Tegoroczne Dożynki Województwa Łódzkiego odbędą się 18 sierpnia w Spale (pow. tomaszowski). – Wracamy do wspaniałej, przedwojennej tradycji celebrowania święta plonów – mówi marszałek Joanna Skrzydlewska, która razem z zarządem województwa zaprosiła do udziału w dożynkach wszystkich mieszkańców Łódzkiego. – Zapraszam mieszkańców Łodzi – będą mieli okazję z bliska zobaczyć i poznać piękne, ludowe tradycje naszego regionu. Zapraszam mieszkańców z każdej części województwa, abyśmy tego dnia wszyscy razem bawili się i świętowali.
Rolnicy zaczynają żniwa, a Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego zaczyna przygotowania do podziękowania rolnikom za tegoroczne plony. Wybór Spały jest nieprzypadkowy – tę tradycję wprowadził w 1927 roku prezydent Ignacy Mościcki, niestety przerwała ją II wojna światowa. – Ta tradycja ma już prawie 100 lat. W 2000 roku przywrócił ją prezydent Aleksander Kwaśniewski, byłem na nich, jako radny – podkreśla Artur Ostrowski, członek zarządu województwa, który przypomniał też, że przez kolejne lata w Spale za plony dziękowało 3 kolejnych prezydentów RP. W tym roku, po kolejnej kilkuletniej przerwie, urokliwa miejscowość w gminie Inowłódz znów będzie pachniała dożynkowym chlebem.
– Dożynki to przede wszystkim wielkie święto dziękczynienia, Panu Bogu za plony, ale i rolnikom – za ich ciężką pracę, za umiłowanie ziemi województwa łódzkiego – mówi wicemarszałek Piotr Wojtysiak, który przedstawił też program uroczystości.
Rozpoczną się o godz. 11 pod kościołem pw. Matki Bożej Królowej Polskiej w Spale, skąd, po polowej mszy dziękczynnej, barwny korowód przejdzie na plac przy stawie. W orszaku będą szli przedstawiciele wszystkich powiatów w województwie, a każdy będzie miał swój wieniec dożynkowy. Te, zgodnie z tradycją, z tegorocznych zbóż i kwiatów polnych, przygotują Koła Gospodyń Wiejskich i tak, jak co roku, wszystkie wezmą udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec. – Już czekamy na zgłoszenia – zachęca Artur Bagieński, członek zarządu województwa. Konkurs będzie ostatnim punktem ceremoniału dożynkowego, bo najpierw uczestnicy święta skosztują chleba wypieczonego z tegorocznych plonów. – W dożynkach weźmie udział aż sto Kół Gospodyń Wiejskich z całego województwa. Będziemy mogli spróbować chleba dożynkowego, ale również potraw regionalnych.
Przygotowane przez KGW specjały zostaną ocenione w konkursie kulinarnym na najlepsze potrawy regionalne. Na tegorocznym święcie plonów nie zabraknie też jednostek OSP, a także strefy wystawców prezentującej zarówno instytucje województwa min. Łódzki Dom Kultury czy Filharmonię Łódzką, jak i lokalnych artystów, rękodzielników, a także służb – policji, strażników leśnych czy wojska.
Swoją strefę będą miały też dzieci. Na najmłodszych mieszkańców Łódzkiego będą czekały dmuchańce, wesołe miasteczko, animacje i pyszne przekąski. Dla wszystkich będą koncerty, zarówno lokalnych artystów, jak i twarzy bardzo znanych. – Dożynki to czas podziękowań, czas świętowania, ale i czas dobrej zabawy. Gwiazdami tegorocznych dożynek będą Oskar Cyms i Dawid Kwiatkowski, więc zapraszamy wszystkich fanów ich muzyki – dodaje marszałek Joanna Skrzydlewska.
W organizację tegorocznego święta plonów włącza się też Łódzka Kolej Aglomeracyjna, która pomoże mieszkańcom całego regionu dostać się na to wydarzenie. Szczegółowe informacje będą pojawiały się stronie www.lodzkie.pl oraz na
naszych mediach społecznościowych. Tam mieszkańcy województwa znajdą informacje o programie imprezy, rozkładzie jazdy pociągów i autobusów ŁKA, konkursach dla KGW oraz parkingach.
Tegoroczne dożynki Województwo Łódzkie organizuje razem z Diecezją Łowicką, parafią Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w Spale oraz gminą Inowłódz.
Informacje dodatkowe: Spała to miejscowość wypoczynkowa w gm. Inowłódz, oddalona od Tomaszowa Mazowieckiego o 11 km. Leży nad Pilicą, na terenie Spalskiego Parku Krajobrazowego. Jej historia sięga XVII wieku, a w XIX spalskie lasy stały się ulubionym miejscem polowań cara Aleksandra III. Wkrótce powstała tu jego myśliwska siedziba, a także hotele dla gości, zaplecze dla służby, wieża ciśnień, wodociągi i elektrownia.
Po I wojnie światowej miejscowość stała się miejscem wypoczynku dla polskich głów państwa. W Spale bywali marszałek Józef Piłsudski i prezydent Stanisław Wojciechowski, ale największy rozkwit miejscowości przypadł na okres, gdy prezydentem był Ignacy Mościcki. Dzięki niemu bywali tu dyplomaci, ministrowie, a nawet szach perski. W 1927 roku zorganizował tu pierwsze ogólnopolskie dożynki, na które przyjechało 10 tys. osób, ale oprócz cyklicznego święta plonów odbywały się tu także wyścigi samochodowe, spartakiady sportowe i zlot harcerstwa.
W czasie II wojny światowej w Spale stacjonowało niemieckie wojsko, a w 1945 roku, po przejściu Armii Czerwonej, prezydencka rezydencja spłonęła.
Dziś w Spale mieści się Centralny Ośrodek Sportu, jest też charakterystyczny pomnik żubra, sprowadzony tu przez prezydenta Mościckiego. Od wiosny do jesieni w centrum miejscowości odbywa się Jarmark Spalski, który przyciąga rzesze mieszkańców całego regionu.
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS