A A+ A++

Odsłonięcie Unicefka oznacza podziękowanie UNICEF-owi za wsparcie finansowe i rzeczowe miasta po wybuchu wojny w Ukrainie. Figurka dołączyła do społeczności ponad 1000 krasnali w mieście. Unicefka można znaleźć przy ul. Świdnickiej 19. 

Ponad 42 mln zł od UNICEF-u

Jak podkreśla urząd miasta, to nieprzypadkowe miejsce, ponieważ znajduje się tuż obok Przejścia Dialogu, gdzie migranci i uchodźcy mogą otrzymać bezpłatne wsparcie informacyjne. W pierwszych miesiącach wojny konsultanci pomogli tam 24 tysiącom Ukraińców.

Ukraina jest bardzo wdzięczna Polsce za to, że przyjęła naszych obywateli. Jesteśmy wdzięczni za to, że w pomoc włączyły się także międzynarodowe organizacje i ta pomoc była naprawdę praktyczna. Pamiętamy jak w pierwszych dniach, a potem przez miesiące, wrocławianie bezinteresownie pomagali uchodźcom. Bardzo za to dziękujemy – mówił Yurii Tokar, konsul Ukrainy.

Figurka Unicefka przedstawia krasnala z sercem w dłoniach oraz atrybutem charakterystycznym dla UNICEF: torbą wypełnioną produktami pomocowymi takimi jak szkolne plecaki, książki czy laptopy. Miasto otrzymało ponad 42 mln złotych na działania i projekty pomocowe związane z uchodźcami z Ukrainy. Większość – ponad 24,5 mln złotych – było przeznaczone na edukację.

Wrocławskie krasnale są znane na całym świecie, to symbol tego miasta. Jestem bardzo szczęśliwy, że Unicefek dołączył do tego grona. Rok temu rozpoczęliśmy współpracę z naszym partnerem miastem Wrocław, Biurem Reagowania Kryzysowego na Potrzeby Uchodźców w Polsce i przez ten rok realizowaliśmy zadania, które mają wspierać każde dziecko. Hasłem UNICEF-u jest powiedzenie “Dla każdego dziecka” i to właśnie staramy się tutaj robić – podkreślał Polat Kizildag, dyrektor biura UNICEF-u w Krakowie.

UNICEF bardzo nam pomógł stworzyć odpowiednie warunki dla dzieci uchodźczych we wrocławskich szkołach. Zakupiliśmy sprzęt do nauki zdalnej, zatrudniliśmy asystentów ,udzieliliśmy wsparcia psychologicznego dzieciom, które przecież razem z rodzicami uciekły przed wojną. Podziękowanie jest symboliczne, krasnal jest symboliczny, ale pomoc UNICEF-u zdecydowanie symboliczna nie była – podkreślał Bartłomiej Ciążyński, wiceprezydent Wrocławia.

Na co zostały przeznaczone pieniądze od UNICEF-u?

Środki przekazane przez UNICEF przeznaczono na m.in. na: przygotowanie przedszkoli i szkół do nowego roku szkolnego w związku z większą liczbą dzieci w placówkach, organizację wakacyjnych półkolonii w szkołach doposażenie i rozbudowę stref rekreacyjnych w 19 przedszkolach i zespołach szkolno-przedszkolnych.

Środki organizacji humanitarnej trafiły również na zatrudnienie 120 asystentów wielokulturowych, szkolenia z języka polskiego dla 50 nauczycieli i asystentów wielokulturowych, a także szkolenia podnoszące kompetencje wielokulturowe nauczycieli. Wrocławskie placówki oświatowe otrzymały również wsparcie w formie przekazanego sprzętu, tj. laptopów i tabletów z oprogramowaniem czy przenośnych laboratoriów komputerowych (2550 szt. sprzętu).

Krasnal jest symbolicznym podziękowaniem dla organizacji za wsparcie finansowe i rzeczowe. Autorką figurki jest Beata Zwolańska-Hołod

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMedia: Drągowski zmienia klub. Dwa kierunki transferu
Następny artykułWspółpraca z dzielnicą Praga 9. Bo na całą stolicę Czech Częstochowa jest za mała