A A+ A++

Tam, gdzie działają kopalnie, tam są też wstrząsy górnicze. Narażona na nie jest też część mieszkańców powiatu oświęcimskiego.

W samym powiecie jest tylko jedna kopalnia. To Zakład Górniczy (ZG) Brzeszcze, należący do Południowego Koncernu Węglowego (PKW), jak nazywa się obecnie Tauron Wydobycie. Wbrew pozorom Brzeszcze trzęsą najmniej.

Najbardziej narażone na odczuwalne na powierzchni wstrząsy są miasto Oświęcim i gminy Chełmek oraz Oświęcim. Trzęsienia są związane z eksploatacją górniczą zakładów górniczych PKW Janina w Libiążu i Sobieski w Jaworznie oraz kopalni Piast-Ziemowit, której właścicielem jest Polska Grupa Górnicza (PGG).

Ostatnie wstrząsy odczuwane i zgłoszone Faktom Oświęcim przez mieszkańców gmin Chełmek oraz Oświecim i miasta Oświęcimia nastąpiły w miniony czwartek. Ziemia zatrzęsła się trzy razy w ciągu ośmiu godzin. Taka intensywność zdarza się nieczęsto. Podobnie jak fakt, że za wstrząsy odpowiadają dwie kopalnie.

Pierwszy wstrząs nastąpił o godzinie 2.38. Jego magnituda wyniosła 2,21 w skali Richtera. Drugi wstrząs o magnitudzie 2,13 wydarzył się o godzinie 8.21.

Jak poinformowało biuro prasowe wojewody małopolskiego, w powiecie oświęcimskim opisane wstrząsy mieli odczuć mieszkańcy gminy Chełmek. Z tym stwierdzeniem nie zgadza się jednak Andrzej Saternus, sternik chełmeckiego samorządu. W jego ocenie mieszkańcy Bobrka, Chełmka i Gorzowa odczuli tego dnia wstrząs, który nastąpił o godzinie 8.49 i pochodził z kopalni Piast-Ziemowit w Bieruniu.

„W tej sprawie odbyłem rozmowę telefoniczną z dyrektorem kopalni Krzysztofem Krasuckim. Z przekazanej informacji wynika, że powstały wstrząs pochodził z terenu eksploatowanej ściany, której niekorzystne oddziaływanie na nasz teren trwa od ubiegłego roku. Według zapewnień dyrektora ilość i siła wstrząsów w najbliższych miesiącach powinna ulegać zmniejszeniu” – informuje burmistrz Saternus.

Trzy wstrząsy w ciągu ośmiu godzin mogły mieć związek ze wstrząsem górotworu, do którego doszło w środę wieczorem na poziomie 865 w strefie eksploatacji kopalni Mysłowice-Wesoła (PGG). Zginął tam 43-letni górnik.

 



Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPOWIAT. Powiatowy Przegląd Artystyczny „Kreatywni 2024”
Następny artykułSzukają wraku z ładunkiem wartym miliardy. “To morskie El Dorado”