A A+ A++

materiały Gdynia.pl

01.04.2020 r.

W związku z rosnącą liczbą zachorowań w Polsce i na świecie, część osób musi zostać objętych kwarantanną. Gdynia przypomina o najważniejszych informacjach na temat tego, kto i dlaczego taką kwarantannę odbywa oraz co można, a czego nie można robić w jej trakcie.

Czym jest kwarantanna i kto jest nią objęty? 

Kwarantanna nakładana jest na osoby zdrowe, które miały kontakt z osobami chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem. Kwarantanna trwa 14 dni. O jej zakończeniu decyduje lekarz.

Jeśli wiesz, że miałeś kontakt z chorymi na COVID-19, skontaktuj się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną. Przez telefon wypełnisz ankietę wstępnej kwalifikacji w kierunku zakażenia koronawirusem. Ważne, abyś podał listę osób, z którymi miałeś kontakt od momentu, kiedy miałeś styczność z koronawirusem. 

Jeśli przez okres kwarantanny nie rozwinęła się u Ciebie choroba, to świadczy o tym, że nie zostałeś zarażony koronawirusem. Jesteś zdrowy. Nie oznacza to jednak, że jesteś odporny na koronawirusa, zawsze możesz się zakazić. Pamiętaj! Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi Ci mandat karny w wysokości do 5 tys. zł.

Osoby powracające z kraju

Od 15 marca po powrocie do Polski jesteś zobowiązany poddać się obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie. 
Kwarantannę odbywasz w swoim miejscu zamieszkania. Jeśli nie masz możliwości odbywania kwarantanny w domu, będziesz ją odbywać we wskazanym Ci przez służby ośrodku (informację uzyskasz podczas przekraczania granicy). 

Obowiązkowa kwarantanna nie obowiązuje: 

  • osób z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim i które przekraczają granicę regularnie; 
  • zawodowych kierowców transportu towarowego i osobowego wykonujących swoje obowiązki. 

Jeśli zostałeś poddany kwarantannie masz prawo do:

  • zasiłku chorobowego, 
  • zasiłku opiekuńczego (na opiekę nad dzieckiem), 
  • zasiłku wprowadzonego tzw. specustawą. 

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie pacjent.gov.pl/14-dni-kwarantanny

Co robić i czego nie robić podczas kwarantanny?

Osoby objętę kwarantanną zobowiązane są do przestrzegania następujących zasad:

  • Zostań w domu – pod żadnym pozorem nie wychodź z domu! Nie przyjmuj nikogo. Jeśli w domu są osoby bliskie, które miały z Tobą kontakt po tym, jak zetknąłeś się z koronawirusem, one też podlegają kwarantannie.
  • Jeśli musisz mieć kontakt z kimś, zachowaj odstęp na 2 metry.
  • Wywieś kartkę o kwarantannie na drzwiach/ogrodzeniu.
  • W miarę możliwości powinieneś przebywać w określonym pokoju, a jeśli w domu jest więcej łazienek, korzystaj tylko z jednej. Ogranicz powierzchnię, która będzie wymagała dezynfekcji.
  • Ogranicz kontakt ze zwierzętami domowymi i innymi zwierzętami: Chociaż nie ma doniesień o zachorowaniu zwierząt domowych lub innych zwierząt na COVID-19, nadal zaleca się, aby ograniczać z nimi kontakt. Unikaj szczególnie głaskania, przytulania, całowania lub lizania oraz dzielenia się jedzeniem. Jeśli musisz opiekować się swoim zwierzakiem lub przebywać w jego pobliżu podczas kwarantanny, umyj ręce przed i po kontakcie z nim oraz załóż maskę na twarz. 
  • Załóż maskę lub szalik/chustkę na twarz, jeśli ma do Ciebie przyjechać lekarz lub karetka. 
  • Przestrzegaj zasad higieny:
    – codziennie czyść wszystkie dotykane powierzchnie: blaty, klamki, armatury łazienkowe, toalety, telefony, klawiatury, tablety i stoliki nocne,
    – codziennie czyść dokładnie łazienkę i kuchnię,
    – pierz swoje rzeczy, pościel, ręczniki, ubrania (jak najczęściej), w temperaturze 60 stopni. Nie używaj niczego, co wymaga prania ręcznego, 
    – dezynfekuj miejsca zanieczyszczone płynami ustrojowymi, czyść również wszystkie powierzchnie, które mogą zawierać krew, stolec lub płyny ustrojowe.Używaj środków czyszczących/dezynfekujących zgodnie z instrukcjami na etykiecie.
  • Jeśli sięgnąłeś po produkt, którego na co dzień nie używasz, a który Ci polecono jako skuteczny na wirusy, sprawdź, czy możesz używać tego w pomieszczeniu, w którym przebywają ludzie lub zwierzęta, i czy nie powinieneś przy jego stosowaniu zachować środków ostrożności, np. używać rękawiczek i zapewnić dobrą wentylację.
  • Dbaj o to, by Twój organizm miał zapewnione wszystko, co niezbędne do dobrego funkcjonowania: wysypiaj się, jedz lekkostrawne posiłki z dużą ilością warzyw i owoców, pij dużo wody.
  • Monitoruj swój stan zdrowia: regularnie mierz sobie temperaturę, zastanów się, jak się czujesz, czy nie masz problemów z oddychaniem, bólów mięśni, kaszlu lub innych niepokojących objawów, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zasięgnij porady medycznej przez telefon. 

fot. Materiały Ministerstwa Zdrowia

fot. Materiały Ministerstwa ZdrowiaCzym jest koronawirus?

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Jej najczęstsze objawy to:

  • kaszel
  • gorączka
  • duszności
  • bóle mięśniowe
  • ogólne zmęczenie

Wirus, podobnie jak w przypadku grypy, przenosi się drogą kropelkową.

Na rozwinięcie się ciężkiej postaci choroby najbardziej narażone są osoby starsze, z obniżoną odpornością oraz te, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Co zrobić by zapobiec zakażeniu?

O podstawach związanych z przestrzeganiem higieny osobistej informuje Tomasz Kiliński, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdyni.

Aby chronić sie przed zakażeniem koronawirusem należy zachować podstawowe zasady zachowania higieny i unikać dużych skupisk ludzi. Do podstawowych zasad zachowania higieny należą:

  • częste mycie rąk,
  • zasłanianie ust i nosa łokciem lub chusteczką podczas kaszlu lub kichania,
  • zachowanie bezpiecznej odległości od osoby, która kicha, kaszle lub ma gorączkę.

fot. materiały Ministerstwa Zdrowia

Jeżeli nie ma możliwości umycia rąk – należy zdezynfekować je specjalnym płynem lub żelem o conajmniej 60% zawartości alkoholu.

fot. materiały Ministerstwa Zdrowia

Co zrobić gdy podejrzewamy u siebie koronawirusa?

Przy podejrzeniu zarażenia się koronawirusem należy sprawdzić, czy spełniamy warunki świadczące o ryzyku:

  • w ciągu ostatnich 14 dni przebywałeś na obszarach objętych wirusem bądź miałeś kontakt z osobą zarażoną
  • masz podwyższoną temperaturę
  • kaszlesz i masz duszności


Co zrobić gdy masz objawy i wróciłeś z regionu, w którym występuje koronawirus?

Jeżeli w ciągu ostatnich 14 dni wróciłeś z jednego z krajów, w którym występuje koronawirus – np. Chin, Włoch, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii czy Korei Południowej – i masz charakterystyczne dla koronawirusa objawy lub miałeś kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie:

– bezzwłocznie powiadom telefonicznie Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdyni (ul. Starowiejska 50). Numer telefonu 58 620-17-98 lub 58 620-57-44.

lub

zgłoś się do najbliższego oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego w Trójmieście:

  • Oddział Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych, ul. Powstania Styczniowego 9B, Gdynia
  • II Oddział Chorób Zakaźnych, ul. Mariana Smoluchowskiego 18, Gdańsk
  • IV Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, ul. Mariana Smoluchowskiego 18, Gdańsk
  • IX Oddział Obserwacyjno-Zakaźny dla Dzieci, ul. Mariana Smoluchowskiego 18, Gdańsk.

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił specjalną infolinię pod numerem telefonu 800-190-590. Dzwoniąc pod ten numer możemy zasięgnąć profesjonalnej porady o postępowaniu w sytuacji podejrzenia koronawirusa. Infolinia działa całodobowo, siedem dni w tygodniu.

fot. materiały NFZ


Co zrobić gdy masz objawy, ale nie przebywałeś w kraju, w którym występuje koronawirus lub nie miałeś kontaktu z osobą zakażoną?

Zaleca się zastosowanie podstawowych zasad ochrony przy kaszlu i kichaniu oraz higienę rąk. Do czasu powrotu do zdrowia należy pozostać w domu.

Prezydent Gdyni

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, po naradzie z Zespołem ds. koronawirusa, podjął szereg decyzji mających na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się patogenu i ograniczanie ryzyka zakażenia.

W najbliższym czasie zamknięte będą m.in. placówki oświatoweinstytucje kultury, gdyńskie Przystanie w dzielnicach, InfoBox, Stadion Miejski czy Gdynia Arena. Ponadto odwołane zostały wszystkie wydarzenia i konferencje organizowane przez miasto.

Szczegółową listę zamkniętych placówek i odwołanych imprez znaleźć można: TUTAJ

Urząd Miasta Gdyni zachęca, aby sprawy urzędowe załatwiać drogą elektroniczną bądź, jeśli nie są pilne w późniejszym terminie.

Ważne!

Czas wolny od zajęć lekcyjnych i pracy nie powinien stanowić pretekstu do dodatkowych kontaktów towarzyskich czy spędzania wolnego czasu poza domem. Zaleca się pozostanie w domu i zadbanie o swoje bezpieczeństwo i zdrowie. 

Aktualną mapę zarażeń koronawirusem w Polsce można znaleźć na stronie www.gov.pl/web/koronawirus

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNa co czeka burmistrz Oleśnicy?!
Następny artykuł134 nowe przypadki zakażeń. Zmarło kolejne siedem osób