A A+ A++

Ocieplenie to nie tylko sposób na domowe oszczędności z tytułu ogrzewania czy chłodzenia budynku, lecz przede wszystkim warunek konieczny, jeśli chcemy mieszkać zdrowo. Na rynku znajdziemy wiele różnych rozwiązań do termoizolacji ścian. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu ocieplenia, aby w przyszłości nie żałować podjętej decyzji.

Autor: housemarket.pl 02 grudnia 2020 10:15

Ocieplenie tylko w systemie

Jeśli ocieplenie ma być trwałe i przynieść zamierzone efekty w postaci pożądanej efektywności energetycznej budynku i przyjaznego mikroklimatu wnętrz, powinno być wykonane z elementów, które będą ze sobą optymalnie współpracowały, wzajemnie uzupełniając się i tworząc spójną całość. Pamiętajmy, że taką gwarancję da nam wyłącznie zastosowanie kompletnego systemu ocieplenia, zawierającego wszystkie składniki pochodzące od jednego producenta.

– System ocieplenia to zestaw produktów skompletowany w oparciu o liczne badania oraz testy. Tylko taki zestaw gwarantuje spełnienie deklarowanych parametrów i standardów bezpieczeństwa. »Składak«, choćby nawet skomponowany z produktów renomowanych marek, może zawieść, bo jego poszczególne elementy nie zostały sprawdzone w systemie. Tymczasem powinniśmy wiedzieć, że poszczególne materiały na różnych spoiwach, od różnych producentów, mogą wchodzić we wzajemne interakcje, powodując zmianę lub utratę parametrów zakładanych przez ich wytwórców. Skutki takiej decyzji mogą okazać się bardzo kosztowne. Już po pierwszej zimie na elewacji mogą pojawić się pęknięcia i rozwarstwienia, które mogą powodować zawilgocenie ścian wewnątrz budynku, prowadzące w kolejnych latach do rozwoju grzybów, które nie tylko wpływają niekorzystnie na estetykę pomieszczeń, lecz przede wszystkim mogą negatywnie oddziaływać na zdrowie mieszkańców – tłumaczy Maciej Iwaniec, manager renowacje i fasady w Baumit Polska.

Dlatego producenci systemów ociepleń nie biorą odpowiedzialności za efekt działania elewacji ocieplonej losowo zestawionymi produktami, a uznanie reklamacji w przypadku wystąpienia z nią problemów jest praktycznie niemożliwe.

Uwaga na parametry termoizolacyjne

Obecnie najpopularniejszym na rynku materiałem, wykorzystywanym w termoizolacji budynków jest styropian. Trzeba jednak mieć na względzie, że w sprzedaży są dostępne różne rodzaje płyt EPS, o różnych parametrach.

Wybierając płyty termoizolacyjne warto zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła. Im niższy, tym wyższa efektywność termoizolacyjna i tym cieńszą warstwę ocieplenia możemy zastosować na elewacji. To szczególnie ważna informacja, gdy zależy nam, by zmaksymalizować przestrzeń użytkową balkonu lub loggii, a w przypadku niewielkich przeszkleń – uniknąć tzw. efektu okien strzelniczych, które raz, że nie wpływają korzystnie na wygląd budynku, a dwa – dostarczają o wiele mniej światła słonecznego do wnętrz. W przypadku zastosowania grubego materiału termoizolacyjnego trudne może być również estetyczne połączenie fasady z fundamentami. Wygląd ścianek kolankowych czy wykuszy także będzie daleki od ideału. Warto pamiętać również o tym, że przy gęstej zabudowie mogą obowiązywać ograniczenia zewnętrznych wymiarów budynków.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSystem wykorzystujący światło i dźwięk, który widzi pod wodą
Następny artykułSawicki zdradza kulisy zerwania koalicji z Kukizem. “Szukał wsparcia w PiS”