A A+ A++

Wentylacja mechaniczna nazywana jest inaczej rekuperacją. Jest to proces odzyskiwania energii cieplnej w celu jej ponownego wykorzystania. Energia ta może być pozyskiwana z różnych gazów odpadkowych czy spalin. Jest to bardzo skuteczne rozwiązanie, jeśli zależy nam na czystym oraz świeżym powietrzu w naszym domu przez cały rok, niezależnie od pogody i pory roku. Poniżej przedstawimy wam najważniejsze informacje na temat rekuperacji.

Jak działa rekuperacja?

Proces wentylacji mechanicznej polega na odzyskiwaniu ciepła z powietrza wywiewanego (tego zużytego i “brudnego”) oraz oddaniu tego ciepła do powietrza nawiewanego z zewnątrz budynku. Przy okazji jest ono również filtrowane, aby smog nie dostał się do naszego domu. Trzeba wiedzieć o tym, że świeże powietrze nie miesza się podczas procesu z powietrzem zużytym. Dzięki zastosowaniu rekuperacji w naszym domu, napływające powietrze ma temperaturę zbliżoną do tej, która panuje wewnątrz naszego pomieszczenia. W ten sposób zmniejszamy zużycie energii potrzebnej do dogrzania budynku. Jest to więc świetne rozwiązanie, jeśli chcemy oszczędzać na rachunkach.

Cały ten proces odbywa się dzięki urządzeniu zwanemu rekuperatorem. Bardzo często jest on nazywany centralą wentylacyjną. Jest to zdecydowanie najważniejszy element całego systemu wentylacji w domu.

Jak zbudowany jest rekuperator?

Na początku warto wspomnieć o obudowie, która jest bardzo ważnym elementem budowy rekuperatora. To właśnie ona ma wpływ na komfortowe użytkowanie tego urządzenia. Obudowa musi być izolowana termicznie oraz akustycznie, aby ograniczyć straty energii oraz zmniejszyć poziom emitowanego hałasu podczas pracy rekuperatora.

Następnym ważnym elementem urządzenia jest wymiennik ciepła. To właśnie ten element jest odpowiedzialny za podstawowe funkcje rekuperatora. Chodzi tutaj o odzysk energii cieplnej. Wymienniki mogą być krzyżowe, przeciwprądowe spiralne, przeciwprądowe proste oraz obrotowe.

Zadaniem filtrów oczywiście jest oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń i pyłków. Dzięki temu smog nie przedostaje się do naszego budynku. Znajdują się one przy otworze nawiewnym oraz wywiewnym. Filtry wyższej jakości będą nam świetnie pomagały w skutecznym likwidowaniu drobnoustrojów oraz bakterii.

Wentylatory są również ważnym elementem rekuperatora. Ich zadaniem jest wprawienie powietrza w ruch, kiedy ciąg grawitacyjny jest za słaby. Praca takich urządzeń może być sterowana automatycznie. Często to właśnie od wentylatorów zależy poziom hałasu pracy rekuperacji. Warto więc zdecydować się na taki element wyższej jakości.

Sterowniki pozwalają nam na regulację pracy wentylatorów i temperatury powietrza oraz jego ilość. Dodatkowo zainstalowane są czujniki, które wyłączają lub włączają działanie wentylatorów w odpowiednim momencie.

Więcej informacji na temat tego jak działa i jak jest zbudowany rekuperator znajdziecie na tej stronie

Czy wybrać rekuperator firmy Karino?

Obecnie liderem na rynku są rekuperatory spiralne www.karino.pl . Są one oferowane przez naszą firmę i bazują na opatentowanym wymienniku spiralnym, krzyżowo-przeciwprądowym z radiatorem. Na naszej stronie znajdą Państwo informacje na temat tego, z jakimi korzyściami wiąże się korzystanie z takiego rozwiązania. Rekuperatory Karino są bardzo tanie w eksploatacji oraz działają praktycznie bezobsługowo. Wszystko działa w sposób automatyczny, bez potrzeby ingerencji w system.

Tutaj dowiesz się w jaki sposób dobrać moc rekuperatora do budynku

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDoszczętnie spłonął drewniany kościół na Pomorzu. Zawaliła się wieża
Następny artykułCopywriting – co to jest? Jak rozpocząć pracę w branży?