Powstawały w latach sześćdziesiątych. Wtedy, gdy Oleśnica intensywnie się rozwijała i rozbudowywała. Oleśnickie murale z minionych lat – pamiętacie je jeszcze?
Badający historię Oleśnicy Marek Nienałtowski, pisząc o oleśnickich muralach, przypomina, że autorami większości z nich są Ryszard Gachowski i Ryszard Sokół, artyści urodzeni we Lwowie, po wojnie studiujący architekturę we Wrocławiu. – Najbardziej nobilitowała R. Gachowskiego i R. Sokoła ich wspólna praca – mozaika w holu na basenie przy pl. Teatralnym, która trafiła w 2016 r. na listę 35 obiektów i założeń architektonicznych z Wrocławia, chronionych jako Dobra Kultury Współczesnej lub postulowanych do ochrony wpisem do rejestru – pisze Marek Nienałtowski.
Precyzyjnie trudno określić, kiedy Gachowski i Sokół pracowali w Oleśnicy. Niewykluczone, że było to w latach 1964-65. W lipcu 1969 r. kończyli pracę przy wykonywaniu muralu na bocznej ścianie budynku na rogu ul. 3 Maja i ul. A. Cieszyńskiego. Był to ich czwarty mural wykonany w Oleśnicy.
Malowali nie tylko murale
Czy artyści tylko wykonywali murale? – pyta retorycznie Marek Nienałtowski. – Okazuje się, że brali udział w kompleksowym projektowaniu architektonicznym nowego budownictwa w Oleśnicy pod kierunkiem inż. arch. Wiesława Kiełczewskiego – pisze autor artykułu. – Wówczas to architekci planowali kompleksowo rozbudowę miasta (a nie deweloperzy), a towarzyszyli im artyści wykonujący prace. – Malujemy kompozycje na elewacjach, projektujemy nowoczesne oświetlenie ulic, planujemy nowe skwery, zieleńce, neony i to wszystko, co stanowi estetyczny krajobraz miasta – mówi artyści w rozmowie z „Gazetą Robotniczą”.
Zdjęcia pochodzą ze strony Marka Nienałtowskiego
www.nienaltowski.net
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS