W środę 2 października br. w Gdańsku odbyły się rozmowy mające na celu uszczegółowienie warunków porozumienia horyzontalnego, którego celem jest termiczne unieszkodliwianie frakcji energetycznej wysortowanej z odpadów komunalnych, pochodzącej z Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku, Zakładu Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie i Zakładu Utylizacji Odpadów w Gilwie Małej i zapewnienie stałych dostaw do PCE. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządu Gdańska, Tczewa i Kwidzyna oraz wymienionych zakładów.
W trakcie rozmów strony skoncentrowały się na zapewnieniu zgodności planowanych działań z obowiązującymi przepisami prawa, a także doprecyzowaniem uwarunkowań prawnych, które będą obowiązywać przez cały okres trwania umowy. Kluczowym elementem dyskusji było także zagwarantowanie transparentności w obszarze odpowiedzialności właścicielskiej nad projektem.
Port Czystej Energii Sp. z o.o. jest spółką komunalną Gminy Miasta Gdańsk założoną w 2016 roku. Jej zadanie to doprowadzenie do wybudowania i uruchomienie zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Gdańsku, a na etapie eksploatacji instalacji zapewnienie obsługi, nadzorowanie operatora, zarządzanie strumieniem odpadów oraz wyprodukowaną w instalacji energią elektryczną i cieplną.
Realizacja przez PCE przedsięwzięcia pn. „Budowa zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Gdańsku” przyniesie szereg korzyści dla mieszkańców Pomorza. Nowoczesna technologia spalarni pozwoli na znaczną redukcję odpadów trafiających na składowiska, co poprawi bezpieczeństwo i zmniejszy negatywny wpływ na środowisko naturalne oraz emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Przekazywanie frakcji energetycznej w dłuższym okresie wpłynie korzystnie również na obniżenie kosztów ich przetwarzania, co z kolei przełoży się na stabilność opłat za wywóz śmieci. Odpady po przetworzeniu posłużą do produkcji energii elektrycznej i cieplnej, co przyczyni się do zwiększenia tańszych zasobów energetycznych.
fot. Port Czystej Energii | Archiwum UM Kwidzyn
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS