Psy i koty z obowiązkowym, elektronicznym transponderem. To jednak nie wszystko
W dniu 1 października br. opublikowano projekt ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów, która wprowadza obowiązek elektronicznej identyfikacji i rejestracji psów oraz kotów.
“Wprowadzenie obowiązkowej identyfikacji i rejestracji psów i kotów ma na celu umożliwienie wykorzystania w polskim porządku prawnym najbardziej skutecznego narzędzia w walce ze zjawiskiem bezdomności psów i kotów, jakim jest obowiązkowa elektroniczna identyfikacja tych zwierząt” – czytamy w projekcie ustawy.
Projektowana ustawa przewiduje utworzenie Krajowego Rejestru Oznakowanych Psów i Kotów (KROPiK) prowadzonego w systemie teleinformatycznym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).
KROPiK będzie gromadził podstawowe dane umożliwiające identyfikację zarejestrowanego psa lub kota oraz dane identyfikujące właściciela zwierzęcia. W przypadku zwierząt przebywających w schroniskach w KROPiK będą zarejestrowane dane podmiotu prowadzącego takie miejsce.
Wszczepienie elektronicznego transpondera psu lub kotu będzie dokonywane przez weterynarza123RF/PICSEL
Dostęp do systemu ma być nieodpłatny, również dla m.in. weterynarzy, a Krajowy Rejestr Oznakowanych Psów i Kotów będzie zintegrowany z usługą mobilną mObywatel. Takie rozwiązanie zapewni możliwość przeglądu danych identyfikacyjnych zwierzęcia i właściciela, w tym możliwość aktualizacji tych danych bezpośrednio z poziomu aplikacji, śledzenie terminów wizyt u lekarza weterynarii i przypomnienie o obowiązkowych szczepieniach, a także możliwość zgłoszenia zgubienia lub znalezienia zwierzęcia – zakłada projekt.
“Zgodnie z projektowanymi przepisami rejestracja psa lub kota polega na wpisaniu wymaganych danych do KROPiK przez lekarza weterynarii świadczącego usługi weterynaryjne w ramach działalności zakładu leczniczego dla zwierząt lub lekarza weterynarii sprawującego opiekę weterynaryjną w schronisku dla zwierząt. Posiadacz psa lub kota będzie mógł dokonać samodzielnie zmiany wprowadzonego do KROPiK adresu, miejsca zamieszkania lub siedziby właściciela, a także samodzielnie wprowadzić datę śmierci psa lub kota albo informację o śmierci psa lub kota, jeżeli data śmierci nie będzie mu znana” – czytamy w projekcie ustawy.
Natomiast wszczepienie elektronicznego transpondera psu lub kotu będzie dokonywane przez weterynarza. W przypadku psów musi to nastąpić nie później niż podczas pierwszego obowiązkowego ochronnego szczepienia przeciwko wściekliźnie, a w przypadku kotów nie później niż przed ukończeniem 12. miesiąca życia.
Właściciel “zaczipowanego” zwierzęcia otrzyma wówczas specjalne zaświadczenie o przeprowadzonej identyfikacji, które ma zawierać datę przeprowadzenia identyfikacji i numer wszczepionego transpondera.
KROPiK ma być skutecznym narzędziem w walce ze zjawiskiem bezdomności psów i kotów123RF/PICSEL
Za brak rejestracji i “czipa” będzie grozić grzywna
Rejestracja i “czipowanie” będą obowiązkowe dla wszystkich psów urodzonych po dniu, w którym zacznie działać KROPiK, ale też: “psów i kotów, w tym urodzonych przed tą datą, jeżeli są wprowadzane do obrotu lub zostały przyjęte do schroniska dla zwierząt albo w tym schronisku są utrzymywane” – zakłada projekt ustawy.
Niedopełnienie obowiązku związanego z oznakowaniem i rejestracją psów i kotów będzie podlegało karze grzywny, a orzekanie w tych sprawach będzie następowało w trybie przepisów ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Przewiduje się również upoważnienie pracowników Inspekcji Weterynaryjnej do nakładania kary grzywny w formie mandatu karnego.
KROPiK będzie zapewniał dostęp do danych, w tym możliwość ich przeszukiwania lekarzom weterynarii, gminom, policji, straży miejskiej, prokuraturze, sądom oraz Inspekcji Weterynaryjnej.
Przepisy prawdopodobnie wejdą w życie w 2025 r.
“Ewa gotuje”: Dango – japońskie kulki ryżowePolsat
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS