Wsparcie z urzędu pracy – z jakich usług i instrumentów pomocy może skorzystać osoba niepełnosprawna?
Niepełnosprawny czyli kto?
Niepełnosprawnymi określa się osoby, których stan fizyczny, psychiczny lub umysłowy trwale lub okresowo utrudnia, ogranicza bądź uniemożliwia wypełnianie ról społecznych, a w szczególności ogranicza zdolności do wykonywania pracy zawodowej. Jest to potwierdzone stosownym orzeczeniem, w którym zawarta jest informacja o stopniu niepełnosprawności.
Status osoby niepełnosprawnej rejestrującej się w urzędzie pracy w głównej mierze zależy od tego, czy pobiera ona świadczenia wynikające z niezdolności do pracy.
Jeśli osoba niepełnosprawna jest uprawniona, np. do renty z tytułu niezdolności do pracy, renty socjalnej czy zasiłku stałego, wtedy rejestracja będzie możliwa wyłącznie ze statusem poszukującego pracy. Taki status nie uprawnia do ubezpieczenia zdrowotnego i ogranicza zakres pomocy ze strony urzędu.
Osoba niepełnosprawna ze statusem bezrobotnego
Osoba niepełnosprawna, która nie pobiera wyżej wymienionych świadczeń i spełnia resztę warunków ustawy, a także potwierdza swoją zdolność i gotowość do podjęcia zatrudnienia co najmniej w połowie wymiaru czasu pracy, ma możliwość rejestracji ze statusem bezrobotnego. Status ten umożliwia korzystanie ze wszystkich usług urzędu pracy i instrumentów przewidzianych dla osoby bezrobotnej.
Osoba poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu
Osoba niepełnosprawna zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako „poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu” może również korzystać, na zasadach takich jak bezrobotni, z następujących usług lub instrumentów:
- szkoleń,
- stażu,
- prac interwencyjnych,
- przygotowania zawodowego dorosłych,
- badań lekarskich lub psychologicznych, o których mowa w art. 2 ust. 3 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,
- zwrotu kosztów, o których mowa w art. 45 ust. 1, 2 i 4 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,
- finansowania kosztów, o których mowa w art. 45 ust. 3 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,
- studiów podyplomowych,
- szkoleń na podstawie trójstronnych umów szkoleniowych zawieranych pomiędzy starostą, pracodawcą i instytucją szkoleniową,
- bonu na zasiedlenie,
- bonu szkoleniowego,
- bonu stażowego.
PFRON
Dla osób niepełnosprawnych posiadających status poszukujący pracy, a niepozostających w zatrudnieniu, przewidziane są usługi urzędu pracy i instrumenty finansowane ze środków PFRON (https://www.pfron.org.pl/).
Od wielu lat pośrednictwem pracy zajmują się organizacje pozarządowe działające na rzecz osób niepełnosprawnych. PFRON finansuje wiele z tych działań. Ta forma udzielania dofinansowań nazywa się zlecaniem zadań organizacjom. Udział w projektach jest bezpłatny dla osób niepełnosprawnych. Lista projektów, które w danym roku zostały objęte dofinansowaniem Funduszu zawsze jest udostępniana na stronie internetowej PFRON.
Źródło:
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
https://psz.praca.gov.pl/dla-bezrobotnych-i-poszukujacych-pracy/dla-niepelnosprawnych
https://www.pfron.org.pl/osoby-niepelnosprawne/aktywizacja-zawodowa/posrednictwo-pracy/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS