Nowe przepisy, które weszły w życie od 1 stycznia 2022 r. (w ramach rządowego programu Polski Ład) zmieniły zasady preferencyjnego (wspólnego) rozliczenia podatku dochodowego PIT dochodów małżonków. Co istotne zmiany te mimo, że weszły w życie od początku 2022 roku – mają zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2021 r. To wsteczne działanie przepisów jest w tym przypadku dozwolone, bo zmiany są ewidentnie korzystne dla podatników-małżonków.
Wspólne rozliczenie PIT małżonków – co się zmieniło od 2022 roku?
W porównaniu do poprzednich zasad (które dotyczyły rozliczenia dochodów uzyskanych w 2020 roku) najważniejsza zmiana polega na umożliwieniu złożenia wspólnego zeznania małżonkom, którzy:
• zarówno pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, jak i małżonkom, którzy wstąpili w związek małżeński w trakcie roku i pozostawali w nim do końca roku,
• w związku z (na przykład) zawieszeniem prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej (opodatkowanej 19% liniową stawką podatku albo ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych) nie uzyskali żadnych przychodów lub nie ponieśli żadnych wydatków, które wpływałyby na wysokość kosztów podatkowych.
Kto może się rozliczyć wspólnie z małżonkiem w 2022 roku?
Nowe przepisy pozwalają złożyć wniosek o wspólne opodatkowanie dochodów małżonkom, którzy:
1) są polskimi rezydentami podatkowymi,
2) pozostają w związku małżeńskim i we wspólności majątkowej:
– przez cały rok podatkowy albo
– od dnia zawarcia związku małżeńskiego do ostatniego dnia roku podatkowego – w przypadku gdy związek małżeński został zawarty w trakcie roku podatkowego,
3) nie stosują przepisów o 19% podatku liniowym (art. 30c ustawy o PIT) lub przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (z wyjątkiem dotyczącym najmu prywatnego – art. 6 ust. 1a tej ustawy) w zakresie osiągniętych w roku podatkowym przychodów, poniesionych kosztów uzyskania przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do zwiększania lub pomniejszenia podstawy opodatkowania albo przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do dokonywania innych doliczeń lub odliczeń,
4) nie podlegają opodatkowaniu na zasadach wynikających z ustawy o podatku tonażowym lub ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych.
Wniosek o wspólne rozliczenie małżonków
Małżonkowie składają wniosek w zeznaniu podatkowym – i to już tym składanym w rozliczeniu dochodów uzyskanych w 2021 roku. Składają go wspólnie (pod wnioskiem podpisuje się mąż i żona) albo wniosek składa jeden z małżonków.
Złożenie wniosku przez jednego z małżonków traktuje się na równi ze złożeniem przez niego oświadczenia o upoważnieniu go do przez jego współmałżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie ich dochodów. Oświadczenie to składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.
Na czym polega korzyść podatkowa przy wspólnym rozliczeniu?
Małżonkowie, którzy złożą wniosek o łączne opodatkowanie ich dochodów oraz spełniają warunki do tej preferencji, obliczają podatek od sumy swoich dochodów, po uprzednim odliczeniu przez każdego z małżonków ulg od dochodu. Podatek obliczają się od połowy łącznych dochodów małżonków. Tak obliczony podatek mnożą razy dwa.
Wspólne rozliczenie także dla wdów i wdowców
Ten sposób obliczenia podatku mogą wybrać również wdowy i wdowcy. Wniosek o łączne opodatkowanie dochodów małżonków może być także złożony przez podatnika, który w roku podatkowym pozostawał w związku małżeńskim i we wspólności majątkowej, a jego małżonek:
• zmarł w trakcie roku podatkowego, albo
• po upływie roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego za ten rok.
Powyższe zmiany odnoszą się również do osób, które nie są polskimi rezydentami podatkowymi.
Źródło: Ministerstwo Finansów: “Podręcznik Reforma Polski Ład” stan na 14 stycznia 2022 r.
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Komplet: Podatki 2022 cz. 1 i cz. 2 (książka + PDF)
Tylko teraz
Przejdź do sklepu
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS