędziła w pojedynczej celi

7 września 2020 roku została zatrzymana na ulicy w centrum Mińska. Początkowo służby specjalne usiłowały wywieźć ją z Białorusi, co uniemożliwiła niszcząc paszport. Wtedy trafiła do aresztu śledczego. 6 września 2021 roku sędzia Siarhiej Jepichau z Mińskiego Sądu Obwodowego uznał opozycjonistkę za winną popełnienia przestępstw z trzech artykułów Kodeksu Karnego. Skazał ją za “wzywanie do działań przeciwko bezpieczeństwu narodowemu” (art. 361.3 KK), “spisek w celu przejęcia władzy” (art. 357.1 KK) oraz “utworzenie ugrupowania ekstremistycznego i kierowanie nim” (art. 351.1 KK). Wyrokiem sądu trafiła na 11 lat do kolonii karnej. Obrońcy praw człowieka uznali ją za więźnia politycznego.

Nagroda im. Magnickiego jest wręczana od 2015 roku za zasługi w dziedzinie dziennikarstwa śledczego i działalność na rzecz praw człowieka. Została nazwana na cześć Siergieja Magnickiego, rosyjskiego prawnika firmy Firestone Duncan, który wykrył i usiłował zbadać kradzież wielkiej sumy z budżetu Rosji, czego najprawdopodobniej dokonali wysoko postawieni urzędnicy. Za swoją działalność został aresztowany i zmarł w rosyjskim więzieniu.

Opozycjoniści Kalesnikawa i Znak skazani na 11 i 10 lat więzienia

hh,pj/belsat.eu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSemka: Merkel stała się niewolnicą swojej decyzji z 2015 roku
Następny artykułOdkryłam Hanika. Reportaż Katarzyny Widery-Podsiadło