A A+ A++

Liczba wyświetleń: 14

Wiemy już dawna, że krukowate potrafią liczyć. Okazuje się jednak, że potrafią one też robić to na głos, co jest ewenementem w świecie przyrody.

Ptaki z rodziny krukowatych od dawna znane są jako ponadprzeciętnie inteligentne. Relacja masy ich mózgów do reszty ciała jest na podobnym poziomie co u ssaków naczelnych. Potrafią one rozpoznawać, np. ludzkie twarze i zapamiętywać czy dany człowiek im pomógł, czy wyrządził też krzywdę. Rozumieją one też, m.in. zachowanie cieczy oraz potrafią tworzyć i używać narzędzi. W najnowszym badaniu odkryto także ich niecodzienne zdolności matematyczne.

W badaniu przeprowadzonym przez dr Dianę A. Liao, dr Katharinę F. Brecht i adiunkta Lenę Veit pod przewodnictwem profesora Andreasa Niedera w Instytucie Neurobiologii na Uniwersytecie w Tybindze zbadano umiejętności abstrakcyjnego myślenia 3 wron. Ptakom zaprezentowano cyfry arabskie oraz dźwięki. Te na podstawie otrzymanych informacji miały wydać ciąg od 1 do 4 zawołań i nacisnąć przycisk. Oznacza to, że aby poprawnie przejść taki test wrony muszą nie tylko umieć liczyć, ale też poprawnie łączyć abstrakcyjne liczby z ich konkretną wokalizacją. Ptaki podołały zadaniu, choć nie bez problemów.

Po otrzymaniu informacji musiała upłynąć chwila, zanim wrona zaczęła odpowiadać. Czas ten wydłużał się wraz z przewidywaną liczbą zawołań w odpowiedzi. Rodzaj bodźca (wizualny bądź dźwiękowy) nie wpływał na jego długość. Można założyć więc, że wrony przed wypowiedzeniem wyniku dokonują najpierw obliczeń w głowie i planują ich wokalizację. Zaobserwowano też, że intonacja poszczególnych zawołań różniła się między sobą. Po intonacji pierwszego zawołania można było więc odgadnąć, ile zawołań znajdzie się w danym ciągu.

Nie obyło się jednak bez błędów w liczeniu. Od czasu do czasu wronom zdarzało się pomylić o jedno zawołanie. Według badaczy wrona w trakcie nadawania zapominała, ile zawołań już zrobiła bądź ile jej jeszcze pozostało. Można to było zbadać dzięki wspomnianym wyżej różnicom w intonacji.

Dzięki temu eksperymentowi rzucono nieco światła na to jak wrony rozwiązują wyzwania matematyczne. Wrony stały się też pierwszym gatunkiem inny niż homo sapiens, u którego odkryto umiejętność liczenia na głos.

Autorstwo: Piotr Starczewski
Źródło: FaktyiAnalizy.info

TAGI: Matematyka, Ptaki, Wrony

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDOOM: The Dark Ages na Xbox Games Showcase? Tom Henderson informuje o nowej odsłonie kultowej serii
Następny artykułMecz w strugach deszczu i cenne punkty dla LKS Gąsawa (galeria)