Trwa drugi dzień corocznej akcji “Znicz”. Policjanci w całym kraju pilnują bezpieczeństwa na drogach i apelują do kierowców o rozwagę podczas jazdy. Trwa także trzecia edycja akcji informacyjnej pod hasłem “Nie zabijaj – jedź bezpiecznie!”.
W akcji “Znicz”, która potrwa do niedzielnego wieczoru, bierze udział około pięciu tysięcy policjantów drogówki wspieranych przez funkcjonariuszy innych specjalności oraz Żandarmerię Wojskową. Funkcjonariusze będą działali przede wszystkim w okolicach cmentarzy i na drogach dojazdowych do nich.
Przedstawiciele świata kultury, życia społecznego i politycznego oraz mieszkańcy kwestują w całym kraju m.in. na stołecznych Powązkach i krakowskim Cmentarzu Rakowickim na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków. Odwiedzający nekropolie w dniu Wszystkich Świętych chętnie wspierają zbiórki.
Uroczystość Wszystkich Świętych jest dla nas wszystkich szczególnym dniem, ponieważ przypomina nam o naszym powszechnym powołaniu do świętości, które jest na mocy chrztu świętego – powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak.
Dodał, że “każdy ochrzczony jest wezwany przez Chrystusa do tego, żeby być świętym, jak święty jest sam Bóg”.
Na autostradzie A4 między Kątami Wrocławskimi a Pietrzykowicami na Dolnym Śląsku doszło do zderzenia busa z samochodem. Ranne są trzy osoby. Ruch w kierunku Wrocławia odbywa się wyłącznie lewym pasem – informuje radio RMF FM.
W miejscu wypadku tworzą się korki. Zator ma około pięciu kilometrów
Na Podkarpaciu grekokatolicy pamięć zmarłych czczą w drugi dzień Wielkanocy. – Mogiły bliskich odwiedzą także 8 listopada. Wtedy przypada dzień św. Dymitra – powiedział dziekan sanocki i proboszcz parafii greckokatolickiej w Komańczy ks. Andrzej Żuraw.
Dzień Wspomnienia Świętych Pańskich i Dzień Pamiątki Umarłych to dwa święta, które obchodzą 1 listopada luteranie – powiedziała rzecznik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.
Na krajowej “siódemce” przy wyjeździe z Warszawy w kierunku Trójmiasta utworzył się korek o długości ok. 2 km. Policja kieruje ruchem na wysokości Cmentarza Północnego.
Zastaw się, a postaw się – to przysłowie chyba najlepiej określa pogrzeby szlacheckie i magnackie doby I Rzeczpospolitej. Uroczystościom towarzyszył niebywały przepych, a w intencji zmarłego odprawiano nieraz nawet kilkaset mszy. Przeczytaj o tym, jak wyglądały staropolskie pogrzeby.
Uroczystość Wszystkich Świętych nie jest – wbrew spotykanym niekiedy opiniom – “Świętem Zmarłych” ale przypomina wszystkim wiernym o ich powołaniu do świętości. W odróżnieniu od tej uroczystości, następnego dnia – 2 listopada – wspomina się wszystkich wiernych zmarłych. Jest to dzień modlitwy za tych, którzy w czyśćcu przygotowują się do chwały nieba.
Przeczytaj o tym, dlaczego Wszystkich Świętych jest radosnym dniem dla chrześcijan.
Polskie tradycje związane z dniem Wszystkich Świętych zmieniały się na przestrzeni wieków. Różne szczątkowe formy starodawnych obyczajów możemy obserwować do dzisiaj. Aspekty religijne, pogańskie i świeckie wciąż przenikają się w dniach, w których szczególnie pamiętamy o zmarłych. Przeczytaj tekst o zwyczajach związanych z dniem Wszystkich Świętych.
Do tej pory na drogach w Małopolsce nie doszło do poważnych wypadków. Policja apeluje jednak o ostrożność, zwłaszcza że w zacienionych miejscach drogi wciąż mogą być śliskie
Na drodze S1 w Mierzęcicach na Śląsku zderzyły się dwa samochody osobowe. Nikt nie został ranny, ale przed zjazdem na Pyrzowice obowiązuje ruch wahadłowy.
W Warszawie na Wisłostradzie utworzył się korek do skrętu na Cmentarz Północny. Wokół pozostałych stołecznych nekropolii nie ma dużych utrudnień.
W województwie podlaskim również na prawosławnych cmentarzach panuje dziś duży ruch, a duchowni święcą groby, choć oddawanie czci zmarłym 1 listopada nie należy do tradycji Cerkwi. Taki dzień w Kościele wschodnim przypada np. w najbliższą sobotę.
Do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu w Krakowie przybyła Marta Kaczyńska i prezydent Andrzej Duda. Odwiedzili oni grób Lecha i Marii Kaczyńskich.
“Jedźmy na ten długi świąteczny weekend i wracajmy bezpiecznie niezależnie od tego czy mamy do przejechania dwie przecznice, czy pół Polski. Kierowcy, noga z gazu, a wszyscy bądźmy uważni, skupieni na drodze i wyrozumiali dla siebie nawzajem” – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
W Warszawie kierowcy na Cmentarz Północny najłatwiej dotrą od strony Estrady i Wólczyńskiej . Policja radzi unikać drogi między mostem Grota Roweckiego a Północnym – informuje radio RMF FM.
Na cmentarzach pojawia się coraz więcej ludzi. Na drogach jest tłoczno, ale policja ocenia, że ruch jest nieco mniejszy niż w ubiegłym roku.
