Wspólne przejazdy samochodem? Od lat już trwa nowa moda na podróżowanie w Polsce. A modą tą jest właśnie carpooling.
Wspólne przejazdy samochodem. Co to jest?
Wspólne przejazdy samochodem to moda, która spopularyzowała się w Polsce w ostatnim 10-leciu. A to stało się w dużej mierze za sprawą serwisu BlaBla Car. Zagraniczne tradycje carpoolingu są większe. Szczególnie rozwinął się np. w Stanach Zjednoczonych, w których tworzone są nawet specjalne pasy oznaczone jako “carpool lane”. Temu nie można się jednak dziwić. W USA tradycja prywatnych samochodów jest dłuższa. W Polsce wybuchła na dobre dopiero po roku 1989.
Carpooling ma dwie potężne zalety
Potrafimy już korzystać ze wspólnych przejazdów samochodem w przypadku podróży na dłuższym dystansie. To jednak nie koniec zastosowań carpoolingu. Bo sprawdzi się on też w warunkach miejskich w przypadku chociażby dojazdów do pracy czy dowożenia dzieci do szkoły. To świetna sposobność dla osób, które mieszkają w tej samej dzielnicy lub sąsiadów z jednego osiedla. Carpooling w takim wymiarze przyniesie dwie podstawowe korzyści.
- Zanieczyszczenie powietrza będzie mniejsze niż w sytuacji, gdy każda z osób wybierałaby się w osobną podróż własnym samochodem.
- Kolejny plus dotyczy kosztów. Koszty paliwa czy też amortyzacji samochodu po równo rozkładają się na wszystkich pasażerów. Kierowca nie musi ponosić ich sam.
Wspólne przejazdy samochodem mają potencjał też w miastach
Oczywiście można się zastanawiać nad tym na ile wspólne przejazdy samochodem do pracy są realne. I realne mogą się wydawać. Powód? Raport “Klimat tworzą ludzie – zachowania ekologiczne Polaków” opracowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska pokazuje jasno, że aż 47 proc. respondentów dojeżdża do pracy własnym samochodem. Tylko 16 proc. korzysta z komunikacji miejskiej, a 12 proc. chodzi pieszo.
Popularyzowanie carpoolingu. Sporo do zrobienia…
Statystyki wyglądają obiecująco? Z pewnością tak. Tyle że na polu carpoolingu nadal jest wiele do zrobienia. Bo o ile ze wspólnych przejazdów samochodem korzysta 21 proc. Polaków, o tyle aż 49 proc. nigdy nie miało okazji lub nie chciało sprawdzić, jak to działa. Odsetek nieprzekonanych jest spory. Przydałaby się może zatem jakaś szeroko zakrojona akcja promocyjna? Szczególnie że:
Nasze codzienne postawy mają znaczący wpływ na środowisko. Nawet małymi krokami możemy przyczyniać się do zatrzymania niekorzystnych zmian klimatu. Wspólne przejazdy to jeden z ciekawszych pomysłów na proekologiczne rozwiązania – przekonuje rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska Aleksander Brzózka.
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Kodeks kierowcy. Zmiany 2022. Mandaty. Punkty karne. Znaki drogowe
Tylko teraz
Przejdź do sklepu
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS