Zespół z Wydziału Elektroniki otrzymał blisko 600 tys. zł na projekt związany z długotrwałym uczeniem maszynowym.
Grant przyznano w ramach konkursu CEUS-UNISONO, w którym pieniądze przyznawane są na wspólne projekty badawcze dla zespołów z Austrii, Czech, Słowenii i Polski z udziałem badaczy z przynajmniej dwóch krajów. Obejmują one wszystkie dyscypliny naukowe.
Projekt zespołu z Politechniki związany jest zagadnieniem długotrwałego uczenia maszynowego, czyli takiego zadania, gdzie system komputerowy nabywa umiejętności uczenia się rozwiazywania nowych zadań, zachowując przy tym umiejętność radzenia sobie z problemami wcześniej wyuczonymi.
Prof. Michał Woźniak, koordynator projektu: – Porównując to do uczenia człowieka, chcemy np. nauczyć się jeździć na rowerze, nie zapominając, jak się jeździ na nartach, a w przyszłości nabywać coraz to nowych umiejętności, nie zapominając poprzednio opanowanych.
W przedsięwzięcie zaangażowani są pracownicy Wydziału Elektroniki oraz naukowcy z Faculty of Electrical Engineering and Computer Science Uniwersytetu Technicznego w czeskiej Ostrawie.
W tym samym rozdaniu prawie 1,6 mln zł uzyskała prof. Małgorzata Zakrzewska z Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Badaczka jest pracownikiem naukowym Zakładu Inżynierii Białka. Specjalizuje się w badaniach nad strukturami i funkcjami białek, biologią molekularną, biologią komórki oraz mechanizmami przekazywania sygnału.
Nad projektem zatytułowanym: „Zmiany strukturalne fibroblastycznych czynników wzrostu jako narzędzie do wyjaśnienia mechanizmów zróżnicowanej odpowiedzi komórkowej” będzie współpracowała z naukowcami Uniwersytetu Masaryka w Brnie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS