A A+ A++

Zielonkawe owady wraz z końcem lata coraz chętniej odwiedzają nasze domy, garaże i poddasza. Złotooki są drapieżne i przy okazji bardzo pożyteczne. Mało kto wie, że ich pokarm stanowią szkodniki roślinne, a jedna larwa potrafi zjeść nawet 450 mszyc w ciągu dwóch tygodni. Co jeszcze wiadomo o tych owadach?

Jak wyglądają złotooki?

Jak sama nazwa wskazuje, owady te odznaczają się złotym kolorem oczu. Jest to ogólne określenie, którego używa się w stosunku do każdego przedstawiciela rodziny złotookowatych. Najczęściej można jednak spotkać złotooka pospolitego, który charakteryzuje się zieloną barwą, a także beżowego złotooka opalowego i złotooka siedmiokropka.   

Te drapieżne owady są niewielkich rozmiarów i przy tym charakteryzują się niezwykle smukłym ciałem. Mierzą mniej więcej 1,5 cm, a ich ubarwienie sprawia, że na tle roślinności ciężko je dostrzec. Skrzydła złotooków są przezroczyste z charakterystyczną siatką żyłek, a ich rozpiętość waha się od dwóch do pięciu centymetrów. Poza tym na ich głowach można zauważyć cienkie czułki. 

Głównie można je spotkać w ogrodach, sadach, łąkach, lasach i szklarniach. Złotooki nie radzą sobie jednak z niskimi temperaturami, dlatego też pojawiają się w naszych domach wraz z końcem lata i początkiem jesieni. Wszystko przez to, że szukają schronienia.

Zobacz także: Porozkładaj w kilku miejscach w ogrodzie. Pozbędziesz się poważnych problemów

Złotooki w ogrodzie

Złotooki dla wielu to istna zmora. Wystarczy otworzyć wieczorem okno, zapalić światło w pokoju, a pojawi się mnóstwo zielonkawych owadów. Zwłaszcza wraz z końcem lata dają o sobie przypomnieć. W tym czasie wlatują do mieszkań, by znaleźć schronienie. Wielu domownikom nie jest to na rękę, bo osiadają na ścianach oraz firankach i momentami nawet zakłócają spokojny sen. 

Warto jednak podkreślić, że złotooków nie należy się pozbywać. Przez niektórych są mylone z molami, ale te zielonkawe owady nie są dla nas żadnym zagrożeniem. Zdecydowanie nie atakują i nie kąsają. 

Wbrew pozorom są pożyteczne i chronią ogród przed szkodnikami. W szczególności upodobały sobie mszyce. Szacuje się, że jedna larwa w ciągu dw … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie żyje Piotr Szkudelski. Był perkusistą Perfectu przez 40 lat
Następny artykułOna zrobiła doktorat na politechnice, on zaczynał jako barman. Dziś prowadzą jedną z najlepszych restauracji w Polsce