Pojęcie kolęda oznacza podarunek noworoczny lub wigilijny, bożonarodzeniowy. Początkowo kolędnikami byli tylko mali chłopcy (ok. 6-13 lat), którzy chodzili od domu do domu, śpiewając kolędy z ruchomą, kolorową gwiazdą betlejemską w okresie bożonarodzeniowym. Dziś pojęcie to ma o wiele szersze zastosowanie. Wciąż pozostaje jednak tradycją, którą warto kultywować. A jak tradycja i zwyczaje, to gdzie indziej jak nie w Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki.
Dziś do kcyńskiego dworku przybyły dzieci, które na co dzień biorą udział w warsztatach kreatywnych, rękodzieła, tanecznych i muzycznych odbywających się w GCKiB. Towarzyszyli im rodzice, dziadkowie, znajomi i bliscy.
– Spotkaliśmy się tu dzisiaj wszyscy, aby złożyć sobie życzenia, pośpiewać, odreagować od codzienności – przywitała gości Renata Gaj-Kowalska.
We wspólnym kolędowaniu nie mogło zabraknąć Zespołu Regionalnego Pałuki, który akurat dziś odbywał cotygodniową próbę wokalną. Przepięknie wybrzmiały świąteczne piosenki, kolędy, pastorałki również te śpiewane po pałucku. Jak kolędowanie to i wspólne ozdabianie choinki. Każde dziecko zawiesiło na drzewku bombkę podpisaną imieniem i nazwiskiem, przyniesioną specjalnie na dzisiejsze wydarzenie.
Podsumowano również konkursy ogłoszone wcześniej – List do świętego Mikołaja skierowany do wszystkich dzieci, mieszkańców gminy Kcynia, jak i wewnętrzny plastyczny – Moja wymarzona choinka, adresowany do uczestników sekcji działających przy Centrum Kultury.Pierwszy, literacki, oceniały panie z Dyskusyjnego Klubu Książki Halina Wiśniewska i Sabina Bucoń.
– Wielkich prezentów, jak quady nie mamy, nie mamy także smartfonów gdyż Mikołaj jest w wieku senioralnym i nie do końca się na tym zna. Mamy za to upominki od serca – mówiła przewodnicząca komisji na najpiękniejszy list Sabina Bucoń – dla każdego kto napisał piękny list. Wspaniałe jest to, że pisząc myśleliście nie tylko o sobie, ale swoich bliskich, o chorej koleżance, o rodzeństwie. Wszystkie listy były wyjątkowe i oryginalne, a wpłynęło ich aż 23.
W kategorii klas 1 – 4, wygrała Zofia Ślipek lat 10, drugie miejsce Patrycja Wiśniewska lat 10, trzecie miejsce Lila Kalinowska, lat 10, wyróżniono: Zofię Zmudzińską lat 9, Lenę Szamską lat 7, Michalinę Chudzik lat 8, Laurę Bagnerowską lat 7. W kategorii klas 5 – 8 ex aequo pierwsze miejsce przypadło w udziale Tatianie Twardysko klasa 5 oraz Jessice Pęczkowskiej klasa 7.
– Konkurs malarski na najpiękniejszą choinkę powstawał podczas zajęć prowadzonych w Centrum – podkreślała instruktorka Natalia Jelińska. – Chciałabym powiedzieć, że wszystkie dzieci pięknie malują. Każde dziecko ma talent, piękną wyobraźnię i wspaniałe poczucie estetyki. Wszystkim serdecznie gratuluję.
Konkurs na pracę plastyczną w kategorii 6 – 9 lat wygrała Inka Rusin, drugie miejsce Maja Sobucka, trzecie Maja Grotkowska, kategoria 10 – 13 lat zwyciężył Nicolas Szpotawski, drugie miejsce Tosia Najdul, trzecie Eliza Morzyńska. Wyróżniono prace: Igi Olender, Agaty Guzek, Kornelii Mrotek, Patrycji Wiśniewskiej oraz Karoliny Grochowskiej i Igi Karakiewicz.
Na koniec do kolędujących przyjechał spóźniony nieco Gwiazdor, z workami pełnymi cukierków. Spóźnienie wybaczono, podobnie jak i fakt, że święty nie przybył saniami, a samochodem.
– Nie ma śniegu to i sanie nie wchodzą w rachubę. Mikołaj przyjechał do nas samochodem marki Ferrari. Wiadomo, w kolorze czerwonym – podsumował 9-letni Ignacy.
Śpiewom i radości nie było dziś końca.
Ewa Hałas
Autor: Pałuki
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS