A A+ A++

Globalne ocieplenie stało się faktem i coraz częściej daje o sobie znać. Proces wpływa niekorzystnie na środowisko i różne aspekty życia człowieka. Ekstremalne zjawiska pogodowe niosą ze sobą różne zagrożenia, co doskonale możemy obserwować w ostatnich latach na naszym kontynencie. Nie inaczej jest w przypadku Szwajcarii, która boryka się z wieloma problemami. Jeden z nich został przedstawiony na fotografiach przez pewną angielską parę.

Zobacz wideo “Przez zmianę klimatu idziemy w kierunku, w którym nigdy nie byliśmy. Może być dużo gorzej”

Szwajcarskie lodowce topnieją. Skalę zniszczenia możemy zobaczyć na fotografiach

Programista Duncan Porter oraz jego żona Helen w 2009 roku sfotografowali się na tle szwajcarskiego lodowca Rodan. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż większość turystów, będąc w tym rejonie, uwiecznia na zdjęciach malowniczy krajobraz. 15 lat później para wraz z dziećmi wyjechała na wakacje kamperem i postanowiła po raz drugi zobaczyć znaną atrakcję. Chcieli odtworzyć pamiętne zdjęcie, lecz kiedy zestawili obie fotografie ze sobą, ogarnął ich smutek.

Okazało się, że z dawnego majestatycznego lodowca pozostało niewiele. Większość pokrywy stopniała, co zupełnie zmieniło krajobraz. Mężczyzna postanowił podzielić się ze światem przykrym odkryciem i wstawił oba zdjęcia na portal X. Nie krył przy tym swoich emocji.

Nie będę kłamać, rozpłakałem się.

Post w szybkim tempie zyskał popularność i w ciągu 4 dni obejrzało go niemal 4,5 mln użytkowników. Dramatyczne zmiany wprawiły w osłupienie wiele osób i stały się symbolem postępujących zmian klimatycznych.

Jakie są skutki topnienia lodowców? W szwajcarskich Alpach można zobaczyć sceny jak z horroru

Większość Europejskich lodowców znajduje się w Szwajcarii. Przez lata można zaobserować, jak wiele z nich bezpowrotnie topnieje. Matthias Huss, szef Glamos (Szwajcarskiej Sieci Monitorowania Lodowców) przyznał, że z powierzchni kraju zniknęło blisko tysiąc małych lodowców, a większe i bardziej znane widocznie zmniejszają swoją objętość. – Lodowce są ambasadorami zmian klimatycznych. Pokazują bardzo wyraźnie, jakie zachodzą zmiany w klimacie, ponieważ reagują w bardzo wrażliwy sposób na wzrost temperatury – powiedział Huss, cytowany przez tvn.24.pl.

Topnienie mas lodowych w Alpach można zaobserwować nawet na wysokości 4000 m n.p.m., co staje się realnym zagrożeniem dla wspinaczy wysokogórskich. Ma to również ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa wodnego kraju, gdyż topniejące pokrywy śnieżne powstałe zimą, zaopatrują lokalne społeczności w świeżą wodę. Jeśli całkowicie znikną, stanie się to dużym problemem.

Cofające się lodowce ujawniają także makabryczne znaleziska, które skrywały przez wiele lat. Coraz częściej można napotkać się na zmumifikowane ciała osób zaginionych oraz wspinaczy, którzy zginęli bez śladu w alpejskich górach. Dla turystów są to często obrazy, których nie da się wyrzucić z pamięci. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDwa święta jednego dnia. Wierni są zobowiązani do uczestniczenia w mszy
Następny artykułDodatkowe środki na wsparcie środowiskowych domów samopomocy. Podwyżki nawet o 30 proc.