W sobotę 23 października w sandomierskim zamku, zostały wręczone nagrody „Bonum Publicum” Miasta Sandomierza im. Aleksandra Patkowskiego. Na to niezwykłe wydarzenie przybyły osoby z instytucji kulturalnych, przyjaciele i rodziny laureatów. Wręczenia nagród dokonali: Marcin Marzec burmistrz Sandomierza, Wojciech Czerwiec przewodniczący Rady Miasta Sandomierza oraz prof. dr hab. Stanisław Adamczak.
Nagroda ma służyć do zachęcenia rozwijania badań z zakresu przeszłości i kultury regionu, utrwalenia odrębności oraz popularyzacji małych ojczyzn. Muzeum Okręgowe w Sandomierzu jest inicjatorem konkursu im. Aleksandra Patkowskiego, nagrody przyznawane są osobom oraz instytucjom za szczególne osiągnięcia w pracy na rzecz własnego regionu.
Do konkursu wpłynęło siedem zgłoszeń spełniających wymogi formalne konkursu:
1. W kategorii: publikacje książkowe poświęcone Sandomierzowi i regionowi sandomierskiemu:
- Feliks Kiryk, Roman Chyła: „Kazimierz Wielki i Sandomierz”,
- Piotr Tylec: „Bp Marian Ryx 1853-1930 Ordynariusz Sandomierski”,
- Stanisław Adamczak: „Mój Sandomierz w latach 1939-2019”.
2. W kategorii: za dokonania w zakresie kultury, utrwalania tradycji, pamięci historycznej, turystyki, ekologii, dobroczynności, wszelkich form aktywności społecznej kształtującej obywatelski stosunek do rzeczywistości, jak np. budżet obywatelski będący szansą na zaangażowanie obywateli:
- zgłoszenie Mieczysława i Barbary Żelazków — rodziny garncarskiej z Łążka Garncarskiego,
- zgłoszenie Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i l-go Liceum Ogólnokształcącego w Sandomierzu,
- zgłoszenie: Justyny Wesołowskiej,
- zgłoszenie: dr Urszuli Stępień.
Po uprzedniej, długiej dyskusji w gronie Jury zdecydowano przyznać nagrody „Bonum Publicum” Miasta Sandomierza im. Aleksandra Patkowskiego:
- w zakresie publikacji książkowych: Piotrowi Tylcowi za publikację „Bp Marian Ryx (1853-1930)”,
- w zakresie szeroko zakrojonej działalności: dr Urszuli Stępień za wieloletnią pracę na rzecz rozwoju i promocji Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu.
Wręczenie nagród Bonum Publicum było połączone z premierą liczącej prawie tysiąc stron książki „Sandomierskie Żywoty Średniowiecznych Władców Polski” autorstwa profesora Feliksa Kiryka i doktora Romana Chyły.
Źródło UM Sandomierz
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS