A A+ A++

Redakcja „Życia Podkarpackiego” rozpoczyna projekt pod nazwą: Liderka – Lider Lokalny.

W ramach projektu zaprezentujemy osoby, które nie wyjechały ze swojej małej ojczyzny i odniosły sukces. Z grupy dziewięciu osób uhonorowanych przez Kapitułę projektu tytułem Liderki – Lidera Lokalnego Czytelnicy ŻP wybiorą SuperLiderkę lub SuperLidera.
Dzięki ankiecie przygotowanej i opracowanej przez Państwową Akademię Nauk Stosowanych w Przemyślu, dowiemy się, jakie warunki powinny być spełnione, aby młodzi ludzie nie opuszczali rodzinnych stron. Podsumowanie projektu nastąpi w drugiej połowie maja 2024 w sali audytoryjnej PANS w Przemyślu.   

Liderka, Lider Lokalny – sedno pomysłu

Powiaty przemyski, jarosławski, lubaczowski, przeworski – to tereny systematycznie opuszczane przez młodych ludzi. Ta tendencja utrzymuje się od wielu dekad, ale obecnie, przy gwałtownym starzeniu się społeczeństwa i spadającym przyroście naturalnym, nabiera szczególnego znaczenia. Migracja do dużych miast w Polsce, jak i emigracja negatywnie wpływają na wiele dziedzin życia w małych społecznościach. Brak pracy spełniającej aspiracje młodych ludzi, brak perspektyw, brak tanich mieszkań na wynajem, niskie wynagrodzenia, umowy „śmieciowe” zmuszają młodych do wyjazdu. Ci, którzy zostają w małych ojczyznach, albo popadają w zniechęcenie, marazm, przekonanie, że dobrą pracę można dostać tylko poprzez układy polityczne lub koneksje, albo akceptują życie bez perspektyw.

Pozytywne wzorce

Zamierzamy promować pozytywne wzorce, liderki i liderów, osoby, które odniosły sukces w różnych branżach właśnie w Polsce lokalnej. Tu i teraz. Wdrażają nowe pomysły, dają zatrudnienie, ratują ludzi, pomagają innym.
Projekt 3 x 3: Lokalny Lider – Liderka obejmie newralgiczne dziedziny życia społecznego: zdrowie, edukację – działalność społeczną oraz przedsiębiorczość. Nominujemy po trzy osoby z każdej dziedziny. Projekt może pomóc w stopniowym przełamywaniu stereotypowego myślenia o południowo-wschodniej części kraju w kategoriach Polski B.

Kapituła projektu

Kapituła wytypuje po 3 osoby z 3 branż. W swoim wyborze uwzględni nominacje zgłoszone przez Czytelników, ale zastrzega sobie prawo decydujących nominacji. Wyróżnienie danej osoby jest równoznaczne z nadaniem jej tytułu.
Czytelnicy wybierają w głosowaniu spośród 9 finalistów SuperLiderkę lub SuperLidera. Zaprezentujemy ich na łamach „Życia Podkarpackiego” i zycie.pl.

W skład Kapituły wchodzą: dr Paweł Trefler – prof. PANS, rektor PANS w Przemyślu, przedstawicielka studentów tej uczelni: Monika Hanus – Przewodnicząca przewodnicząca Samorządu Studentów PANS w Przemyślu oraz zespół projektowy: Wojciech Mikuła – prezes wydawnictwa Ziemia Przemyska, Sylwia Mikuła – specjalista ds. marketingu, Urszula Gielo – sekretarz redakcji ŻP, Artur Wilgucki – redaktor naczelny ŻP.

Kapituła rozpocznie równocześnie przygotowania do uroczystej Gali Finałowej w siedzibie PANS w Przemyślu. Wydarzenie odbędzie się w II połowie maja 2024 r. W czasie gali odbędzie się panel dyskusyjny z Liderami i Liderkami, w którym studenci PANS, młodzież szkół średnich oraz czytelnicy będą mogli zadawać swoje pytania. Kapituła projektu zaproponowała studentom PANS w Przemyślu zaprojektowanie znaku graficznego i statuetki. Merytoryczną stroną projektową pokieruje dyrektor Instytutu Sztuk Projektowych PANS w Przemyślu dr Anna Kałamarz-Kucz. Projekt będzie promowany w wydaniach tygodnika „Życie Podkarpackie”. Ponadto stworzymy specjalną sekcję na stronie głównej zycie.pl, gdzie czytelnicy będą mieć stały dostęp do materiałów na temat liderów, zasad głosowania. Każdy z materiałów dziennikarskich będzie promowany na stronie głównej oraz poprzez Facebook.

Planowane działania: ankieta

Redakcja w ramach projektu nawiązała współpracę z Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Przemyślu. Zaprosiliśmy naukowców i studentów do stworzenia i przeprowadzenia ankiety wśród lokalnej młodzieży studenckiej i szkół średnich (diagnoza problemów lokalnej młodzieży, przyczyn braku realizacji aspiracji, braku perspektyw, co by się musiało wydarzyć, żeby młodzi ludzie chcieli zostać w regionie itp.). Wnioski ankiety  opublikujemy w tygodniku „Życie Podkarpackie” oraz na portalu zycie.pl. Dziennikarze przeprowadzą także, nawiązując do wyników ankiety, wywiady z pedagogami oraz psychologami pracującymi w lokalnych szkołach średnich. Naukową pieczę nad ankietą pod nazwą „Mała ojczyzna – perspektywy i problemy – Przemyśl 2024” objął dr Sławomir Solecki, prorektor ds. rozwoju i współpracy PANS w Przemyślu przy współpracy z  mgr. Marcinem Sowińskim, kierownikiem Działu Organizacji i Promocji PANS w Przemyślu.

Kapituła projektu Liderka – Lider Lokalny 

Jak i do kiedy nominujemy kandydatki i kandydatów do miana Liderki/Lidera Lokalnego?

Czytelnicy ŻP mogą zgłaszać swoje nominacje na Liderkę i Lidera Lokalnego w trzech dziedzinach:

  • zdrowie,
  • edukacja, działalność społeczno-charytatywna,
  • przedsiębiorczość.

Zgłoszeń dokonujemy telefonicznie (16 670 22 00), mailowo ([email protected], [email protected]l) do 22 lutego 2024 r.

Kapituła wytypuje po 3 osoby z 3 branż. W swoim wyborze uwzględni nominacji zgłoszone przez Czytelników, ale zastrzega sobie prawo decydujących nominacji.

Autor: Życie Podkarpackie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowe możliwości z Centrum Kształcenia Zawodowego!
Następny artykułMalutki chłopiec w pieluszce był sam poza domem