Wulkany – gdzie są aktywne wulkany?
Na świecie istnieje wiele wulkanów, szacuje się, że na lądzie jest ich kilka tysięcy, a pod wodą kryje się ich nawet kilkadziesiąt tysięcy!
Ze względu na aktywność wulkanów dzieli się je na trzy grupy:
· Wygasłe – nigdy nie obserwowano ich aktywności,
· Drzemiące – nie są aktywne od dłuższego czasu, jednak ich działalność została kiedyś zaobserwowana,
· Czynne – co pewien czas obserwuje się ich działalność.
Część z czynnych wulkanów znajduje się na lądzie, a większość z nich (nawet 90%) leży w tak zwanym Ognistym Pierścieniu Pacyfiku, czyli na obszarze otaczającym Ocean Spokojny. Aktywne wulkany można odnaleźć również w Europie, na przykład na Islandii i we Włoszech.
Półwysep Apeniński i otaczające go wyspy leżą w obszarze podwyższonej aktywności sejsmicznej. Znajdują się tam czynne wulkany, takie jak Etna, a także drzemiące wulkany, których aktywność nie była obserwowana od dłuższego czasu. Z kolei na Islandii znajduje się ponad 100 wulkanów, z czego około 30 to wulkany czynne. Poza tym, europejskie aktywne wulkany znajdują się również w Grecji. Ostatnie wybuchy miały tam miejsce w 1950 roku na wyspie Santorini, gdzie wybuchł wulkan o tej samej nazwie. Do dziś z wulkanu wydobywają się gazy oraz para.
Aktywne wulkany – gdzie je zobaczyć?
Poza Europą aktywne wulkany znajdują się w wielu miejscach na świecie, między innymi w takich krajach jak:
· Tanzania,
· Australia,
· Nowa Zelandia,
· Etiopia,
· Demokratyczna Republika Konga,
· Indonezja,
· Stany Zjednoczone.
Czynne wulkany – jakie są?
Aktywnych wulkanów na całym świecie jest naprawdę dużo, a najbardziej znane i najgroźniejsze z nich to:
1. Ojos del Salado (Argentyna, Chile): jest położony w Andach Środkowych i jest najwyższym wulkanem na Ziemi. Niektóre źródła uznają, że jest on wulkanem drzemiącym, ponieważ już od dawna nie wykazywał żadnej aktywności.
2. Etna (Włochy): jest położony na wybrzeżu Sycylii i jest najwyższym stożkiem wulkanicznym na terenie Europy. Wulkan został umieszczony na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a fragment jego obszaru mieści się na terenie Parku Regionalnego Etna. Jest to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie.
3. Wezuwiusz (Włochy): jest aktywny od około 16 000 lat, jednak okres jego największej aktywności to lata 1631-1872. Ostatni wybuch był odnotowany w 1944 roku, od tamtego czasu Wezuwiusz nie wykazuje aktywności.
4. Stromboli (Włochy): znajduje się na wyspie o tej samej nazwie. Leży ona na Morzu Tyrreńskim, w archipelagu Wysp Liparyjskich. Ostatni duży wybuch Stromboli miał miejsce w 2019 roku, jednak z jego stożka ciągle wydobywa się dym.
5. Gunung Agung (Indonezja): położony na wyspie Bali, jest jednocześnie jej najwyższym szczytem. Poważną aktywność wulkanu notowano między innymi w latach 1963-1964, a w późniejszym czasie w latach 2017 i 2019.
6. Unzen (Japonia): należy do zespołu trzech wulkanów położonych na półwyspie Shimabara. Stanowi poważne zagrożenie nie tylko ze względu na erupcje, ale również to, że jego wstrząsy mogą powodować tsunami. Ostatnia erupcja miała miejsce na początku lat 90. ubiegłego wieku.
7. Pico del Teide (Wyspy Kanaryjskie): wulkan ten jest najwyższym szczytem Hiszpanii, a także najwyższym punktem wszystkich wysp znajdujących się na Atlantyku. Ostatni wybuch miał miejsce w 1909 roku, ale wulkan wciąż jest uważany za aktywny.
8. Eyjafjallajökull (Islandia): położony w południowej części Islandii wulkan w ciągu ponad 1000 lat jedynie czterokrotnie wykazywał aktywność, a ostatnia erupcja miała miejsce w 2010 roku. W związku z wybuchem ewakuowano pobliskie miasta, a pył wulkaniczny uwolniony podczas erupcji spowodował paraliż ruchu lotniczego praktycznie w całej Europie.
9. Merapi (Indonezja): jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów, który prawdopodobnie wyemitował ze swojego wnętrza największą ilość materiałów piroklastycznych. Ostatnia erupcja miała miejsce w 2019 roku, ale dym, który wydobywa się z Merapi widać przez znaczną część roku.
10. Manua Loa: znajduje się w archipelagu Hawajów i jest największym czynnym wulkanem na świecie. Jego wysokość to ponad 9000 m, z czego prawie 5000 m położone jest pod powierzchnią wody.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS