A A+ A++

Rusza druga edycja programu „Zakupu dzieł”, w ramach pakietu działań pomocowych „Kultura odporna”. Od 8 stycznia krakowscy artyści i twórcy mogą składać wnioski, aby otrzymać dofinansowanie.

pixabay.com

– We współpracy z czterema miejskimi instytucjami kultury: Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, Centrum Kultury Podgórza, Krakowskim Forum Kultury oraz Nowohuckim Centrum Kultury, ogłaszamy po raz drugi nabór wniosków o zakup dzieł. Miasto przeznaczy łącznie 120 tys. zł na wsparcie dla lokalnych artystów i twórców, którzy z powodu trwającej wciąż epidemii koronawirusa utracili źródła dochodu. Pierwsza edycja naszego programu pozwoliła na udzielenie w 2020 roku pomocy finansowej 87 artystom. Zakupione wówczas dzieła z zakresu sztuk wizualnych, filmu, teatru, muzyki, tańca, literatury, animacji kultury, edukacji kulturowej i artystycznej, poszerzyły ofertę miejskich instytucji kultury – informuje Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Dla kogo i na jakich zasadach

Program jest skierowany do artystów lub twórców (osób fizycznych), którzy prowadzą działalność artystyczno-kulturalną lub zajmują się upowszechnianiem kultury na terenie miasta Krakowa, płacą tutaj podatki, aktualnie nie mają stałego lub czasowego zatrudnienia z umów cywilno-prawnych, nie prowadzą działalności gospodarczej, nie pobierają świadczeń socjalnych (emerytura) z wyłączeniem renty dla osób z niepełnosprawnościami oraz nie otrzymują wsparcia na projekty i działalność z zakresu twórczości artystycznej i upowszechniania kultury ze środków Gminy Miejskiej Kraków i podmiotów jej podległych (w tym nie otrzymują wsparcia z Gminy Miejskiej Kraków w postaci obniżonej stawki czynszu na pracownie twórcze z GMK/ZBK), według stanu faktyczno-prawnego na dzień złożenia wniosku.

W ramach programu „Zakupu dzieł” będą wspierane działania twórcze (nigdzie dotychczas nieprezentowane, niepublikowane i nierozpowszechniane) z zakresu twórczości artystycznej oraz działań związanych z upowszechnianiem kultury, w szczególności: sztuk wizualnych, filmu, teatru, muzyki, tańca, literatury, animacji kultury oraz edukacji kulturowej i artystycznej.

Składając wniosek należy przedstawić propozycję projektu wraz z harmonogramem i wyceną jego realizacji. Jedna osoba może złożyć tylko jeden wniosek w ramach programu „Zakupu dzieł”, a przewidziane w nim wynagrodzenie za realizację dzieła może wynieść maksymalnie 2,5 tys. zł brutto.

Rozpatrywaniem wniosków zajmie się komisja złożona z przedstawicieli Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK oraz czterech miejskich instytucji kultury, będących współorganizatorami programu. Wnioski będą oceniane pod względem formalnym (zgodności z regulaminem programu) oraz merytorycznym – w oparciu o następujące kryteria: atrakcyjność i oryginalność projektu oraz forma jego realizacji, profesjonalizm i doświadczenie zawodowe wnioskodawcy, zgodność dzieła z założeniami programu „Zakupu dzieł”, a także spójność koncepcji zadania z celami strategicznymi „Programu Rozwoju Kultury w Krakowie do roku 2030” oraz komplementarność działań służących jego realizacji.

Wnioski będą rozpatrywane do wyczerpania środków finansowych. Wynagrodzenie będzie wypłacane na podstawie umowy o dzieło, którą z danym twórcą zawrze jedna z czterech miejskich instytucji kultury realizujących program: Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, Centrum Kultury Podgórza, Krakowskie Forum Kultury lub Nowohuckie Centrum Kultury.

Termin i sposób składania wniosków

Wnioski o przyznanie wsparcia finansowego w ramach programu „Zakupu dzieł” można składać od 8 do 26 stycznia na dwa sposoby:

  • elektronicznie – wysyłając skan wypełnionego i podpisanego własnoręcznie formularza wniosku na adres: [email protected]
  • osobiście – wrzucając wypełniony i podpisany własnoręcznie formularz wniosku do urny Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, znajdującej się w budynku Urzędu Miasta Krakowa na ul. Wielopole 17a, z dopiskiem na kopercie: Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego – program „Zakupu dzieł”.

Wyniki naboru (lista wnioskodawców i wybranych do realizacji dzieł wraz z przyznaną punktacją oraz wysokością wynagrodzenia) zostaną ogłoszone w terminie do 10 lutego na stronach: kraków.pl, Biuletynu Informacji Publicznej oraz miejskich instytucji kultury biorących udział w programie.

Do pobrania

pokaż metkę

Osoba publikująca: Tomasz Róg

Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej

Data publikacji: 2021-01-08

Data aktualizacji: 2021-01-08

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“New York Times”: Mike Pence przeciwny uruchamianiu 25. poprawki
Następny artykułTragiczna doba w USA. COVID-19 zabił prawie 4 tys. osób