Pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia, czy rząd planuje przywrócenie obostrzeń epidemicznych w związku z niepokojącymi doniesieniami z niektórych części kraju – chodzi o Śląsk i Łódź, gdzie pojawiają się nowe “ogniska imprezowe” epidemii – Müller zapewnił, że “w tej chwili takich planów nie ma”.
– Pamiętajmy o tym, że kluczem w walce z epidemią jest to, czy w przypadku osób zarażonych możemy podjąć odpowiednią opiekę wobec tych osób, (…) czy jest odpowiednia liczba łóżek zakaźnych oraz respiratorów, jeżeli chodzi o te cięższe przypadki. I na tę chwilę liczba respiratorów oraz liczba łóżek zakaźnych jest na wystarczającym poziomie, sięga poziomu 80-90 procent – zapewnił.
Zdaniem Müllera, “sytuacja pod tym kątem jest bezpieczna”. – Nawet jeżeli pojawią się nowe zakażenia, to przede wszystkim bardzo szybko są identyfikowane te osoby i poddawane albo kwarantannie, albo izolacji, a te, które potrzebują, poddawane są dodatkowej opiece medycznej – powiedział.
Pytany, czy może jednak potrzebne jest “wezwanie do obywateli, żeby nie czuć się zbyt pewnie”, Müller podkreślił, że zwłaszcza w miejscach, w których przebywają osoby z różnych stron kraju konieczne jest zachowanie przede wszystkim higieny, w tym zasłaniania ust i nosa oraz dezynfekcja miejsc w restauracjach.
Na pytanie, czy brane jest pod uwagę wprowadzenie wyłącznie głosowania korespondencyjnego w niektórych częściach Polski ze względu na panująca tam sytuację epidemiczną, rzecznik rządu odparł, że “w tej chwili nie ma jeszcze takiej rekomendacji”.
– Jest jeszcze jakiś czas, kilkanaście dni do wyborów, w związku z tym tę sytuację należy oceniać na kilka dni przed wyborami, tak, aby można było przygotować odpowiednio pakiet wyborczy. (…) Natomiast w tej chwili jeszcze rekomendacji takiej do PKW, (…) minister zdrowia nie przedstawił – stwierdził.
Czytaj także:
“Rz”: Strach przed COVID-19 pustoszy uzdrowiskaCzytaj także:
W galeriach handlowych jest bezpiecznie? Zobacz, co myślą PolacyCzytaj także:
Kilkaset nowych zakażeń, są też kolejne ofiary śmiertelne
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS