A A+ A++

Wskazania duszpasterskie dotyczące celebracji w Wielkim Tygodniu i Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego wprowadził w archidiecezji katowickiej abp Wiktor Skworc. Nowe zasady uwzględniają aktualną sytuacją pandemiczną i – w konsekwencji – najnowsze obostrzenia sanitarne.

Zwracając się do prezbiterium archidiecezji katowickiej abp Wiktor Skworc zaznaczył, że w związku z nadal trwającą pandemią koronawirusa liturgię Wielkiego Tygodnia sprawować należy z zachowaniem przepisów sanitarnych. – Przypominam o konieczności dostosowania się do wskazań rządowych i służb sanitarnych odnośnie do limitów wiernych uczestniczących w zgromadzeniach religijnych w naszych kościołach – czytamy w tekście. – Z głęboką wiarą w Bożą Opatrzność oraz w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie i życie naszych wiernych trzeba się dostosować do ogłoszonych obostrzeń, dbając przy tym o piękno i prostotę celebracji liturgii w poszczególnych dniach Triduum Sacrum – dodał.

Metropolita katowicki zwrócił uwagę na opublikowane już przez Komisję ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski ogólnopolskie wskazania na Wielki Tydzień 2021 roku. Wskazał też na szczegółowe propozycje rozwiązań w tym zakresie opublikowane w ubiegłorocznym Biuletynie liturgicznym 1/2020.

Oto pełna lista wskazań duszpasterskich metropolity katowickiego na Wielki Post i Wielkanoc 2021 w archidiecezji katowickiej:

– ogólna dyspensa udzielona wiernym archidiecezji katowickiej od obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy św. nie wygasła i wierni mogą z niej korzystać aż do odwołania;

– w Wielkim Tygodniu i podczas Triduum Paschalnego zalecam utrzymanie tradycyjnych godzin zaplanowanych w parafii celebracji, przy czym zezwalam na wprowadzenie w parafiach – według rozeznania duszpasterskiego – w Wielki Czwartek w porze popołudniowej drugiej Mszy św. Wieczerzy Pańskiej dedykowanej przede wszystkim rodzinom dzieci wczesno- i pierwszokomunijnych;

– przy każdej okazji należy powiadamiać parafian o czasie rozpoczęcia poszczególnych celebracji i zachęcać ich do duchowej łączności z parafialnym wieczernikiem dzięki organizowanym transmisjom;

– z powodu wzrastającej liczby zakażeń Msza Krzyżma będzie celebrowana w katowickiej katedrze w Wielki Czwartek o godz. 10-tej jedynie z udziałem księży dziekanów (wszystkich prezbiterów, diakonów i alumnów zachęcam do włączenia się w tę liturgię za pośrednictwem transmisji internetowej);

– zachęcam, aby w tym roku powrócić do zwyczaju adoracji Najświętszego Sakramentu w bocznym ołtarzu adoracji (tzw. ciemnicy i w Bożym Grobie); niech w tym epidemicznym czasie miejsca adoracyjnej modlitwy odznaczają się prostym wystrojem, eksponującym Tego, który jest z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata!

– w sytuacji, gdy większość wiernych nie może uczestniczyć w Wielki Piątek w adoracji Krzyża w parafialnych kościołach, należy ich zachęcić, aby właśnie w tym dniu w swoich mieszkaniach wyeksponowali znak naszego zbawienia i uczcili Ukrzyżowanego w zwyczajowej formie, przez przyklęknięcie i ucałowanie.

– Wigilia Paschalna jest celebrowana wyłącznie w kościołach parafialnych; jedynym wyjątkiem są kaplice wspólnot zakonnych, w których Wigilia jest sprawowana dla mieszkańców danego domu zakonnego, bez udziału osób z zewnątrz;

– proponuje się zachowanie poświęcenia ognia, w którym uczestniczą jedynie celebransi i asysta podejmująca określone funkcje.

– zaniechamy urządzania procesji rezurekcyjnej, ze względu na trudności w zachowaniu dystansu między wiernymi, którego domagają się wymogi sanitarne.

– z tych samych względów nie organizujemy tradycyjnego obrzędu błogosławienia pokarmów; należy natomiast zachęcić wiernych, aby przed śniadaniem wielkanocnym, spożywanym w rodzinnej wspólnocie, uczestniczyli w uroczystym błogosławieństwie, które poprowadzi ojciec rodziny lub inna osoba (tekst błogosławieństwa należy umieścić na stronie internetowej parafii lub w drukowanej formie wyłożyć w kościołach, podobnie jak to było w ubiegłym roku);

– w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, w Poniedziałek Wielkanocny oraz w 2. Niedzielę Wielkanocną zezwalam na odprawienie czwartej Mszy św. w intencji parafian; w parafiach, w których duszpasterzuje sam proboszcz miejsca.;

– nie organizujemy w dekanatach tradycyjnych konwentów wielkanocnych, chyba że ograniczymy je do wspólnotowej celebracji Mszy św.

Metropolita katowicki podziękował też wszystkim kapłanom za ofiarną posługę w trudnym czasie pandemii. Z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy życzył, aby spotkanie ze zmartwychwstałym Zwycięzcą nad złem i śmiercią stało się źródłem radości, pokoju i nadziei dla nas wszystkich”.

– Niech orędzie Nocy Paschalnej dodaje nam nowych sił potrzebnych do codziennej pro-egzystencji, życia dla Boga i bliźnich; do gromadzenia ich na świętej wieczerzy w Chrystusowym Kościele – napisał do kapłanów abp Skworc.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStarszy mężczyzna z nagłym zatrzymaniem akcji serca. Przyjechała straż, bo nie było wolnych karetek
Następny artykułRicciardo poczuł ulgę po pierwszych kwalifikacjach z McLarenem