W kształcie… zegarka, ukryty w DVD i przerzucony przez mur. Różnych sposobów chwytają się osadzeni w Zakładzie Karnym we Wronkach, by zdobyć telefon komórkowy. Z równie pomysłowych sposobów korzystają służby więzienne, by te telefony znaleźć.
15 lipca obchodziliśmy Dzień bez Telefonu Komórkowego i dla wielu osób było to niemałe wyzwanie, żeby przez cały dzień z niego nie skorzystać. Telefon komórkowy stał się w ostatnich latach najbardziej powszechnym, ale też najbardziej osobistym urządzeniem elektronicznym i służy nie tylko do dzwonienia.
Są jednak instytucje, gdzie telefonów nie ma i jest to surowo zabronione. To między innymi zakłady karne. Zgodnie z przepisami w sprawie sposobów ochrony jednostek organizacyjnych Służby Więziennej, telefony komórkowe na terenie zakładów karnych i aresztów śledczych zaliczają się do przedmiotów niedozwolonych, mogących utrudnić prawidłowy tok postępowania karnego albo zagrażać bezpieczeństwu lub porządkowi w jednostce. Dlatego do codziennych obowiązków funkcjonariuszy należy sprawdzanie, czy aby taki telefon nie został przemycony.
Codzienna praca funkcjonariuszy Służby Więziennej polega na kontroli osadzonych, cel mieszkalnych i pomieszczeń, w których stale lub czasowo przebywają osoby pozbawione wolności, osób wchodzących i wychodzących z terenu jednostki, korespondencji, paczek oraz pojazdów wjeżdżających i wyjeżdżających z terenu jednostki.
– W Zakładzie Karnym we Wronkach w 2020 r., do czerwca, ujawniono 6 telefonów komórkowych – wyliczają ppor. Maciej Lutomski i mjr Danuta Zielińska. – Jedno z urządzeń w formie zegarka ukryte było w odtwarzaczu DVD przysłanym z zewnątrz do osadzonego, inne na przykład próbowano przerzucić przez więzienny mur…
Mimo tego, że miniaturyzacja urządzeń elektronicznych oraz dynamicznie rozwijający się rynek telekomunikacji powodują, że pojawiają się nowe, coraz mniejsze, lepiej ukryte oraz posiadające coraz więcej funkcji dodatkowych urządzenia służące do komunikacji, to funkcjonariusze Służby Więziennej wychodzą naprzeciw tym wyzwaniom i są na bieżąco w kwestii nowych urządzeń oraz sposobów ich ukrywania przez osadzonych.
Regularnie odbywają się szkolenia, a także następuje wymiana informacji pomiędzy jednostkami organizacyjnymi Służby Więziennej po ujawnieniu przedmiotów niedozwolonych. Telefon w kształcie zegara czy schowany w DVD nie jest żadnym wyzwaniem dla funkcjonariuszy.
ZK Wronki, el
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS