A A+ A++

Jak co miesiąc proponujemy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Tôn Vân Anh, Monika Utnik-Strugała (tekst), Anna Kaźmierak (ilustracje), Xin chào!, Dwie Siostry

Co to jest język tonalny? Kiedy odkryto największą jaskinię na świecie? Jak wygląda owoc zwany „oczami smoka”? Tego wszystkiego można dowiedzieć się z książki „Xin chào”. Jej największą zaletą jest to, że w bardzo przystępny i ciekawy sposób przybliża młodemu czytelnikowi złożoną kulturę Wietnamu: zarówno tę duchową, jak i materialną. Historia przeplata się tu ze współczesnością, a geografia i językoznawstwo z kulinariami i mitami. Anna Kaźmierak zadbała z kolei o niezwykle ekspresyjne i pełne emocji ilustracje.

mat. pr.Okładka książki „Xin chào!”

Iwona Chmielewska, Gdzie jest moja córka?, Wydawnictwo Format

Nowość od Iwony Chmielewskiej znów dotyczy relacji matki i córki. Tym razem narratorem jest matka, a bohaterką i podmiotem – córka, pełna wewnętrznych sprzeczności. Jej zmienne nastroje i złożony charakter to główny motyw książki uszytej (dosłownie) z obrazów będących fragmentami różnych tkanin, faktur i skrawków. I jak w każdej książce tej autorki – tu także warto zwracać uwagę na wizualne szczegóły.

Okładka książki „Gdzie jest moja córka?”mat. pr.Okładka książki „Gdzie jest moja córka?”

Ewa Winnicka (tekst), Agata Królak (ilustracje), Opowieść starego drzewa, Harper Collins

Jak świat ludzi postrzega kilkuwiekowy dąb? Dowiemy się tego z lektury „Opowieść starego drzewa”. Rosnący w podwarszawskim Powsinie Hetman (dziś pomnik przyrody) widział niejedno, jest także świetnym obserwatorem zmieniających się relacji między człowiekiem a przyrodą. Ta próba uchwycenia nieantropocentrycznej perspektywy jest bardzo intrygująca. I świetnie, że za ilustracje odpowiada tu Agata Królak, którą śmiało można nazwać spadkobierczynią Bohdana Butenki. Jej czarno-biała, minimalistyczna kreska, pełna humoru, dobrze współgra z nastrojem tekstu Ewy Winnickiej.

Okładka książki „Opowieść starego drzewa”mat. pr.Okładka książki „Opowieść starego drzewa”

Przemysław Wechterowicz (tekst), Marcin Minor (ilustracje), Oskar Pazurek, Wydawnictwo Ezop

W porównaniu do Agaty Królak Marcin Minor reprezentuje przeciwny estetyczny biegun świata ilustracji. Stworzony wspólnie z Przemysławem Wechterowiczem „Oskar Pazurek” zyskuje realistyczną, wręcz malarską i pełną smakowitych detali oprawę graficzną. Wręcz czujemy na własnej skórze kocie futro i kaczy puch. Nie bez powodu, bo „Oskar Pazurek” to książka o kocie, który bardzo chciałby zostać ptakiem. Rzecz pełna ciepła i empatii. Nie zrażajcie się niefortunną typografią na okładce.

Okładka książki „Oskar Pazurek”mat. pr.Okładka książki „Oskar Pazurek”

Astrid Desbordes (tekst), Pauline Martin (ilustracje), Mój dom, Entliczek

Na koniec tytuł, który – z pozoru skromny i prosty – jest bardzo dobrym przyczynkiem do dyskusji z dzieckiem o tym, czym tak naprawdę jest dom i jakie emocje się z nim wiążą. I żeby swój dom pokochać, trzeba go także opuścić. Czasem warto też odwiedzić inne domy, które mogą być i bogate, i biedne. Ciche lub zupełnie szalone.

Okładka książki „Mój dom”mat. pr.Okładka książki „Mój dom”
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSamorządowcy z wizytą u marszałka
Następny artykułTydzień skomponowany klasyką