W Małopolsce korkuje się ul. Igołomska – wylotówka z Krakowa w kierunku Sandomierza. Utrudniony ruch jest też Pomiędzy węzłami Kraków Bieżanów a Targowiskiem .
W miejscowości Zakręt przy drodze krajowej nr 2 korek w kierunku Terespola ma kilka kilometrów długości.
Poznańscy policjanci patrolujący w piątek nad ranem okolice jednego z cmentarzy pomogli 75-letniemu mężczyźnie, który w nocy zgubił się na nekropolii i przez kilka godzin szukał swojego samochodu. Funkcjonariusze ogrzali wyziębionego seniora i pomogli odnaleźć auto.
Na najbardziej znanym w Krakowie Cmentarzu Rakowickim we Wszystkich Świętych trwa kwesta, podczas której zbierane są fundusze na odnowę zabytkowych nagrobków. W kwestowanie na ten cel zaangażowali się m.in. aktorka Anna Dymna i wicepremier Jarosław Gowin.
Przy wielu cmentarzach nie ma już wolnych miejsc parkingowych. – Jeżeli mamy taką możliwość, wybierzmy komunikację miejską – apeluje policja.
W woj. śląskim ruch odbywa się płynnie. Doszło dziś do dwóch wypadków i 53 stłuczek.
W okolicy Olesna pijany kierowca ciężarówki wjechał do rowu. Mężczyźnie nic się nie stało, jednak uszkodzeniu uległ ciągnik siodłowy i siedem nowych samochodów osobowych, które wiózł na naczepie.
Według wstępnych ustaleń 43 latek kierujący ciągnikiem siodłowym z naczepą, na której znajdowało się siedem nowych samochodów osobowych, zjechał do rowu.
Uszkodzeniu uległy zarówno pojazdy na lawecie, która przekoziołkowała na nasypie, jak i kabina ciężarówki. Po przebadaniu kierowcy okazało się, że mężczyzna miał w wydychanym powietrzu blisko dwa promile alkoholu.
Przypominamy jednocześnie, że jazda pod wpływem alkoholu to przestępstwo, za które grozi kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do dwóch lat. Apelujemy o rozsądek i ostrożność na drodze!
Historyk sztuki, odkrywczyni “Ekstazy św. Franciszka” El Greca w Kosowie Lackim, odznaczona w październiku Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Medalem 100-lecia Odzyskanej Niepodległości dr Izabella Galicka zmarła w piątek. Miała 88 lat.
Izabella Galicka odkryła tzw. polskiego El Greco w 1964 roku, w kościele parafialnym. – Przez miesiąc cała Polska o tym mówiła, wszystkie media podchwyciły ten temat. Na plebanię przyjeżdżały samochody z całej Polski, tworzyły się kolejki odwiedzających ten obraz – opowiadała sama Galicka. Na początku jednak nie dowierzano w odkrycie obrazu. – Wszyscy uważali, że to jakiś absurd, by na podlaskiej plebanii znajdował się obraz El Greca – mówiła. Przeczytaj więcej
W całym kraju trwają dziś kwesty na cmentarzach. Katarzyna Żak i Bogdan Hołownia wzięli udział w 17. kweście na rzecz renowacji kolejnych pomników na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu. Środki z tegorocznej zbiórki przeznaczone zostaną na renowację zabytkowej mogiły sędziego Stanisława Arkusiewicza.
Tradycyjnie już w Dniu Wszystkich Świętych przez wiele godzin na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu kwestowało ok. 90 osób m.in. przedstawiciele władz miasta, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a także politycy, samorządowcy, artyści, dziennikarze i sportowcy. Wśród nich byli aktorka Katarzyna Żak, muzyk Bogdan Hołownia, wioślarz Mirosław Ziętarski, posłanka Iwona Michałek i prezydent miasta Michał Zaleski.
Dzisiejsze święto przypomina nam wszystkim, że jesteśmy powołani do świętości – powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w homilii, którą wygłosił w uroczystość Wszystkich Świętych w kościele św. Katarzyny w Warszawie.
– Powołanie do świętości to nie tylko powołanie dla Jana Pawła, ojca Pio, matki Teresy z Kalkuty, to nie jest powołanie tylko dla kard. Stefana Wyszyńskiego, którego beatyfikacje będziemy przeżywać za 7-8 miesięcy w Warszawie, ale powołanie do świętości jest powołaniem dla nas wszystkich (…) nie tylko tych wyniesionych na ołtarze – powiedział kard. Nycz.
Z kolei w Gdańsku odbyła się modlitwa ekumeniczna.
Duchowni reprezentujący 10 religii i wyznań uczcili w piątek wspólną modlitwą pamięć zmarłych gdańszczan. Zorganizowane po raz 17. w Dzień Wszystkich Świętych ekumeniczne spotkanie odbyło się na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy w Gdańsku.
Tradycje ekumenicznych spotkań w dniu 1 listopada wprowadził zamordowany prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. To on zwykle reprezentował samorząd podczas corocznej wspólnej modlitwy na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy. W piątek zgromadzonych w tym miejscu duchownych i około stu gdańszczan przywitała Aleksandra Dulkiewicz.
Pamięć zmarłych uczcili także GOPR-owcy.
Gałązki kosodrzewiny i znicze położyli ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR na grobach swych kolegów. Naczelnik Jerzy Siodłak powiedział, że upamiętnianie ludzi gór to tradycja. Podkreślił, że kosodrzewina symbolizuje góry, ale i nieugiętość.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS