Wspólne śpiewanie powstańczych piosenek na Placu Piłsudskiego, płyta “Kwiatu Jabłoni” i rodzinny piknik, Masa Powstańcza i nowa książka. To tylko część wydarzeń przygotowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 78. rocznicy wybuchu niepodległościowego zrywu.
1 sierpnia o północy w Sali Pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego będzie premiera “Kwatery bożych pomyleńców”. Spektakl w reżyserii Katarzyny Kasicy powstaje na motywach powieści Władysława Zambrzyckiego.
Bohaterami tej opowieści są Afrykander, Quadratus, Tatar i pan Wincenty. Lekarz, dziennikarz, inżynier i doktor nauk humanistycznych. Cztery osobowości, cztery religie. Wykształceni inteligenci, Polacy, Europejczycy.
Lekkie w tonie rozmowy mają być lekarstwem na zbyt dokuczliwą realność. Jednak bolesna rzeczywistość nie daje o sobie zapomnieć. “Zaczęło się” – powtarzają bohaterowie tego spektaklu.
“Próbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy można mówić o śmierci bez patosu (…) i czym dla nas tak naprawdę jest ta śmierć” – mówi w RMF FM reżyserka.
W obsadzie są Leszek Bzdyl, Maria Ciunelis, Grzegorz Falkowski, Antonina Haber, Barbara Jonak, Lech Łotocki, Maciej Miszczak oraz Zbigniew Waleryś.
Koncert “Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” wraca na warszawski plac Piłsudskiego po prawie dwóch latach spowodowanej pandemią przerwy. Znów będzie można zaśpiewać wspólnie piosenki powstańcze w centrum stolicy. To m.in “Warszawianka”, “Marsz Mokotowa”, “Sanitariuszka Małgorzatka”, “Pałacyk Michla” czy “Mała dziewczynka z AK”.
Śpiewnik z tekstami piosenek będzie można pobrać ze strony 1944.pl na kilka dni przed wydarzeniem. Orkiestrę i chór poprowadzi Jan Stokłosa. Ten koncert 1 sierpnia o 20.30 na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
“Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać”. Te słowa wypowiedział wicepremier polskiego rządu Jan Stanisław Jankowski 1 września 1944 roku. To właśnie te słowa znalazły się przy wejściu na wystawę główną Muzeum Powstania Warszawskiego. Zostały także tytułem najnowszej książki wydanej przez MPW.
Najnowszą opowieść o jednym z ważniejszych wydarzeń w dziejach Polski przygotowała grupa historyków pracujących w Muzeum Powstania Warszawskiego. Książka stanowi summę ich wiedzy fachowej oraz muzealnego doświadczenia, a także setek godzin spędzonych wśród Powstańców. Dzięki temu powstała publikacja, która pokazuje 63 dni walki z Niemcami na kilku poziomach.
W tym roku Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło zespół “Kwiat Jabłoni” do współpracy przy projekcie muzycznym upamiętniającym 78. rocznicę wybuchu powstania. Płyta “Wolne serca” to covery 10 piosenek. Kasia Sienkiewicz i Jacek Sienkiewicz sami wybrali utwory, które w ważny dla nich sposób opowiadają o wolności.
“Chcemy stworzyć wraz z innymi muzykami album przypominający o tym, że wolność jest piękną wartością, która stanowi warunek szczęśliwego i godnego życia wszystkich ludzi” – mówią muzycy “Kwiatu Jabłoni”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS