A A+ A++

W dniu 13 grudnia 2019 r. w sali kolumnowej im. Edwarda Stachury na dworcu kolejowym w Aleksandrowie Kujawskim, na uroczystości organizowanej przez Powiat Aleksandrowski wręczono wyróżnienia „Odznaka Honorowa Powiatu Aleksandrowskiego”.

Mając na celu odpowiednie uhonorowanie, wyróżnienie obywateli, instytucji i organizacji pozarządowych, które całokształtem działalności zawodowej, społecznej i publicznej, względnie realizacją swoich działań w sposób szczególny przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju Powiatu Aleksandrowskiego, Rada Powiatu Aleksandrowskiego uchwałą Nr XXIII/294/2017 z dnia 22 kwietnia 2017 r. ustanowiła Odznakę Honorową Powiatu Aleksandrowskiego.

Odznakę Honorową nadaje Rada Powiatu Aleksandrowskiego na wniosek Konwentu Odznaki Honorowej, według zasad zawartych w Regulaminie określonym w/w uchwałą.W odpowiedzi na zaproszenie Starosty Aleksandrowskiego do składania wniosków o nadanie odznaki honorowej złożone zostały dwa wnioski, które po zaopiniowaniu przez Konwent Odznaki, przedłożone zostały pod obrady Rady Powiatu. Na podstawie uchwały IX/146/2019 Rady Powiatu Aleksandrowskiego z dnia 13 grudnia 2019 r. w sprawie nadania Odznaki Honorowej Powiatu Aleksandrowskiego nadano dwa odznaczenia.

Uhonorowani zostali:

1) Pani Irena Cerak – od 1969 roku członkini Klubu Seniora „Złoty Wiek” w Aleksandrowie Kujawskim, a od 1972 jego Przewodnicząca. Inicjatorka i propagatorka tworzenia innych klubów seniorskich na terenie powiatu.
Przez ponad 40 lat dbała o kultywowanie tradycji ludowych, zwracając szczególną uwagę na propagowanie dziedzictwa kultury ludowej zachowanego w muzyce, tańcu i obrzędach. Organizowane przez Klub liczne koncerty, prezentujące kujawską kulturę pozostawiały uśmiech na twarzach odbiorców. Zespół prezentował takie obrzędy jak: „KISZENIE KAPUSTY”, „HERODY” oraz przedstawienie „OD MŁODOŚCI DO STAROŚCI”. Klub Seniora „Złoty Wiek” regularnie od początku swej działalności bierze udział w przeglądach klubów organizowanych na terenie województwa jak i kraju. Za swoją działalność otrzymuje liczne nagrody i wyróżnienia.
Pani Irena w 2004 roku uhonorowana została odznaką i dyplomem Zasłużony Działacz Kultury nadaną przez Ministra Kultury, w 2008 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył ją Brązowym Krzyżem Zasługi.

2) Pan Andrzej Cieśla – dr nauk humanistycznych,  absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, autor i współautor 16 publikacji książkowych i ponad 400 artykułów, przybliżających historię miejsc i postaci związanych z powiatem aleksandrowskim; organizator konferencji popularno-naukowych, w latach 2007-2014 Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Powiatu Aleksandrowskiego, w latach 2007-2011 przewodniczący Zarządu Związku Gmin Ziemi Kujawskiej, inicjator budowy ścieżek rowerowych na terenie 6 gmin powiatu, a od 2013 r. przewodniczący Powiatowej Rady Zatrudnienia.
W latach 1994-1998 Radny Rady Miejskiej i Sejmiku Wojewódzkiego, w latach 1998-2006 Radny Powiatu Aleksandrowskiego, w latach 2002-2006 Wicestarosta Aleksandrowski, od 2006 r. Burmistrz Miasta Aleksandrowa Kujawskiego.
W czasie swojej działalności społecznej, nauczycielskiej  i samorządowej odznaczony: Złotą Odznaką ZNP; Nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego; Złotym Krzyżem Zasług; Medalem Komisji Edukacji Narodowej; Srebrną Odznaką Honorową Przyjaciół Harcerstwa; Brązowym medalem „Za zasługi dla obronności kraju”; tytułem Amicus Fundacji na Rzecz Niepełnosprawnych „Pro Omnibus”; Złotą Odznaką Honorową Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Nożnej; Medalem za Zasługi dla Ruchu Ludowego „Złota Koniczynka; wyróżnieniem w konkursie „Gmina dbająca o finanse mieszkańców”; Wyróżnieniem w konkursie „Na Wagę Złota” za Najpełniejszy i Najlepszy Wizerunek JST; srebrną pieczęcią w konkursie „Lider wspierania przedsiębiorczości” Kujawsko-Pomorskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Bydgoszczy; Złotą Gwiazdą Bohatera Kozactwa Zaporoskiego; Dyplomami uznania Ambasadora Ukrainy za rozwój kontaktów, Wyróżnieniem Samorząd Przyjazny Ekonomii Społecznej; tytułami „Dobrego Gospodarza i „Ambasadora Równości.; Certyfikatem Marszałka za wkład w najefektywniejsze wykorzystanie środków z RPO w latach 2007-2013; Laurem „Społecznego Zaufania”; tytułem „Hit 2019” za lokalny system opieki nad osobami niepełnosprawnymi; tytułem „Ekostrateg” na Kongresie Przedsiębiorczości w Olsztynie 24.10.2019 r.; Od 2019 r. – Przewodniczący Konwentu Burmistrzów Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W latach 1997-2002 członek redakcji „Pulsu Aleksandrowa”, a w latach 2001-2004 Redaktor Naczelny „Gazety Powiatu Aleksandrowskiego”, Od 2012 Przewodniczący Rady Programowej Uniwersytetu Trzeciego Wieku; oraz honorowy generał – komandor Międzynarodowej Organizacji „Kozactwo Zaporoskie”.

Podczas uroczystości wręczono nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Zarząd Powiatu Aleksandrowskiego, spośród 8 osób nominowanych do nagrody, postanowił uhonorować 4, których działalność istotnie wpłynęła na upowszechnianie i ochronę kultury w Powiecie Aleksandrowskim.

Decyzją Zarządu Powiatu Aleksandrowskiego z dnia 4 grudnia 2019 roku tegoroczne nagrody otrzymali:

  • Zespół Żeński „Cordiale Coro”
  • Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Aleksandrowie Kujawskim
  • Pan Igor Chełminiak – założyciel i kierownik Ciechocińskiego Kabaretu „Złota Maska”
  • Pan Krzysztof Wołoszczak – kapelmistrz Orkiestry Dętej „Księżnej Kujaw” z Ostrowąsa

    Laureatom i wszystkim nominowanym serdecznie gratulujemy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBlisko natury – Warmia i Mazury
Następny artykułWigilia Miejska 2019 – relacja z wydarzenia