Znamy już zwycięzców X edycji Rankingu Miast Polskiego Związku Firm Deweloperskich 2020. Wrocław, Bydgoszcz i Poznań to najsprawniejsze miasta w zakresie działalności administracyjnej w 2019 roku, obejmującej wydawanie decyzji administracyjnych potrzebnych do realizacji inwestycji mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce.
Kolejny raz Polski Związek Firm Deweloperskich ocenił w których miastach władze samorządowe najsprawniej wydają decyzje dotyczące pozwoleń na budowę oraz tzw. wuzetek. Celem rankingu jest przede wszystkim promowanie miast o sprawnie działającej administracji. W dniu 23 października 2020 roku podczas wideokonferencji ogłoszono wyniki za rok 2019. Miasta mogły otrzymać punkty w kilku kategoriach, w tym m.in.: terminowość wydawania decyzji dotyczących pozwoleń na budowę, terminowość wydawania decyzji dotyczących warunków zabudowy, stopień pokrycia obszaru danego miasta miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Miasta oceniono osobno pod względem współpracy z deweloperami w kwestii budownictwa mieszkaniowego a także, wyjątkowo od tego roku, w kontekście biurowców i hoteli. W dziesiątej już edycji rankingu wzięły udział wszystkie miasta wojewódzkie z uwzględnieniem Zielonej Góry, Gorzowa Wielkopolskiego, Torunia i Bydgoszczy.
Dane PZFD pokazują, jak wiele jest jeszcze do poprawy. Jak wynika z tegorocznego zestawienia, 2019 rok okazał się być najgorszym w zakresie terminowości wydawania decyzji o warunkach zabudowy na przestrzeni ostatnich 3 lat.
Szczególnie dotknięci opieszałością urzędów okazali się deweloperzy biurowi – w miastach wojewódzkich zaledwie ¼ wuzetek została wydana w przepisowym terminie. Równie źle sytuacja wygląda w przypadku pozwoleń na budowę, których w 2019 roku wydano w terminie 57 proc. Jest to jednak wynik o 10 proc. gorszy od zeszłorocznego.
Miasta oceniono również pod względem pokrycia terenu miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, które ułatwiają planowanie przestrzeni i przyspieszają proces inwestycyjny. I tak, w 2019 roku średnie pokrycie planami wyniosło 43,54 proc., czyli o ponad 1 proc. więcej niż rok wcześniej.
– Wyniki samego Poznania są całkiem przyzwoite. Wszystkie decyzje o pozwoleniu na budowę zostały wydane w ustawowym terminie, zdecydowanie gorsza sytuacja jest w przypadku decyzji o warunkach zabudowy, gdzie tylko nieco powyżej 1 proc. decyzji zostało wydanych w terminie. Największym zaskoczeniem jest dla mnie z kolei ilość wydawanych decyzji. W tym względzie Poznań w obu przypadkach plasuje na miejscu drugim – za Warszawą. Przy czym, jeśli chodzi o decyzje o pozwoleniach na budowę to różnica, jak na skalę miast, jest minimalna. W Warszawie wydano 250 takich decyzji, a w Poznaniu 240. Trzeci Wrocław wydał takich decyzji 156. W tym kontekście rodzi się pytanie, dlaczego ilość wydanych decyzji nie przejawia się w większej ilości inwestycji w stosunku do innych miast. W kategorii ilości sprzedawanych mieszkań Poznań jest bowiem dopiero piątym w kraju. – podsumował Andrzej Marszałek, prezes zarządu Oddziału Poznańskiego PZFD.
W trakcie konferencji stolicę Wielkopolski, która znalazła się na III miejscu rankingu reprezentował Piotr Sobczak, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania.
– Bardzo dziękuję za tę nagrodę. Przez trzy ostatnie lata udawało nam się zdobywać pierwsze miejsce w tym rankingu. Niestety, jeżeli chodzi o warunki zabudowy to nie możemy pochwalić się tak dobrymi terminami jak w przypadku pozwoleń na budowę. Bardzo chciałbym, abyśmy podtrzymali wyniki z ubiegłych lat, więc tegoroczne rozstrzygnięcie rankingu traktujemy jako mobilizację do pracy i będziemy starali powrócić się na wcześniej zajmowanie miejsce – powiedział Piotr Sobczak.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS