A A+ A++

Jutro przypada setna rocznica urodzin Karola Wojtyły, a dziś z tej okazji w najstarszej w Polsce katedrze odprawiono mszę. – To on wniósł niepodważalny wkład w obalenie bezbożnej ideologii i totalitarnego systemu w swojej ojczyźnie i pozostałych krajach Europy Środkowo-Wschodniej – mówił w homilii o papieżu kardynał Stanisław Dziwisz.

Zapłacił za to cenę padając ofiarą zbrodniczego zamachu przygotowanego przez tych, którym przeszkadzał w zawładnięciu światem i ludzkimi sumieniami.

Kardynał Stanisław Dziwisz podkreślał, że papież był patriotą, ale jego patriotyzm nie miał nic wspólnego z nacjonalizmem, który jak mówił dziś hierarcha zamyka człowieka w ciasnym kręgu jednego narodu. Były metropolita krakowski przypomniał dwie wizyty Jana Pawła II w Poznaniu. Pierwsza odbyła się w 1983 roku, a druga w 1997 roku.

Za pierwszym razem nie dane było mu stanąć przy Poznańskich Krzyżach upamiętajniących to co się stało w tym mieście w czerwcu 1956 roku, wtedy Poznań upomniał się o wolność człowieka i niejako zapoczątkował polską drogę do wolności.

W trakcie homilii były papieski sekretarz mówił również, że Jana Pawła II łączyły rozliczne więzy z Poznaniem i Wielkopolską.

Utrzymywał bliskie kontakty z arcybiskupem Baraniakiem, arcybiskupem Jerzym Strobą, podziwiał Poznań jako miasto kultury ze sławnym Uniwersytetem Adama Mickiewicza, cenił sobie przyznany przez ten uniwersytet, za zgodą wszystkich wydziałów, doktorat honoris causa.

Mszę w poznańskiej katedrze odprawił arcybiskup Stanisław Gądecki. W nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele prezydenta Andrzeja Dudy – szefowa jego kancelarii Halina Szymańska oraz prezydencki minister Andrzej Dera. List prezydenta odczytała szefowa jego kancelarii Halina Szymańska. Andrzej Duda przypomniał wizyty Jana Pawła II w Poznaniu. – W 1983 roku papież mówił o korzeniach naszego państwa i narodu, (…) goszcząc ponownie w 1997 roku wskazywał na tradycję jako źródło inspiracji do pracy dla dobra wspólnego – napisał prezydent.

Świętowanie stulecia urodzin papieża stwarza też doskonałą okazję do ponownego namysłu nad jego duchowym dziedzictwem, niech zatem obchody przypomną najważniejsze wskazania jakie pozostawił nam Polakom Święty Jan Paweł II i staną się przyczynkiem do refleksji nad naszym własnym codziennym trudem jaki podejmujemy dla dobra bliźnich, społeczeństwa, dla Polski, Europy i Świata.

W trakcie mszy metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki mówił o wyjątkowych cechach papieżach, choć podkreślał, że Polska w swoich dziejach miała wielu głębokich myślicieli, uczonych, poetów, twórców kultury i sztuki, pasterzy, narodowych bohaterów, a także genialnych wodzów.

Nie mieliśmy nikogo kto by podobnie jak Święty Jan Paweł II łączył w sobie tyle różnych przymiotów serca, umysłu i woli, tylu tak różnych form wyjątkowego w skali dziejów ludzkości charyzmatu, tyle i tak różnych obszarów owocnego trudu dla dobra swoich rodaków i całej ludzkości.

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 w Wadowicach, zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie. Nabożeństwa z poznańskiej katedry transmitowała Telewizja Polonia, dzięki czemu mogli je zobaczyć wierni na całym świecie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWielkopolskie Muzeum Niepodległości od jutra otwarte
Następny artykułSzpital w Pile zamyka kolejne oddziały