A A+ A++
grafika

Wrzesień 2020. Bezpieczny powrót do szkół w powiecie oławskim

Piątek  /  28-08-2020  /  Ilość wyświetleń: 78

Tegoroczny początek roku szkolnego, ze względu na wciąż rozprzestrzeniającą się pandemię koronawirusa w Polsce i na świecie, jest bezprecedensowym wyzwaniem nie tylko dla uczniów, ale także dla nauczycieli i dyrektorów. Przede wszystkim chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa sanitarnego wszystkim osobom przebywającym w budynku.

To bardzo ważna kwestia m.in. dla 2446 uczniów szkół średnich Powiatu Oławskiego, rozpoczynających po wakacyjnej pauzie 1 września edukację, których uczyć będzie 324 nauczycieli, a wspierać każdego dnia 89 pracowników – administracji oraz zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych.

Rok szkolny 2020/2021 rozpoczyna się inaczej niż dotychczas, nie będzie chociażby uroczystego, wspólnego apelu, na którym pierwszego dnia po wakacjach spotykali się uczniowie i nauczyciele. W tym roku inauguracja roku szkolnego, ze względów bezpieczeństwa sanitarnego, odbędzie się w ograniczonej formule.

Pełną parą natomiast realizowane były przez jednostki organizacyjne samorządu działania, mające na celu w sposób możliwie bezpieczny wprowadzenie szkół i placówek w nowy rok szkolny, m.in. pozyskano lub zakupiono środki niezbędne do ograniczania zasięgu pandemii. Dyrekcja każdej szkoły odpowiedzialna jest za wdrożenie procedur na terenie zarządzanej jednostki.

Ustalono, że wszystkie szkoły powiatu wyposażone będą w płyny do dezynfekcji i automatyczne dozowniki, a także przyłbice dla nauczycieli i maseczki dla obsługi administracyjnej. Uczniowie są zobowiązani przychodzić do szkoły z własnymi maseczkami i używać ich na obszarach wspólnych w budynku, w czasie przerw, a jeśli zechcą, mogą to robić dla zwiększenia własnego bezpieczeństwa także podczas nauki w klasie. Wymagana będzie dezynfekcja i wietrzenie pomieszczeń po każdej lekcji. Natomiast nauczyciele w klasach zachowają bezpieczny dystans od ucznia, a lekcje poprowadzą w przyłbicach. Uczniowie odzież wierzchnią zabiorą ze sobą do klasy. W pierwszych powakacyjnych miesiącach lekcje wychowania fizycznego zostaną poprowadzone na powietrzu. W każdej ze szkół działać będzie izolatka. Jeśli placówka nie posiada dodatkowego pomieszczenia, izolatka zorganizowana zostanie w gabinecie lekarskim. Trafi do niej uczeń, który poczuje się gorzej, aby oddzielić go od grupy i nie narażać innych. Na teren szkoły będą ograniczone wejścia dla osób postronnych, a przed wejściem do poradni psychologiczno – pedagogicznych mierzona będzie wchodzącym temperatura.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło zasady i wytyczne, którymi należy się kierować, aby nie dopuścić do szerzenia się COVID-19. Warto się z nimi zapoznać, aby być jak najlepiej przygotowanym na funkcjonowanie w nowej rzeczywistości szkolnej 2020/2021.

– Uczniowie szkół średnich powrócili z wakacji do szkół, a samorząd Powiatu Oławskiego czyni wszystko w ramach posiadanych kompetencji oraz podejmuje kolejne działania, aby uczyli się w bezpiecznych warunkach – mówi starosta Zdzisław Brezdeń. – Stosujemy się, wraz z dyrektorami i szefami jednostek organizacyjnych, do wytycznych sanitarnych oraz rozwiązań prawnych Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego, które pozwalają na bieżąco odpowiednio zareagować oraz podjąć adekwatne do sytuacji decyzje i wdrożyć działania, na wypadek, gdyby pojawiło się ognisko zakażenia. Należy również pamiętać i bezwzględnie się stosować, do obowiązujących w szkołach nowych zasad, związanych z ochroną przed pandemią.

Zasady te dotyczą m.in. sposobu organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń. Jak informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, główną wytyczną jest bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny, wśród których wymienić należy: częste mycie rąk, ochronę podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, obowiązkowe zakrywanie ust i nosa przez osoby trzecie przychodzące do szkoły lub placówki, regularne czyszczenie pomieszczeń. W szkołach będą dostępne płyny dezynfekujące do rąk, a pracownicy zostaną wyposażeni w środki ochrony indywidualnej. Jeśli uczniowie będą przejawiać jakiekolwiek niepokojące objawy (kaszel, katar, kichanie) mają pozostać w domach, a rodzice powinni skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Do szkoły uczniowie muszą przynosić swoje własne przybory szkolne i książki.

Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, uczniowie nie będą musieli (ale mogą) nosić maseczki w klasach. W miarę możliwości zaleca się taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły. Dyrektorzy szkół mogą zalecić noszenie maseczek na korytarzach i częściach wspólnych, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu. Osoby wykazujące objawy choroby zakaźnej, w tym w szczególności kaszel w połączeniu z podwyższoną temperaturą, powinny założyć maseczkę i niezwłocznie zostać odizolowani od innych osób. Nie mogą one prowadzić zajęć lub uczestniczyć w lekcjach. Dokładne wytyczne (regulamin) dla konkretnej szkoły przedstawia dyrektor.

Minister Edukacji Narodowej wydał akty prawne, które pozwalają wdrożyć w szkołach odpowiednie rozwiązania w przypadku wystąpienia ogniska zakażenia. Dzięki wprowadzonym zmianom dyrektorzy szkół, placówek dostali narzędzia pozwalające na odpowiednią organizację zajęć w szkole, szczególnie, jeśli sytuacja epidemiologiczna mogłaby zagrozić zdrowiu uczniów. Po otrzymaniu pozytywnej opinii Powiatowego Inspektora Sanitarnego i zgody organu prowadzącego będą mogli elastycznie wprowadzać model mieszany pracy szkoły i placówki czy nauczania zdalnego. Są to rozwiązania umożliwiające dyrektorowi szkoły lub placówki zawieszenie zajęć w formie tradycyjnej adekwatnie do skali zagrożenia epidemicznego i potrzeb z tym związanych oraz możliwości organizacyjnych. Dyrektor będzie mógł zawiesić zajęcia grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć.

Warianty funkcjonowania szkół i placówek w okresie pandemii w sytuacji wystąpienia zakażenia na danym terenie

Wariant A – tradycyjna forma kształcenia

W szkole funkcjonuje tradycyjne kształcenie. Obowiązują wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół i placówek oświatowych. W przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego dyrektor szkoły, po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i za zgodą organu prowadzącego, będzie mógł częściowo lub w całości zawiesić stacjonarną pracę szkół i placówek. Wówczas dopuszczalne będą dwa warianty kształcenia: B i C.

Wariant B – mieszana forma kształcenia (hybrydowa)

Dyrektor będzie mógł zawiesić zajęcia grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć i prowadzić kształcenie na odległość (zdalne). Będzie to zależało od sytuacji epidemicznej na danym terenie, w danej szkole czy placówce. Decyzję podejmie dyrektor po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i otrzymaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Opinie te, będzie można – z uwagi na konieczność podejmowania szybkiej decyzji – uzyskać pisemnie, ustnie, za pomocą maila, telefonu.

Wariant C – kształcenie zdalne

Dyrektor szkoły, placówki podejmuje decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej). Konieczna będzie w tym przypadku zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Minister Edukacji Narodowej nadal zachowuje uprawnienie do ograniczenia zajęć w szkołach na terenie kraju.

Zdjęcie szkół średnich powiatu oławskiego z lotu ptaka. Na górze herb Powiatu Oławskiego.


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOsiem nowych produkcji na TVP1 i TVP2 od września. Wracają też kontynuacje lubianych seriali
Następny artykułWalka o odrobienie strat – kolejny rywal Piasta: Pogoń!