Kolejna, czwarta już edycja raportu Business Environment Assessment Study (BEAS), którego twórcami są Antal i Cushman & Wakefield, a partnerami Baker McKenzie, PAIH, Pracodawcy RP, Pro Progressio oraz Vastint, odsłania plany inwestycyjne szefów firm działających w polskich miastach na lata 2023 – 2025. Okazuje się, że Wrocław już od dłuższego czasu utrzymuje i umacnia pozycję lidera w przyciąganiu inwestycji, także zagranicznych.
Potwierdzony ogromny potencjał miasta
Jak twierdzi Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia, takie raporty są dla miasta bardzo ważne. Zwłaszcza, że są przygotowywane przez podmioty zewnętrzne.
Ostatnie lata pokazały, że Wrocław jest bardzo wysoko pozycjonowany w tkance biznesowej, społeczno-gospodarczej, rozwojowej, a co najważniejsze ma ogromny potencjał. Okazuje się, że jesteśmy niezwykle doceniani i to w kilku kategoriach. Potwierdza to doskonałe warunki rozwoju biznesu, dostępu do pracowników i edukacji. Te trzy faktory wzrostu są najważniejsze dla biznesu.
Jakub Mazur
Wysoką pozycję stolicy Dolnego Śląska potwierdza również Paulina Szewczyk, Managing Consultant w Antal.
Wrocław wypada bardzo dobrze w ogólnej ocenie w kontekście potencjału zatrudnienia, edukacji, jakości życia i rozwoju biznesu. Miasto zajęło tu drugie miejsce, zatem jest to superwynik.
Paulina Szewczyk
Studenci wybierają Wrocław
Wrocław jest też silnym ośrodkiem akademickim kształcącym rocznie 105 tys. studentów. Średnia ocena potencjału edukacyjnego miasta wyniosła w obecnej edycji badania BEAS aż 7,9/10. To najwyższa ocena spośród wszystkich innych badanych miast. Dzięki zapleczu intelektualnemu, najnowocześniejszym laboratoriom oraz zaawansowanej insfrastrukturze technologicznej. To sprawia, że miasto jest także najpopularniejszą w kraju lokalizacją dla centrów typu R&D oraz Knowledge Process Outsourcing.
Tegoroczni kandydaci na studia mieli olbrzymi wachlarz możliwości aplikowania na studia pierwszego stopnia na 202 kierunkach studiów stacjonarnych i 84 kierunkach studiów niestacjonarnych. Ofertę tę stworzyło 9 uczelni publicznych, 15 niepublicznych szkół wyższych oraz dwie uczelnie kościelne.
Katarzyna Sławińska, Team Manager Antal Engineering & Operations
Nowoczesne technologie mają się tu dobrze
We Wrocławiu nie brakuje talentów zwłaszcza w branży IT, inżynierii oraz nowoczesnych usług dla biznesu, co jeszcze bardziej podnosi atrakcyjność inwestycyjną miasta. Według raportu Płacowego Antal, specjaliści w tych branżach mogą liczyć na konkurencyjne wynagrodzenie. Przykładowo zarobki Developerów Fullstack znajdują się w przedziale 19 -23 tys. zł brutto miesięcznie, inżynierowie produkcji mają szansę na wynagrodzenie 7,5 – 13 tys. zł brutto, a kierownicy ds. logistyki – 11-18 tys. brutto.
Obecnie mamy w mieście wielu dobrze wykształconych pracowników pochodzących z krajów zza wschodniej granicy, co jeszcze bardziej wzmacnia atrakcyjność regionu.
Joanna Wróbel, Team Manager Antal IT Services
Polska Dolina Krzemowa jest na Dolnym Śląsku
Najnowsze badanie Antal i Akces NCBR „Rynek akceleracji w Polsce”, pokazuje również, że Wrocław jest polskim liderem pod względem powstających tu młodych firm technologicznych. W regionie działa 28 proc. polskich startupów, co przewyższa nawet Warszawę z jej 19 proc.
Według Aniki Jabłońskiej, Senior Recruitment Consultant Antal IT Services, ten wynik podkreśla atrakcyjność Wrocławia dla młodych, innowacyjnych przedsiębiorstw, zwłaszcza tych działających w branżach technologicznych, takich jak oprogramowanie, medtech, AI, hardware i deep tech.
Znajdujące się we Wrocławiu nowoczesne laboratoria, zaawansowana infrastruktura technologiczna oraz bliska współpraca między biznesem a ośrodkami akademickimi, tworzą idealne warunki dla rozwoju R&D oraz outsourcingu procesów wiedzy.
Anika Jabłońska
Drugi największy regionalny rynek biurowy
Okazuje się, że w pierwszej połowie 2023 roku wrocławski rynek biurowy charakteryzował się jednym z najwyższych poziomów aktywności wśród rynków regionalnych, zarówno ze strony najemców, jak i deweloperów. W budowie pozostaje 150 tys. mkw powierzchni biurowej, która trafi na rynek w najbliższych latach. To świadczy o dynamicznym rozwoju i ciągłym zainteresowaniu Wrocławiem jako kluczowym ośrodkiem biznesowym w regionie.
Według Marcina Siewierskiego, Associate, Regional Head, Western Poland Office Department, Cushman& Wakefield, stolica Dolnego Śląska utrzymuje swoją pozycję jako drugi największy regionalny ośrodek w Polsce, oferując atrakcyjne warunki dla deweloperów i firm poszukujących nowoczesnej przestrzeni biurowej.
Nie możemy również zapominać, że rynek mierzy się z wieloma wyzwaniami. W perspektywie 2024 i 2025 roku możemy spodziewać się zdecydowanie niższej podaży nowej powierzchni biurowej, rosnących kosztów eksploatacyjnych oraz kosztów finansowania nowych inwestycji biurowych przy jednoczesnej potrzebie poszukiwania oszczędności- zarówno ze strony najemców, jak i właścicieli obiektów biurowych.
Marcin Siewierski
Badanie Business Environment Assessment Study (BEAS) zostało zrealizowane wśród blisko 1300 decydentów polskich firm w lipcu i sierpniu 2023 r.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS