A A+ A++

„Polska wobec niemieckiej i sowieckiej agresji „, pod takim tytułem została przygotowana wystawa okolicznościowa w oknach Wypożyczalni książek dla dorosłych w Nakle nad Notecią.

Wystawa prezentowana w oknach biblioteki ukazuje panoramę II Wojny Światowej,  jej okrucieństwo, widziane oczami szeregowych żołnierzy, dowódców, polityków oraz dramat zwyczajnych ludzi. Wydarzenia, które rozegrały się we wrześniu 1939 roku były największym konfliktem w dziejach ludzkości, zajęły szczególne miejsce zarówno w dziejach Polski, jak i całej Europy.

1 września 1939 roku około godziny 4.48 rozpoczął się niemiecki atak na pozycje polskie od zachodniej części kraju i północy, w Gdańsku, zapoczątkowując największy w dziejach ludzkości konflikt zbrojny. Jedne z pierwszych strzałów II wojny światowej padły z pancernika Schleswig-Holstein i zostały oddane w kierunku Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. W Gdańsku dzielnie walczyła z agresorem także obsada Poczty Polskiej.Innymi obiektami zaatakowanymi przez niemieckich najeźdźców jako jedne z pierwszych były mosty i dworzec kolejowy w Tczewie – ważny węzeł komunikacyjny w tzw. „korytarzu pomorskim”. Do historii przeszły także bestialskie bombardowania Wielunia w pierwszych godzinach wojny, przeprowadzone przez samoloty niemieckiego Luftwaffe, których celem była wyłącznie ludność cywilna.

Od pierwszych dni Hitler realizował koncepcję wojny błyskawicznej, opierającą się na uderzeniach jednostek pancernych i lotnictwa. Ataki zostały przeprowadzone z morza, ląd i powietrza na całych długościach granic. Przewaga militarna wojsk niemieckich spowodowała przełamanie polskiego heroicznego oporu i wkroczenie wroga w głąb kraju.

Agresja Niemiec na Polskę była pierwszą i niezwykle brutalną kampanią II wojny światowej, podczas której nie tylko znani politycy  i wybitni dowódcy, ale także zwykli ludzie stawali się bohaterami.

Materiał: Natalia Warzybok / PiMBP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułПаралімпійській ігри-2024: медальний залік
Następny artykułMercedes Benz Sprinter вподобали українські контрабандисти