Dzisiaj, 5 lipca (13:05)
Sezon wakacyjny w pełni, zatem Polacy tłumnie ruszyli nad polskie morze. Niestety, jak co roku, urlop nad morzem zbierze śmiertelne żniwo w postaci utonięć. Jeden z ratowników na swoim koncie na TikToku pokazuje i przestrzega, jak – dosłownie – bardzo szybko można stracić w wodzie grunt pod nogami.
Statystyki są przerażające – w samym tylko czerwcu br. w Polsce utonęło aż 48 osób, a jednym z głównych powodów takiego stanu rzeczy jest alkohol i brawura. Urlopowicze nie stosują się do apeli ratowników, którzy namawiają do korzystania z miejsc do tego przeznaczonych i strzeżonych, co zdecydowanie zmniejsza ryzyko utonięcia.
Wybierając się na plażę warto wiedzieć, co oznaczają flagi instalowane przy stanowiskach ratowników, które różnią się od siebie kolorami. Już samo pojawienie się flagi na plaży informuje nas, że na danym obszarze nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwa ratownik.
Flaga w kolorze białym oznacza, że plaża jest chroniona przez ratowników i nie ma przeciwwskazań do kąpieli w wodzie. Możemy być wówczas pewni, że warunki w akwenie są na tyle dobre, że nie grozi nam niebezpieczeństwo związane z wejściem do wody.
Flaga w kolorze czerwonym kategorycznie zabrania kąpieli i jest wywieszania w momencie, gdy prędkość wiatru przekracza pięć stopni w skali Beauforta, widoczność ograniczona jest do 50 metrów, a temperatura wody nie przekracza 14 stopni Celsjusza.
Czytaj także: 34 kąpieliska w Polsce na liście najlepszych na świecie. Tam spędzisz wakacje życia
Czasami można spotkać się z opiniami mówiącymi o tym, że czerwona flaga pozwala na wejście do wody na własną odpowiedzialność. Jest to nieprawdą.
Ustawodawca nie przewiduje, by ratownik miał możliwość ukarania osób wchodzących do wody, gdy powiewa flaga koloru czerwonego. W takim przypadku może wyłącznie prosić i apelować. Natomiast mandatem za niestosowanie się do czerwonej flagi może ukarać nas policja i straż miejska.
Nad Bałtykiem można się również spotkać z błękitnymi flagami, które instalowane są przez pracowników Fundacji Edukacji Ekologicznej.
W procesie podejmowania decyzji o przyznaniu błękitnej flagi pod ocenę bierze się m.in.: jakość wody, stan utrzymania czystości i porządku na terenie kąpieliska, bezpieczeństwo, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, prowadzenie przez gminę działań mających na celu szerzenie edukacji ekologicznej wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS