W walkę ze skutkami COVID-19 włączył się Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Przekaże pieniądze na utylizację zużytych ubrań ochronnych wykorzystywanych w szpitalach przez lekarzy, ratowników i personel medyczny podczas opieki nad chorymi na korona wirusa.
Szesnaście Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaangażowało się w walkę ze skutkami pandemii, finansując utylizację odzieży zużytej w szpitalach podczas leczenia osób zarażonych COVID-19. Patronat nad tą akcją objęło Ministerstwo Klimatu i Agencja Rezerw Materiałowych.
– Wszyscy jesteśmy bardzo wdzięczni medykom, którzy codziennie wykonują ogromną pracę, opiekując się chorymi na COVID-19, niejednokrotnie narażając własne zdrowie i życie. Ze względów sanitarnych, w celu ograniczenia możliwości zakażenia się koronawirusem, odpady w postaci maseczek, przyłbic i kombinezonów ochronnych, z których korzystają, muszą być zagospodarowywane w bezpieczny sposób. Dlatego też cieszy nas inicjatywa Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo personelu medycznego oraz troskę o środowisko, przekażą wsparcie finansowe na ten cel – mówi minister klimatu Michał Kurtyka.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu zadeklarował przekazanie na utylizację odzieży ochronnej 150 tys. złotych. Dotację otrzymają dwa szpitale: Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera w Toruniu oraz Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza w Bydgoszczy. Zorganizował również warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym na profilu na Facebooku.
– Bezpieczna utylizacja ubrań ochronnych i maseczek, wykorzystywanych przez personel medyczny jest bardzo istotnym zadaniem – mówi Ireneusz Stachowiak, prezes WFOŚiGW w Toruniu. – Będziemy na bieżąco współpracować z Agencją Rezerw Materiałowych i Urzędem Wojewódzkim, by skutecznie i sprawnie przekazywać środki szpitalom w naszym województwie. Włączyliśmy się również w ogólnopolską akcję #Zostanwdomu, organizując zajęcia plastyczne w mediach społecznościowych dla dzieci i młodzieży, które mają na celu wypełnienie wolnego czasu i zainteresowanie najmłodszych otaczającą przyrodą. Muszę przyznać, że zainteresowanie tą formą spędzenia wolnego czasu połączoną z edukacją, przeszło nasze oczekiwania.
Toruńskiej lecznicy na utylizację zużytej odzieży ochronnej WFOŚiGW w Toruniu przekaże 60 tys. złotych, natomiast szpital z Bydgoszczy, gdzie przebywa obecnie najwięcej zarażonych pacjentów, otrzyma dotację w wysokości 90 tys. złotych.
– Chciałbym podziękować WFOŚiGW w Toruniu za to wsparcie dla szpitali. Bardzo przydaje się w obecnej sytuacji również przekazany wcześniej sprzęt dla WOPR, policji czy jednostek straży pożarnej, na zakup którego NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Toruniu przeznaczyły środki. Jest on obecnie wykorzystywany do zwalczania skutków epidemii i niesienia pomocy osobom starszym czy przebywającym w kwarantannie – mówi Mikołaj Bogdanowicz, Wojewoda Kujawsko-Pomorski .
Warto dodać, że WFOŚiGW w Toruniu przystosował sposób przyjmowania wniosków do obostrzeń wprowadzonych w związku z panującą epidemią. Wnioski można przesyłać pocztą, przesyłką kurierską oraz dostarczać bezpośrednio do siedziby WFOŚiGW w Toruniu przy ulicy Fredry 8, wrzucając do specjalnej skrzynki podawczej, umieszczonej przy głównym wejściu do budynku.
Na zdjęciu: siedziba WFOŚIGW przy ul. Fredry w Toruniu, fot. Wojtek Szabelski
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS