A A+ A++

Trwająca jesień oznacza również zbliżające się święto, obchodzone 1 listopada, czyli Wszystkich Świętych. To ważny dzień dla chrześcijan, którzy w tym czasie uczestniczą w nabożeństwach oraz odwiedzają groby bliskich zmarłych. Co jednak oznacza samo to święto i jaka jest geneza Wszystkich Świętych?

Wszystkich Świętych – geneza święta

1 listopada, czyli Wszystkich Świętych jest dniem, w którym Kościół Katolicki prowadzi uroczystości na cześć wszystkich chrześcijan, którzy są w niebie i osiągnęli stan zbawienia.

Korzenie tego dnia sięgają do czasów, gdy pierwsi chrześcijanie w Rzymie byli prześladowani za swoją wiarę i ginęli śmiercią męczeńską, doświadczając zbawienia. Pierwsze uroczystości odbywały się właśnie w ich intencji.

Wszystkich Świętych to dzień, w którym wspomina się nie tylko osoby oficjalnie uznane za święte i takimi ogłoszone, ale również ludzi, których życie nacechowane było świętością i dążeniem do zbawienia.

Święto zaczęło być regularnie praktykowane już w IV w., jednak obchodzono je w różnych terminach w zależności od Kościołów i ich regionów. Jednak to kiedy wypada aktualnie Wszystkich Świętych, zostało uregulowane dopiero w 741 r., gdy papież Grzegorz III ustanowił jedną wspólną datę, na którą wybrano dzień 1 listopada. Termin ten był ściśle połączony z momentem ufundowania w bazylice św. Piotra w Watykanie oratorium, w którym odmawiane były modlitwy za męczenników oraz za wszystkich świętych.

W 835 r. papież Grzegorz IV wystosował prośbę do cesarza, aby święto było celebrowane na terenie całego Cesarstwa. Natomiast w 935 r. Jan XI ogłosił Wszystkich Świętych jako święto, które obowiązuje Kościół na całym świecie, a sama liturgia, która odprawiana jest tego dnia, ma nawiązywać do Apokalipsy św. Jana.

Wszystkich Świętych w Polsce – dawniej

Genezy Wszystkich Świętych w Polsce należy szukać w dawnych ludowych tradycjach. Wierzono wtedy, że w nocy z 31 października na 1 listopada dusze zmarłych powracają do świata i odwiedzają swoją rodzinę i dawny dom. Sądzono, że przybywające dusze będą głodne oraz spragnione, dlatego pozostawiano im posiłek.

Innym zwyczajem, który pojawiał się w dawnej Polsce były dziady proszalne, nazywane pobożnymi jałmużnikami. W zamian za modlitwę poświęconą zmarłym bliskim oferowano im zapłatę, często w postaci jedzenia. Miało to pomóc duszom osiągnąć zbawienie.

1 listopada w Polsce – aktualnie

Aktualnie 1 listopada w Polsce wierni zwyczajowo odwiedzają groby swoich bliskich. To również dzień spotkań rodzinnych i dzień ustawowo wolny od pracy, ze względu na to, że wiele osób podróżuje we Wszystkich Świętych, aby dotrzeć na groby położone w rodzinnych miejscowościach. Polacy tego dnia odwiedzają cmentarze, aby ozdobić groby swoich bliskich kwiatami i zapalić znicze, wspominając tych, których już z nimi nie ma.

W dzień Wszystkich Świętych wierni mają nałożony obowiąze … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPiotr Maciąg: Gramy przyjemną dla oka siatkówkę
Następny artykułRed Bull ujawni prawdę?